Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Ogłoszenia duszpasterskie

01-11-2018

 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 V Niedziela Wielkanocna – 19 maja 2019 r.

 

   Przeżywamy V niedzielę wielkanocną. Dzisiaj w naszej wspólnocie Rocznica I Komunia św. na Mszy św. o 9.30. Także dzisiaj Mszą św. o 11.00 rozpoczynamy w bazylice doroczny Przegląd Pieśni Maryjnych organizowany przez LO z naszego miasta. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Z racji trwającego miesiąca Maryjnego zapraszamy na Dróżki Matki Bożej na Kalwarię Leżajską po Mszy św. o godz. 7.00 rano w sobotę.

 Także w sobotę w naszej bazylice koncert zorganizowany przez Filharmonię Rzeszowską w ramach Festiwalu Łańcuckiego, w czasie którego zostanie wykonana słynna Msza h-moll Jana Sebastian Bacha o 19.00. Z powodu przygotowań orkiestry i wokalistów sobotnia majówka będzie wyjątkowo przy pomniku św. Jana Pawła II.

 

   W przyszłą niedzielę 25-lecie życia we FZŚ siostry i trzech braci na Mszy św. o 9.30. Także za tydzień 25-lecie kapłaństwa o. Kustosza Sylwestra Skirlińskiego i o. Wikarego Flawiana Bularza na Mszy św. o 11.00.

 

   Spotkanie  klas VI przygotowujących się do bierzmowania  jutro o 16.30 w baszcie. Kolejne spotkanie modlitewne prowadzone przez egzorcystę o. Hipolita w kaplicy Domu Pielgrzyma - zapowiadane początkowo na czwartek 23 maja – odbędzie się w czwartek 30 maja o godz. 19.00

 

   Serdecznie zapraszamy na spotkanie dotyczące poznawania siebie prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień, które odbędą się w piątek w godz. od 18 do 20 we FOK. Temat spotkania: Zrozumieć człowieka - cielesność i myślenie.

 

   Trwają całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Franciszka. Nabożeństwa majowe są codziennie o 17.30. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele (także dzisiaj) – na Kalwarii Leżajskiej Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30 oraz  Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00 oraz w czwartki adoracja od 17.00.

 

   Już dzisiaj dzielimy się radością, że uroczystościom odpustowym w Zesłanie Ducha Świętego będzie przewodniczył Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

 

   Kolejna  Katecheza dla dorosłych pt.:”O dobrej i złej duchowości”, którą poprowadzi o. Rufin  w czwartek o godz. 19.00 w auli FOK.

 

   Doroczna pielgrzymka FZŚ do Dukli w sobotę 8 czerwca. Wyjazd o 6.00. Zapisy w zakrystii i u s. Teresy.

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Stanisław Lech z ul. Leśnej i śp. Stanisław Wiech z ul. Popiełuszki. Wieczny odpoczynek…

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela  Wielkanocna – 12 maja 2019 r.

 

   Przeżywamy niedzielę Dobrego Pasterza, czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania do służby Bożej w Kościele i zarazem początek tygodnia modlitw o powołania. Dzisiaj I Komunia św. na Mszy św. o 11.00.  Dzisiaj na Kalwarii Leżajskiej Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30 oraz Nabożeństwo Majowe o 17.30 i różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30. Serdecznie dziękujemy  za ofiary złożone przed tygodniem na renowację ołtarza głównego.

 

   W tym tygodniu: jutro  rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich na Mszy św. o 18.00; we wtorek święto św. Macieja, Apostoła i kolejny  wtorek nowenny przed uroczystością św. Antoniego o 12.00 oraz dzień imienin naszego O. Dariusza Roga. Msza św. imieninowa będzie zaś dopiero w poniedziałek 20 maja o 18.00. Także we wtorek spotkanie Młodzieży z klasy VII przygotowującej się do Bierzmowania w Kaplicy Domu Pielgrzyma o 16.30; w czwartek święto św. Andrzeja Boboli oraz adoracja od 17.00. W przyszłą niedzielę Mszą św. o 11.00 rozpocznie się w bazylice kolejny Przegląd Pieśni Maryjnych organizowany przez LO z naszego miasta oraz będzie miała miejsce  Rocznica I Komunii św. na Mszy św. o 9.30

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Trwają całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Franciszka. Nabożeństwa majowe codziennie o 17.30.

 

   W tym tygodniu zapraszamy na następujące wydarzenia do naszego Franciszkańskiego Ośrodka Kultury:

 - dzisiaj o godz. 18.00 projekcja filmu pt.”Dotknij nieba”,

 - we wtorek o godz. 16.30 projekcja bajki pt.:”Kaczki z gęsiej paczki”,

 - w czwartek o godz. 16.30 projekcja bajki „Jaskiniowiec”.

 

   Są już do nabycia kalendarze z naszego sanktuarium na przyszły rok w zakrystii i w sklepiku.

 

   Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym.

 

   Proszono o ogłoszenie, że miasto rozpoczęło przygotowania do budowy budynku z mieszkaniami przeznaczonymi na sprzedaż z długoletnim okresem spłaty oraz wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt do końca maja br. z Urzędem Miejskim w Leżajsku (ul. Rynek 1 pok. nr 2; tel. 17 242 73 33 wewn. 115 lub 116.)

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III Niedziela  Wielkanocna – 05 V 2019 r.

 

    Przeżywamy Niedzielę Biblijną rozpoczynającą Tydzień Biblijny w Kościele oraz trzeci ogólnopolski dzień czytania Biblii. Niech Pismo św. stanie się naszą jak najczęstszą lekturą. Dzisiaj rozpoczniemy modlitwy na Kalwarii Leżajskiej: po Mszy św. o 8.00 będzie co tydzień Droga Krzyżowa, a po Mszy św. o 9.30 Dróżki Radości Matki Bożej. Także  dziś po Mszy św. o 11.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Żywego Różańca, Nabożeństwo majowe o 17.30, projekcja filmu Dwie Korony o 18.00 we FOK oraz różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 

   W poniedziałek spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej.

   We wtorek uroczystość NMP Leżajskiej. Msze św. jak w niedzielę z kazaniami o. Gwidona Hensela z Kalwarii Zebrzydowskiej, wikariusza naszej zakonnej prowincji. W tym dniu w naszym sanktuarium Msza św. z okazji święta  naszego powiatu o 11.00 oraz procesja z Matką Bożą Leżajską po Mszy św. o 18.00 następującymi ulicami: Placem Jana Pawła II, ul. Warszawską, Klasztorną, Franciszkańską, 11.listopada, Klasztorną i Pl. Mariackim. Uprzejmie prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy na trasie procesji. Proponujemy, aby były:  przy styku z ul. Popiełuszki, na styku Klasztornej z Armii Krajowej, na styku Franciszkańskiej i 11 listopada i przy styku 11 listopada i Bernardyńskiej. Chodzi o postawienie stolika z obrusem i ewentualnie świeczek bądź zniczy i kwiatów. 

   W środę uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski oraz dzień imienin naszego O. Stanisława Komornika. Msza św. imieninowa o 7.00 przy ołtarzu św. Stanisława. Także w  środę Msza św. i spotkanie dla grupy szkaplerznej o 18.00 oraz rozpoczęcie całodziennych adoracji Najśw. Sakramentu w kaplicy św. Franciszka.

   W czwartek adoracja od 17.00.

   W sobotę Msza św. na rozpoczęcie sezonu motocyklowego przy ołtarzu polowym o 12.oo.

   Przyszła niedziela to niedziela Dobrego Pasterza, a zarazem Światowy Dzień Modlitw o Powołania do służby Bożej w Kościele.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Ogromny sukces odnieśli nasi Lektorzy Młodsi, którzy zdobyli czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej halowej o puchar miesięcznika Króluj nam Chryste, które odbyły się w dniach 1-2 maja br. w Skierniewicach. Natomiast Lektorzy Starsi zajęli 3 miejsce w finale B, czyli pozycję 19. Gratulujemy!

 

   Nabożeństwa majowe codziennie o 17.30, a w najbliższy wtorek w czasie procesji po Mszy św.

 

   Akcja Katolicka z naszej parafii organizuje w sobotę (11 maja) doroczną pielgrzymkę do Strachociny do Sanktuarium urodzenia i ciągłej duchowej obecności św. Andrzeja Boboli. Wyjazd wszystkich chętnych o 7.00, a powrót o 17.00.  Zapisy w zakrystii.

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Miłosierdzia – 28 kwietnia 2019 r.

 

 

 

    Dziś święto Miłosierdzia Bożego. Dzisiejsze święto rozpoczyna tydzień miłosierdzia. Dzisiaj nabożeństwo Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00, Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30. Również dziś za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem można uzyskać odpust zupełny. Po Mszach św. zbiorka do puszek na działalność Caritas. Wyraźmy kolejny raz solidarność naszych serc z potrzebującymi.

 

     We wtorek – kolejny dzień nowenny do św. Antoniego, i spotkanie Straży Honorowej NSPJ po Mszy wieczornej. W środę – nowenna do Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej o 17.30, rozpoczynamy również w tym dniu nabożeństwa majowe. O g. 18.00 Msza Święta o błogosławieństwo Boże przy konserwacji ołtarza W czwartek – pierwszy czwartek miesiąca, wsp. Św. Atanazego biskupa i doktora Kościoła. Adoracja Najśw. Sakramentu od 17.00. Wyjątkowo objazd chorych w tym dniu od 7,30. W piątek – Uroczystość NMP Królowej Polski – Msze Św. w bazylice jak w niedzielę. Nie ma więc postu piątkowego. W sobotę – pierwsza sobota miesiąca i wsp. św. Floriana, męczennika. Adoracja Najśw. Sakramentu po Mszy św. o g. 7.00. Natomiast wieczorem Mszą św. o g. 18.00 rozpoczynamy kolejne czuwanie na modlitwie, na które serdecznie zapraszamy. W przyszłą niedzielę rozpoczęcie tygodnia biblijnego. Także za tydzień miesięczna taca na remont ołtarza głównego. Wyraźmy swoją szczodrość na ten ważny cel.

 

     Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

     Już dzisiaj zapraszamy na odpust Matki Bożej Leżajskiej we wtorek 7 maja, podczas którego będzie święto naszego powiatu na Mszy św. o 11.00 i Procesja z obrazem Matki Bożej Leżajskiej po Mszy św. o 18.00: Placem Jana Pawła II, ul. Warszawską, Klasztorną, Franciszkańską, 11.listopada, NOW,  Klasztorną i Pl. Mariackim. Uprzejmie prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy na trasie procesji. Proponujemy, aby były:  przy styku z ul. Popiełuszki, na styku Klasztornej z Armii Krajowej, na styku Franciszkańskiej i 11 listopada i przy styku NOW i Bernardyńskiej. Chodzi o postawienie stolika z obrusem i ewentualnie świeczek bądź zniczy i kwiatów. 

 

    W najbliższy piątek (3 maja) serdecznie zapraszamy na miejskie obchody  228 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 –go Maja do parafii farnej. Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej jednostki Strzeleckiej 2035 Leżajsk zostanie odprawiona o 11.30 w kościele farnym. Po Mszy św. odbędzie się część artystyczna.

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego -  21 kwietnia 2019 r.

 

   Przeżywamy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – największe święto w roku. Serdecznie witamy wszystkich w tym uroczystym dniu, a zwłaszcza pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i gości przybyłych do swoich rodzin na święta. Dzisiaj ze względu na spotkania rodzinne i odwiedziny najbliższych nie będzie Nieszporów i różańca z Apelem, ale będzie o 17.40 trzeci dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego.

 

   Jutro drugi dzień świąt Wielkanocnych: Poniedziałek Wielkanocny. Msze święte jak w niedzielę.

  W Czwartek Wielkanocny Adoracja  od 17.00.

  W Piątek Wielkanocny nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych z racji trwającej oktawy Wielkanocy.

   Za tydzień święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu przed każdą Mszą św. Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz nabożeństwo Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00. Po Mszach św. puszka na działalność  Caritas z racji rozpoczynającego się tygodnia miłosierdzia. 

  Trwa nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego. Modlitwy nowennowe są odmawiane codziennie o 17.40

  Składamy serdeczne Bóg zapłać  za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, za ofiary składane w czasie Triduum Paschalnego  i podczas święcenia pokarmów. Serdeczne podziękowania należą się osobom, które zaangażowały się w liturgię Triduum Paschalnego, naszemu chórowi Emaus i wszystkim czuwającym przy Ciemnicy i Bożym Grobie. W sposób szczególny dziękujemy Strażom Grobowym tzw. Turkom z Jelnej, Wierzawic, Żołyni, Tryńczy, Gorliczyny, Jagieły i Chałupek Dębniańskich, które trzymały straż przy Grobie Pańskim w Sanktuarium. Mamy nadzieję, ze za rok przyłączą się następne okoliczne parafie, by posługiwać w Sanktuarium.   Ogromnie cenimy sobie Waszą dobroć, pomoc i zaangażowanie.

   Składamy serdeczne Bóg zapłać  wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają nasze sanktuarium, klasztor i parafię. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy przynieśli dla klasztoru różne dary żywnościowe z racji świąt. Wśród nich gospodarzom  z Potoka Górnego z Dąbrówki i Zagródek
 za ofiarowane nam dary na święta oraz dobrodziejom sanktuarium za ofiarowane i posadzone rośliny ozdobne. Dziękujemy także tym, którzy sprzątali Drogę Krzyżowa w lesie przed Wielkim Piątkiem. Niech Pan nagrodzi Waszą dobroć serca obfitym błogosławieństwem i potrzebnymi łaskami.

 

   Wszystkim Pielgrzymom i Gościom razem z Parafianami składamy serdeczne podziękowania i życzenia: niech światło i moc płynące od Zmartwychwstałego Pana umacniają Was w pielgrzymce do domu Ojca. Niech pomagają w rozwiązywaniu wszelkich trudności z jakimi się borykacie na co dzień.

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V Niedziela W. Postu – 7 kwietnia 2019 r.

 

   Przeżywamy 5. Niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiaj – jak słyszeliśmy - kazania O. Gracjana Kubicy z Piotrkowa Trybunalskiego rozpoczynające przygotowania do Misji św., które będą od 20 do 27 października br. z okazji  50-lecia naszej parafii przyklasztornej. Od jutra rozpoczną się także rekolekcje dla Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Technicznych, a także wielkopostne dni skupienia od poniedziałku do środy z kazaniami dla pielgrzymów,  przyjaciół sanktuarium i wszystkich chętnych na Mszach św. o 12.00 i 18.00.

   Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na renowację ołtarza głównego w bazylice.

  Dziś jeszcze Droga Krzyżowa o 10.30, zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy o 11.00, Gorzkie żale bez kazania pasyjnego po Mszy św. o 15.30, zakończenie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Mszą św. o 18.00 i koncertem zespołu Zapatrzeni w FOKu o 19.00 oraz  różaniec z Apelem o 20.30. 

 

   W poniedziałek spotkanie Akcji Katolickiej o 19. 00 we FOK.

   W czwartek kwartalna Msza św. za + ojców, braci, rodziców, krewnych, dobrodziejów naszego zakonu i za + z FZŚ o 7.00.

   W piątek w Farze Mszą św. o godz. 18.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych ulicami Leżajska z kościoła farnego do sanktuarium.

   W sobotę Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej zorganizowana przez Apostolstwo Trzeźwości o 15.00.   

   W przyszłą niedzielę na Mszach św. poświęcenie palm, a kilka minut przed Mszą św. o 11.00 uroczyste poświęcenie palm przy ołtarzu polowym z procesją do bazyliki.

 

    Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu są zbierane przy ołtarzu św. Kazimierza. 

 

   Straż Honorowa NSPJ organizuje pielgrzymkę do Łagiewnik na święto Miłosierdzia Bożego w dniach 27 i 28 kwietnia. Wyjazd spod Domu Pielgrzyma w sobotę o 14.00. Koszt 40 zł. Zapisy u Marii Jagusztyn (Tel. 17 24 27 807).

 

   Policja apeluje, aby nie wypalać starych traw. Szczegóły w gablocie.

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela W. Postu – 31 marca 2019 r.

 

   Przeżywamy 4. Niedz. W. Postu. Dziś też Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

  

   W poniedziałek spotkanie klas VI przygotowujących się do bierzmowania w baszcie o 16.30. We wtorek 14. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II oraz spotkanie FZŚ i spotkanie Straży Honorowej po Mszy św. wieczornej we FOK. W środę Msza św. i spotkanie modlitewne dla Grupy Szkaplerznej o 18.00. Także w środę dzień imienin naszego O. Wikariusza Ryszarda Rusinka z Mszą św. imieninową o 18.00. W I czwartek – adoracja od 17.00 i Msza św. o powołania o 18.00. W pierwszy piątek - adoracja pierwszopiątkowa po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30. Spowiedź dzieci od 16.15. Objazd chorych od godz. 7.30; w pierwszą sobotę – adoracja Pana Jezusa po Mszy św. o 7.00, a wieczorem doroczne czuwanie modlitewne o powołania do służby Bożej w Kościele, które rozpocznie się Mszą św. o 18.00, a zakończy o 1.00 w nocy. W przyszłą niedzielę kazania O. Gracjana Kubicy z Piotrkowa Trybunalskiego rozpoczynające przygotowania do Misji św., które będą od 20 do 27 października br. z okazji  50-lecia naszej parafii przyklasztornej. Od przyszłej niedzieli rozpoczną się także rekolekcje dla Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Technicznych, a także wielkopostne dni skupienia od poniedziałku do środy z kazaniami dla pielgrzymów,  przyjaciół sanktuarium i wszystkich chętnych na Mszach św. o 12.00. Także w przyszłą niedzielę zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy św. o 11.00 oraz miesięczna taca na renowację ołtarza głównego w bazylice, którą rozpoczniemy po Wielkanocy. Bóg zapłać wszystkim, który wspierają nas modlitewnie i finansowo w tym przedsięwzięciu.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przypominamy, że pod chórem znajduje się skrzynka na jałmużnę wielkopostną oraz, że jest zbierana żywność dla potrzebujących na święta w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach przy ul. Św. Jana z Dukli. Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci; o 17.30 dla wszystkich i w niedziele o 10.30 dla wszystkich. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 

   Działający przy naszym klasztorze FOK zaprasza na kolejne spotkania w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej – „Rób to co kochasz” Leżajsk 2019. Każdego dnia Festiwalu zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 do naszej Bazyliki, a o godz. 19.00 do auli FOK-u. I tak:  dzisiaj - koncert Krzysztofa Napiórkowskiego z zespołem; w poniedziałek - występ i świadectwo Ireneusza Krosnego;  we wtorek - występ i świadectwo Arkadiusza Gwizdały i Tomasza Kabisa; w środę - wystawa i prelekcja na temat Całunu Turyńskiego; w czwartek - świadectwo redaktora Przemysława Babiarza; w piątek - świadectwo Jerzego Górskiego; w sobotę -  świadectwo aktora Macieja Musiała i  za tydzień - koncert zespołu Zapatrzeni.

 

   Z radością informujemy, że Lektorzy Starsi z naszej parafii  odnieśli ogromny sukces i zdobyli złoty medal oraz tytuł Mistrza Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Siatkówce. Gratulujemy! Mistrzostwa odbyły się w dniach 23-24 marca br. w Leżajsku, a ich pomysłodawcą i organizatorem była nasza wspólnota ministrancka z o. Klaudiuszem na czele. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i życzliwym osobom, które pomogły w organizacji turnieju.

 

   Parafia farna prosiła o ogłoszenie, że będzie u nich koncert pasyjny nt. Siedem słów Pana  Jezusa na Krzyżu w najbliższy piątek o 19.00. Szczegóły na plakatach.

 

   W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Henryk Marcinek z ul. Opalińskiego. Wieczny odpoczynek…

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III Niedziela W. Postu – 24 marca 2019 r.

 

   Przeżywamy 3. Niedzielę Wielkiego Postu. Dziś Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30. 

Pod chórem jest ustawiona skrzynka na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane przez Caritas paschaliki i baranki oraz jest zbierana żywność dla potrzebujących na święta w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach przy ul. Św. Jana z Dukli.

 

   Jutro uroczystość odpustowa Zwiastowania Pańskiego, święto patronalne naszej bazyliki i parafii przyklasztornej. Msze św. jak w niedzielę. Przyrzeczenia duchowej adopcji podczas uroczystej sumy o 18.00,  której będzie  przewodniczył nasz O. Prowincjał Teofil Czarniak z Kalwarii Zebrz., a kazania na pozostałych Mszach św. będzie głosił O. Andrzej Szczypta z Rzeszowa.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci; o 17.30 dla wszystkich i w niedziele o 10.30. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 

   Działający przy naszym klasztorze FOK zaprasza na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – „Rób to co kochasz” Leżajsk 2019, który rozpocznie się jutro Mszą św. o 18.00. 

   Czas wypełniony modlitwą, spotkaniami, koncertami, prelekcjami i warsztatami uświetnią  znamienici goście, m.in. Jasiek Mela, Przemysław Babiarz, Maciej Musiał, Ks. Piotr Pawlukiewicz, Ks. Dominik Chmielewski, zespół NiemaGOtu, którzy podzielą się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Szczegóły na plakatach, na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościach.

 


 

          

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II Niedziela W. Postu – 17 marca 2019 r.

 

   Przeżywamy 2. Niedzielę Wielkiego Postu. Dziś Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30.   Dzisiaj w całej Polsce wspieramy duchowo i materialnie misje Ad gentes, czyli w tych krajach gdzie Ewangelia jeszcze się słabo zakorzeniła. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć misje może to uczynić wrzucając ofiarę do skarbonki przed kaplicą Matki Bożej Leżajskiej.

   We wtorek uroczystość św. Józefa, oblubieńca NMP. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00 z kazaniami. Wtorek to też dzień imienin naszego O. Józefa Kachla, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa o 7.00.

    Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W Wielkim Poście  Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci i 17.30 dla wszystkich oraz w niedziele o 10.30. Poza tym FZŚ prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy Św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 

   Siostry Benedyktynki dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w kweście w ubiegłą niedzielę. Szczegóły w gablocie. Jest okazja, abyśmy otworzyli nasze serca dla potrzebujących, gdyż pod chórem jest umieszczona skrzynka na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane paschaliki i baranki oraz zbierana żywność w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach Centrum przy ul. Św. Jana z Dukli.

 

   Miło nam poinformować, że nasi Starsi Lektorzy z naszej bernardyńskiej parafii po raz trzeci z rzędu zdobyli tytuł Mistrza Archidiecezji Przemyskiej w Siatkówce i wystąpią w Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbędą się w Leżajsku w dniach 23-24 marca 2019 r. Zachęcamy do dopingowania naszych ministrantów podczas rozgrywek w hali Zespołu Szkół Licealnych. Więcej informacji o Mistrzostwach na plakatach i na Facebooku.

 

   Zapraszamy na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – „Rób to co kochasz” Leżajsk 2019, który rozpocznie się za tydzień, 25 marca. 

Organizowany jest on przez nasz Klasztor oraz Franciszkański Ośrodek Kultury.

   Będzie to czas wypełniony modlitwą, spotkaniami, koncertami, prelekcjami i warsztatami. Będą z nami znamienici goście, m.in. Jasiek Mela, Przemysław Babiarz, Maciej Musiał, Ks. Piotr Pawlukiewicz, Ks. Dominik Chmielewski, zespół NiemaGOtu, którzy podzielą się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Więcej informacji można zobaczyć  na plakatach oraz w mediach społecznościach.

 

   Nasi ojcowie z Rzeszowa organizują pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. Szczegóły w zakrystii.

 

   W ostatnim czasie odeszła z naszej wspólnoty do wieczności  śp. Zofia Zięzio z ul.  Mickiewicza. Wieczny odpoczynek…

 


 

      

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I Niedziela W. Postu – 10 marca 2019 r.

 

   Przeżywamy 1. Niedzielę Wielkiego Postu. Dziś Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30.   Dzisiaj także początek nowenny przed uroczystością św. Józefa, Oblubieńca NMP. Modlitwy nowennowe codziennie po na Mszach św. wieczornych. Dzisiaj też dobry film we Franciszkańskim Ośrodku Kultury pt. Z miłości do o 18.00.

   Jest z nami siostra Benedyktynka s. Barbara z Jarosława, która po ogłoszeniach opowie o swojej akcji. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone w ostatnią niedzielę na remont ołtarza głównego w bazylice.

 

   W przyszłą niedzielę wspieramy misje zagraniczne. Jest także pod chórem skarbona na jałmużnę wielkopostną.

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00; w czwartki – od tego tygodnia do jesieni Adoracja  Najświętszego Sakramentu o 17.00

 

   Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci i 17.30 dla wszystkich. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy Św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 

   Spotkanie młodzieży z klasy VIII przygotowującej się do bierzmowania we wtorek w Kaplicy Domu Pielgrzyma o godz. 16.30.

 

   Już dziś pragniemy zaprosić na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – „Rób to co kochasz” Leżajsk 2019, który odbędzie się od 25 marca do 7 kwietnia. Organizowany jest on przez Klasztor oraz FOK. Będzie to czas wypełniony modlitwą, spotkaniami, koncertami, prelekcjami i warsztatami. Będą z nami znamienici goście, którzy podzielą się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Więcej informacji niebawem pojawi się na plakatach oraz w mediach społecznościach.

   Proszono o ogłoszenie, że  zapisy dzieci do przedszkoli  w Leżajsku będą od 11 do 14 marca.

 


 

      

          

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019 r.

 

   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium i klasztoru. Dzisiaj comiesięczna taca na remont ołtarza głównego w bazylice oraz zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy św. o 11.00, Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem o 20.30. Dzisiaj rozpoczyna się  tydzień modlitwy o trzeźwość narodu.

 

   W tym tygodniu: jutro święto św. Kazimierza, królewicza; we wtorek spotkanie FZŚ po Mszy św. wieczornej we FOK i Akcji Katolickiej też po Mszy św. wieczornej w refektarzu; w środę przypada Środa Popielcowa - dzień rozpoczynający Wielki Post, czas szczególnej modlitwy i rozważania Męki Pańskiej. W tym dniu Msze św. z posypaniem głów popiołem jak w niedziele. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, to znaczy powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, a dla tych, którzy ukończyli 18 lat do 60-tego roku życia post także ilościowy, to znaczy jeden posiłek do syta i dwa posiłki lekkie. W Środę Popielcową rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Także w Środę Popielcową Msza św. i nabożeństwo Grupy Szkaplerznej o 18.00; w I czwartek – Msza św. o powołania i adoracja o 18.00.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci i 17.30 dla wszystkich oraz  w niedziele przed Mszą św. o godz. 11.00 czyli o godz. 10.30 dla tych co nie mogą uczestniczyć w piątek i dla chętnych. Niedzielna Droga Krzyżowa będzie prowadzona przez poproszonych do tej posługi mężczyzn świeckich. Poza tym dodatkowo Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy Św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

   Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego w każdą niedzielę po Mszy św. o 15.30.

   W piątą niedzielę Wielkiego Postu - kazania o. Gracjana Kubicy z Piotrkowa rozpoczynające przygotowanie do Misji świętych, które będą miały miejsce w październiku na 50-lecie duszpasterstwa parafialnego przy naszym Sanktuarium.

 

    W tym tygodniu zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na następuje wydarzenia:

  - w poniedziałek na katechezę dla dorosłych Adoracja dla średniozaawansowanych na 19.00,

  - we wtorek na projekcję bajki pt.”Mała stopa” na 16.30,

  - w czwartek na projekcję bajki pt.”Kopciuszek, historia prawdziwa” na 16.30,

  - w piątek, sobotę i niedziele na spotkania, prelekcje i film z okazji Dnia Kobiet. Więcej informacji na plakacie. 

   Już dziś pragniemy zaprosić na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – „Rób to co kochasz” Leżajsk 2019, który odbędzie się od 25 marca do 7 kwietnia. Organizowany jest on przez Klasztor oraz FOK. Będzie to czas wypełniony modlitwą, spotkaniami, koncertami, prelekcjami i warsztatami. Będą z nami znamienici goście, którzy podzielą się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Więcej informacji niebawem pojawi się na plakatach oraz w mediach społecznościach.

 

   Apostolstwo Trzeźwości  "Pokój i Dobro" organizuje kolejne rekolekcje dla rodzin dysfunkcyjnych w terminie 9/10 i 16/17 marzec. Tematem jest komunikacja interpersonalna, rekolekcje prowadzi o. Adrian Loryś pozostałe informacje na stronie internetowej Klasztoru.

 

   Siostry Benedyktynki z Jarosławia od ponad roku proszą o możliwość kwesty u nas na dokończenie przedszkola. Przyjadą więc za tydzień i będą prosiły o wsparcie ich przedsięwzięcia po Mszach św. 

 

   Proszono o ogłoszenie, że Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 zaprasza chętnych na koncert uczniów Szkoła Marzeń do MCK jutro na 17.00

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszły do wieczności śp. Irena Kulpa z ul. Wyspiańskiego; śp. Maria Zygmunt z Huciska i śp. Helena Cebula z Malenisk. Wieczny odpoczynek…

 


 

      

   

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VII Niedziela Zwykła – 24 lutego 2019 r.

 

   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium i klasztoru. Dzisiaj jeszcze Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem o 20.30.

 

   W tym tygodniu: we wtorek – spotkanie Straży Honorowej NSPJ po Mszy św. wieczornej; w I piątek – Msze św. o Najświętszym Sercu P. J. z adoracjami o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30. Spowiedź dzieci od 16.00. Objazd chorych od 7.30. Zachęcamy do praktykowania spowiedzi i Komunii św. pierwszopiątkowej; w I sobotę – adoracje ku czci Niepokalanego Serca NMP po Mszach św. o 7.00 i 18.00;  w przyszłą niedzielę zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy św. o 11.00, a nie tak jak bywało dotąd.

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Ojcowie z Łodzi dziękują za zeszłoniedzielną kwestę na dach kościoła. Szczegóły w gablocie.

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Janina Zygmunt z ul. Opalińskiego. Wieczny odpoczynek…

 


 

      

   

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VI Niedziela Zwykła – 17 lutego 2019 r.

 

   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium i klasztoru. Dzisiaj po Mszach nasz gość o. Miłosz Zwardoń przeprowadzi zbiórkę ofiar na nowy dach dla naszego kościoła w Łodzi. Dzisiaj jeszcze Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem o 20.30.

 

   W tym tygodniu: jutro dzień imienin naszego Ojca Wikariusza Flawiana Bularza, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa o 18.00.

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą miały miejsce następujące wydarzenia:

 - projekcja filmu pt. Sprawa Chrystusa  dziś o godz. 18.00;

 - spotkanie dotyczące poznawania siebie prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień, w piątek  o godz. 18.00 nt. Poczucie własnej wartości, cz.I.

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Zbigniew Larendowicz z ul. Podleśnej. Wieczny odpoczynek…

 


 

      

   

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V Niedziela Zwykła – 10 lutego 2019 r.

 

   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy serdeczne Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium i klasztoru. Dzisiaj Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem o 20.30.

 

   W tym tygodniu: jutro z racji NMP z Lourdes Światowy Dzień Chorego. W naszym sanktuarium różaniec w intencji chorych o 11.30 i Msza św. dla chorych i starszych z namaszczeniem i błogosławieństwem lourdskim o 12.00; w czwartek – święto świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy oraz spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej; w piątek dzień imienin naszego Ojca Definitora Klaudiusza Barana, którego polecamy Waszym modlitwom.

 

   Nasi ojcowie z Łodzi przygotowują się do wykonania nowego, bardziej funkcjonalnego dachu na kościele, na miejsce płaskiego i przeciekającego, dlatego O. Prowincjał zarządził zbiórkę na ten cel we wszystkich klasztorach naszej prowincji. U nas taka zbiórka będzie po Mszach św. w przyszłą niedzielę.

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszły do wieczności śp. Zofia Zygmunt z ul. Tomasza Michałka i śp. Leonia Krzciuk z ul. Armii Krajowej. Wieczny odpoczynek…

 


 

     

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela Zwykła — 3 lutego 2019 r.

 

        Przeżywamy 4. niedzielę zwykłą. Za ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone na odnowienie ołtarza głównego w bazylice serdecznie dziękujemy. Dzisiaj  przypada także świętego Błażeja, męczennika i z tej racji po Mszy św. o 8.00 tradycyjne błogosławieństwo poświęconymi świecami oraz błogosławieństwo jabłek. Także dziś po Mszy św. o 15.30 zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.

 

       W tym tygodniu: we wtorek – świętej Agaty, dziewicy i męczennicy oraz po Mszy wieczornej przyjęcie do Nowicjatu do FZŚ w kaplicy św. Franciszka; w środę - Msza św. dla Grupy Szkaplerznej i spotkanie o 18.00; w I czwartek - Adoracja powołaniowa prowadzona przez Straż Honorową po Mszy św. o 18.00.

 

      Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

     Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele – Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30; w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00.

 

      W ostatnim czasie odeszła z naszej wspólnoty  do wieczności śp. Eugenia Różycka-Sander z ul. Bernardyńskiej. Wieczny odpoczynek…

 


 

           

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III Niedziela Zwykła – 27 stycznia 2019 r.

 

   Przeżywamy 3. niedzielę zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Eucharystii i dziękujemy za wszelką życzliwość dla sanktuarium i klasztoru. Dzisiaj Nieszpory żałobne i Różaniec za śp. Br. Michała o 17.00 oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

     W tym tygodniu: jutro w poniedziałek  pogrzeb śp. Brata Michała Larwy w bazylice o 11.00 poprzedzony Różańcem o 10.30; we wtorek – spotkanie Straży Honorowej NSPJ po Mszy św. wieczornej; w I piątek – Msze św. o Najświętszym Sercu P. J. z adoracjami o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30. Spowiedź dzieci od 16.00. Objazd chorych od 7.30. Zachęcamy do praktykowania spowiedzi i Komunii św. pierwszopiątkowej; w I sobotę - święto Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu wypada być na Mszy św. Msze św. z poświęceniem gromnic jak w niedzielę. Święto Ofiarowania jest również dniem Życia Konsekrowanego, dlatego pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o zakonnikach i siostrach zakonnych. Ofiary zbierane w Gromniczną będą przeznaczone na - jakże cenne dla każdego chrześcijanina - klasztory klauzurowe sióstr. My konkretnie będziemy wspierać Klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu; w przyszłą niedzielę – ofiary zbierane na tacę będą przeznaczone na odnowienie ołtarza głównego w bazylice. Po raz kolejny pokażcie  Bracia i Siostry, że poważnie podchodzicie do tego przedsięwzięcia. W przyszłą niedzielę przypada także świętego Błażeja, męczennika i z tej racji po Mszy św. o 8.00 tradycyjne błogosławieństwo poświęconymi świecami oraz błogosławieństwo jabłek. Także za tydzień po Mszy św. o 15.30 zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Dzisiaj we Franciszkańskim Ośrodku Kultury Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Leżajska  o 17.00. Serdecznie zapraszamy.

 

   Jest organizowana  pielgrzymka autokarowa na Białoruś do miejsc związanych z naszą historią i literaturą. Termin od 24 do 29 kwietnia br. (środa – poniedziałek).  Zasadniczy koszt 1490 zł. Przy zapisie należy wpłacić 500 zł. Szczegóły w zakrystii i na naszej stronie internetowej.

 

   W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty  do wieczności śp. Teodora Federkiewicz z ul. Przemysłowej i śp. Brat Michał Larwa z naszego klasztoru. Wieczny odpoczynek…

 


 

           

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Zwykła – 20 stycznia 2018 r.

 

   Przeżywamy 2. niedzielę zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Eucharystii i dziękujemy za wszelką życzliwość dla sanktuarium i klasztoru. Dzisiaj Nieszpory o 17.30 oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

   W tym tygodniu: jutro w poniedziałek  św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy oraz tradycyjny dzień babci; we wtorek dzień dziadka; w czwartek Msza św. za śp. Br. Kazimierza Grabarza w trzecią rocznicę śmierci o 7.00; w piątek święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła - zakończenie tygodnia modlitw o jedność chrześcijan i dzień imienin naszego Br. Zakrystiana Ananiasza Korby z Mszą św. imieninową o 18.00.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą  następujące wydarzenia: 

  - Jasełka przygotowane przez grupę teatralną Franciszek dzisiaj  o godz. 14.15 i 18.00; 

  - spotkanie dotyczące poznawania siebie prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień nt. Budowanie i akceptacja obrazu siebie w piątek od 18.00 do 20.00:

  - Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Leżajska  w przyszłą niedzielę o 17.00. Serdecznie zapraszamy.

 

   W przyszłą niedzielę wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej na jasełka. Zapisy w zakrystii. Koszt za wyjazd i obiad 60 zł. Wyjazd o 7.00 spod Domu Pielgrzyma.

 

   Jest organizowana  pielgrzymka autokarowa na Białoruś do miejsc związanych z naszą historią i literaturą. Termin od 24 do 29 kwietnia br. (środa – poniedziałek).  Zasadniczy koszt 1490 zł. Przy zapisie należy wpłacić 500 zł. Szczegóły w zakrystii i na naszej stronie internetowej.

 

   Sanktuarium OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje  rekolekcje powołaniowe dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z duchowością franciszkańską, przeżyć czas modlitwy i skupienia. Termin 25-27 stycznia br. Zgłoszenia i bliższe informacje na stronie: duszpasterstwo.bernardyni.pl i na facebooku.

 

  W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty  do wieczności śp. Marcin Kowalski z Huciska, śp. Antonina Feter z ul. Opalińskiego, śp. Bronisława Szpila z ul. Leśnej i śp. Katarzyna Kołodziej z Huciska. Wieczny odpoczynek…

 


 

           

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Chrztu Pańskiego  - 13 stycznia 2019 r.

 

   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i dziękujemy za wszelką życzliwość dla naszego sanktuarium, parafii i klasztoru, zwłaszcza za ofiary złożone dzisiaj na tacę na remont ołtarza głównego w bazylice. Przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Kolędy jednak wg polskiej tradycji należy śpiewać do święta Ofiarowania Pańskiego czyli do M. B. Gromnicznej (2 lutego). Dzisiaj o 17.30 Nieszpory  oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30. Dzisiaj Koncert Kolęd chóru Cantiamo P. Barbary Kuczek od godz. 10.30 w bazylice.

 

   W tym tygodniu we wtorek spotkanie dla klas VI przygotowujących się do bierzmowania w baszcie o godz. 16.30 i dla klas VII również o 16.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma; w czwartek kwartalna Msza św. za zmarłych Ojców, Braci, Rodziców, krewnych i dobrodziejów naszego zakonu oraz zmarłych z FZŚ o 7.00; w piątek początek tygodnia modlitw o jedność chrześcijan: w sobotę dzień imienin naszego O. Mariusza Lepianki z Mszą świętą imieninową o 7.00. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny Urodziny czy Jubileusze a zwłaszcza O. Mariuszowi, składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W minionym tygodniu zakończyliśmy wizytę kolędową w naszej wspólnocie. Jeszcze raz składamy z serca płynące Bóg zapłać za życzliwe i gościnne przyjmowanie kapłanów w czasie wizyty kolędowej i za ofiary składane na renowację ołtarza głównego w bazylice przy tej okazji. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszelkie dobro z Waszej strony.

 

   W tym tygodniu zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na następujące wydarzenia:

 - w piątek na godz. 17.00 dzieci w wieku od 5 do 12 lat z rodzicami na zajęcia muzyczno-wokalne  w celu utworzenia dziecięcego chóru/scholi pod kierunkiem p. Barbary Kuczek i o. Bartymeusza;  

 -  także w piątek na przedstawienie premierowe Pięknych Jasełek Bożonarodzeniowych grupy teatralnej Franciszek działającej przy FOK o godz. 18.00;

 - na przyszłą niedzielę na kolejne przedstawienia jasełek na 14.15 i 18.00.

 

   Nasz klasztor z biurem Orlando (z tym biurem współpracował kiedyś o. Bernard) organizuje 6-dniową pielgrzymkę autokarową na Białoruś do miejsc związanych z naszą historią i literaturą. Termin od 24 do 29 kwietnia br. (środa – poniedziałek).  Zasadniczy koszt 1490 zł. Przy zapisie należy wpłacić 500 zł. Szczegóły w zakrystii i na naszej stronie internetowej.

 

   W ostatnim czasie odszedł do wieczności związany z nasza wspólnotą śp. Damian Osip. Wieczny odpoczynek…

 


   

        

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Objawienie P. Trzech Króli (Niedziela)  6 stycznia 2019 r.

 

   Przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Taca dzisiejsza tradycyjnie jest przeznaczona na misje. Dzisiaj towarzyszy naszym modlitwom i kolęduje przed Mszami św. i po Mszach św. zespół Drogowskaz zbierając po Mszach św. pieniądze na rehabilitację chorego człowieka. Także po Mszach św. ministranci rozprowadzają poświęcone kadzidło i kredę zbierając ofiary na swoją działalność. Dzisiaj Nieszpory  o 17.30 oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 

   Trwa w naszej parafii wizyta kolędowa. Składamy serdeczne Bóg zapłać za życzliwe i gościnne przyjmowanie kapłanów w czasie wizyty kolędowej i za ofiary składane przy tej okazji, które są przeznaczone na renowację ołtarza głównego w bazylice.  Bóg zapłać za Wasze otwarte serca. Wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godz. 15.30, a w sobotę od 9.00. W czasie kolędy kancelaria parafialna jest czynna tylko rano.

 

   W tym tygodniu odwiedzimy rodziny na następujących ulicach;

  w poniedziałek – 7 stycznia : T. Michałka;   Mickiewicza; Szopena; 11. Listopada i N.O.W;

 we wtorek – 8 stycznia : Kościuszki; Pułaskiego; Sosnowa; Leśna;  Podleśna; Os. Leśników;

 w środę – 9 stycznia : Borki;  Słoneczna i Popiełuszki; Siedlanka i Fabryczna;

 w czwartek   – 10 stycznia : Przemysłowa;  Św.  Jana z Dukli; Brzozy;  Kraszewskiego; Iwaszkiewicza;

 w piątek – 11 stycznia : Matejki; Kossaka; Paderewskiego; Sienkiewicza; Wyspiańskiego;

 w sobotę – 12 stycznia :  Opalińskiego oraz kolęda uzupełniająca dla tych co nie mogli z jakichś powodów przyjąć kapłana w wyznaczonym terminie lub zostali niechcący pominięci.  

  Program Wizyty Kolędowej jest umieszczony w gablocie i na naszej stronie internetowej.

 

  We wtorek spotkanie FZŚ w FOK po Mszy św. wieczornej.

  Także we wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej.

 

  W sobotę Msza św. i opłatek dla grup parafialnych i osób samotnych o 16.00. Serdecznie zapraszamy.

 

  Za tydzień w niedzielę Chrztu Pańskiego Koncert Kolęd chóru Cantiamo P. Barbary Kuczek od godz. 10.30 w Bazylice.

 

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny Urodziny czy Jubileusze, składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Nasz klasztor z biurem Orlando organizuje 6-dniową pielgrzymkę autokarową na Białoruś od 24 do 29 kwietnia br. ( środa – poniedziałek).  Zasadniczy koszt 1490 zł. Przy zapisie należy wpłacić 500 zł.

  Szczegóły w zakrystii i na naszej stronie internetowej.

 

  W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: śp. Barbara Loryś z ul. Borki.  Wieczny odpoczynek...

 


 

           

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Św. Rodziny – 30 grudnia 2018 r.

 

   Przeżywamy Niedzielę Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

 

   Jutro przypada ostatni dzień roku. Msze św. z okolicznościowym kazaniem na zakończenie roku o 12.00 i 18.00, a po nich nabożeństwa przebłagalne. Będzie też jutro adoracja dziękczynna za miniony Rok Pański i błagalna o błogosławieństwo w nowym roku prowadzona według następującej kolejności: od 13 do 14.30 przez FZŚ, od 14.30 do 15.30 Siostry Duchaczki; od 15.30 do 16.30  naszych Bracia; od 16.30 do 18.00 Akcję Katolicką; od 19.00 do 21.00 Żywy Różaniec; od 21.00 do 23.00 Straż Honorową.  Dla tych zaś co chcą powitać Nowy Rok w naszym Sanktuarium będzie jutro Msza św. o 23.15 w nocy zakończona życzeniami noworocznymi o północy.  Jutro także dzień imienin naszego o. Kustosza Sylwestera Skirlińskiego z Mszą św. imieninową o 18.00.

We wtorek - pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2018 -  Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W tym dniu przypada 52. Światowy Dzień Pokoju. Taca w tym dniu przeznaczona tradycyjnie na potrzeby WSD OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W I czwartek wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus. Msza św. o powołania i adoracja o 18.00.

W I piątek adoracja po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30, a spowiedź od 16.00. Odwiedziny chorych w domach od 7.30.

W I sobotę – adoracje po Mszach św. o 7.00 i 18.00.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). W Trzech Króli nasi ministranci będą rozprowadzać kadzidło i kredę do poświęcenia gromadząc fundusze na potrzeby swojej wspólnoty.

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny Urodziny czy Jubileusze, składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W środę 2 stycznia rozpoczniemy w naszej parafii w mieście oraz będziemy kontynuować w Hucisku wizytę kolędową. W czasie kolędy kancelaria parafialna będzie czynna tylko rano. Na czas kolędy bardzo prosimy, by w domu przebywali w miarę możliwości wszyscy domownicy. Stół niech będzie nakryty białym obrusem, a na nim Pismo św., krzyż, świece, woda święcona i zeszyty do religii dzieci. Wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godz. 15.30, a w sobotę od 9.00. Ofiary składane w czasie wizyty kolędowej będą przeznaczone na remont  ołtarza głównego w bazylice.

  W tym tygodniu odwiedzimy następujące ulice:

 w środę – 2 stycznia  : Broniewskiego; Żeromskiego; Klasztorną; Bernardyńską; Hotel Pielęgniarek;

 w czwartek – 3 stycznia : Armii Krajowej; Franciszkańską; Brody, Zieloną i Łąkową; Tuwima;

 w sobotę –  5 stycznia  :  Kochanowskiego; Konopnickiej; Prusa; Reja;  Nowińskiego, Orzeszkowej; Kilińskiego;  Kąty;   Pl. Mariacki.

Plan wizyty kolędowej całej parafii na naszej stronie internetowej i w gablocie.                             

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: śp. Bronisława Sarzyńska z ul. Opalińskiego.  Wieczny odpoczynek...

 


 

           

     

 

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

      V Niedziela Adwentu – 23 grudnia 2018 r.   Przeżywamy 4. niedzielę Adwentu. Nowenna do Dzieciątka Jezus dzisiaj po Mszy św. o 18.00, a jutro po Mszy św. o 12.00. Dzisiaj jeszcze Nieszpory o 17.30 i Różaniec z apelem o 20.30. Serdecznie Was – gości i mieszkańców Leżajska - pozdrawiamy i dziękujemy za wspieranie modlitwą i ofiarą naszego sanktuarium i klasztoru. Życzymy głębokiego przeżycia Tajemnicy Wcielenia oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny w nadchodzącym Nowym 2019 Roku.

 

   Jutro Wigilia Bożego Narodzenia - najbardziej  rodzinny dzień w roku.  Jutro w Wigilię o 12.00 Msza św. za naszych bliskich zmarłych, z którymi jeszcze niedawno zasiadaliśmy do wspólnej wieczerzy wigilijnej, a teraz już przekroczyli próg wieczności. Kartki z ich imionami należy przynosić przed Mszą św. Spowiedź jutro dla największych spóźnialskich tylko do godz. 13.00. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania Wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia. Pielęgnujmy nasze tradycje i zwyczaje wigilijne, takie jak: czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pana Jezusa, łamanie się opłatkiem, wspólną modlitwę, śpiew kolęd. W Wigilię nie wypada spożywać alkoholu. Jutro o godz. 23.15 Wigilijna Godzina Czytań, a o godz. 24.00 rozpocznie się w naszej bazylice Pasterka, której będzie przewodniczył O. Bp Damian Muskus i która będzie sprawowana w intencjach: parafian, dobrodziejów, pielgrzymów, pracowników kościała klasztoru i za grupy parafialne. Ofiara na tacę na Pasterce będzie wspierała Fundusz Ochrony Życia. Niech ta Msza św. zgromadzi nas jak najwięcej. Msze św. w Boże Narodzenie i w św. Szczepana jak w niedzielę. W Boże Narodzenie będą ubogacać liturgię: chór Emaus na Mszy św. o 11.00 oraz Szkoła Muzyczna na Mszy św. o 13.00. W czwartek święto św. Jana Apostoła z poświęceniem wina.  Przyszła niedziela to Niedziela Świętej Rodziny .

 

   Trwa rozprowadzanie świec na stoły wigilijne i opłatków. Nasi zaś ministranci rozprowadzają sianko na stół wigilijny gromadząc fundusze na swoją działalność.

 

   Wizyta Kolędowaw tym tygodniu w Maleniskach, a w naszej parafii w mieście rozpocznie się 2 stycznia. Porządek kolędy będzie podany w przyszłą niedzielę, a także umieszczony niebawem w Internecie na naszej stronie.

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Kazimierz Tworkowski z ul. Opalińskiego, śp. Bronisław Oleksy z ul. T. Michałka.  Wieczny odpoczynek...

 


 

           

     

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III Niedziela Adwentu – 16 grudnia  2018 r.

 

   Już trzecia niedziela Adwentu zwana Gaudete (tzn. radujcie się) czyli niedziela radości z powodu bliskości nadejścia Pana w tajemnicy Bożego Narodzenia. Dzisiaj jeszcze Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30. Roraty od poniedziałku do soboty o 6.45. Czy już byłeś w tym roku na roratach?

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

  Już blisko Boże Narodzenie, a więc czas przygotować nie tylko nasze domy, ale przede wszystkim serca na spotkanie z Panem Jezusem. Aby te święta zostały przeżyte po chrześcijańsku, potrzeba pojednać się z Bogiem i ludźmi. Dlatego w najbliższą sobotę dzień spowiedzi przedświątecznej. Prosimy się zmobilizować i przyjść do spowiedzi właśnie wtedy, aby później nie mieć pretensji, gdy będą długie kolejki i być może nie zdążymy wszystkich wyspowiadać.  Będziemy w sobotę spowiadać razem z kapłanami z dekanatu od 6.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Osoby starsze, mające kłopoty z poruszaniem się, czy też niedosłyszące – zapraszamy do konfesjonału zamkniętego przy zakrystii. Również w sobotę spowiedź w Maleniskach od 16.15 do 17.00 i w Hucisku od 17.15 do 18.30. Także w sobotę przedświąteczny objazd chorych, których należy zgłaszać w zakrystii.  Prosimy nie odkładać spowiedzi na ostatni moment. Nowenna do Dzieciątka Jezus będzie odmawiana po Mszach św. wieczornych. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 11.00 zostanie podjęte w naszym sanktuarium betlejemskie światło pokoju przyniesione przez harcerzy. Zapraszamy z lampionami, świecami i pochodniami.

 

   Trwa zbiórka charytatywna  w sklepach: PSS Społem „15-tka” i w „Delikatesach Centrum” przy ul. św. Jana z Dukli oraz rozprowadzanie świec Caritas na stoły wigilijne i opłatków. Nasi zaś ministranci rozprowadzają sianko na stół wigilijny gromadząc fundusze na swoją działalność.

 

   Zakończyło się roznoszenie opłatków wigilijnych. Serdecznie dziękujemy naszym Braciom i Akcji Katolickiej za roznoszenie, a wszystkim przyjmującym za życzliwość i wsparcie dla klasztoru i sanktuarium.

 

   Serdecznie zapraszamy na spotkanie dotyczące poznawania siebie prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień, które odbędą się w piątek 21.12.2018 w godz. od 18 do 20 we Franciszkańskim Ośrodku Kultury. Temat spotkania: Indywidualność i odrębność człowieka.

 

   Burmistrz naszego miasta zaprasza wszystkich na spotkanie wigilijne, które będzie przed ratuszem w najbliższy piątek od 14.30.

 

 


    

       

     

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Adwentu – 9 grudnia  2018 r.

 

   Dzisiaj w naszym sanktuarium doroczna pielgrzymka Podkarpackich Pszczelarzy na Mszy św. o 11.00, której będzie przewodniczył Ks. Bp Edward Białogłowski. Po Mszy św. spotkanie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury, gdzie będzie można nabyć miód i inne produkty pszczelarskie. Dzisiaj po Mszach św. ofiarą do puszek  tradycyjnie wspieramy Kościół na Wschodzie czyli w byłym Związku Sowieckim.

  Dziękujemy serdecznie za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na renowację ołtarza głównego w bazylice i za ofiary indywidualne na ten cel.

 

   Roraty od poniedziałku do soboty o 6.45 z małym poczęstunkiem dla dzieci w refektarzu klasztornym.

 

   Do soboty trwa oktawa ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: na Mszach św. o 12.00 i 18.00 są głoszone kazania, a o 17.30 są odprawiane Nieszpory Maryjne z procesją Eucharystyczną po bazylice.

 

   W środę Msza św. i modlitwy dla Grupy Szkaplerznej o 18.00.

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   W tym tygodniu poświęcone opłatki wigilijne będą roznoszone w poniedziałek po ul. Żeromskiego, oś. Leśników, ul. Wyspiańskiego i Brody; we wtorek po ul.: Podleśnej, Kilińskiego, Zielonej i w Hotelu Pielęgniarek; we środę po ul. Sosnowej i po Maleniskach; w czwartek po ul. Szopena i po Hucisku zasadniczym; w piątek po ul. Paderewskiego i Hucisku Siuzdaki i Rusiny i w sobotę po ul.: Kościuszki, Pułaskiego, Orzeszkowej, Mickiewicza i Tomasza Michałka. Serdecznie dziękujemy naszym Braciom i Akcji Katolickiej za roznoszenie, a wszystkim przyjmującym za życzliwość i wsparcie dla parafii i sanktuarium.

 

   W trzecią i czwartą niedzielę Adwentu nasi ministranci będą przy  bazylice rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Dochód będzie przeznaczony na działalność liturgicznej służby ołtarza.

 

   W tym tygodniu zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na następujące wydarzenia:

  - jutro  o godz. 19.00  na kolejne spotkanie z cyklu „Inspirujące poniedziałki” w Fok Café pt. "Zróbmy Coś Dobrego". W czasie spotkania będzie można zakupić piękne ozdoby świąteczne, wykonane podczas warsztatów rękodzieła.  Dochód przeznaczony będzie na Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie

  -we wtorek o godz. 16.30 na projekcje bajki pt: "Książę Czaruś",

  - zaś w czwartek 13 grudnia na projekcję bajki pt."Pierwsza gwiazdka".

 

   Trwa zbiórka charytatywna  w sklepach: PSS Społem „15-tka” oraz w „Delikatesach Centrum” przy ul. św. Jana z Dukli oraz rozprowadzanie świec Caritas na stoły wigilijne.

 

   Proszono o ogłoszenie, że Powiatowy Urząd Pracy w  Leżajsku posiada jeszcze pieniądze dla bezrobotnych do 30 roku życia na przyznanie bonusu na zasiedlenie i podjęcie działalności gospodarczej. Szczegóły w urzędzie.

 


 

 

          

      

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I Niedziela Adwentu – 2 grudnia  2018 r.

 

   Dzisiaj rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania  na Narodzenie Pańskie przez refleksję, modlitwę, czyny pokuty, roraty, które będą od poniedziałku do soboty o 6.45, dobrą spowiedź i rozważanie słowa Bożego zwłaszcza podczas oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP. Po roratach – podobnie jak to było w poprzednich latach – dzieci będą mogły rozgrzać się w refektarzu klasztornym przy ciepłym kakao i słodkiej bułeczce, a następnie przejdą do szkoły na lekcje.  Dzisiaj comiesięczna taca na renowację ołtarza głównego w bazylice. Za otwarte serca serdecznie dziękujemy. Także dzisiaj na sumie (będzie - było) uroczyste poświęcenie opłatków wigilijnych, które będą roznoszone po domach przez naszych braci zakonnych  i Akcję Katolicką. Dzisiaj jeszcze po Mszy św. o godz. 15.30 zmiana tajemnic różańcowych dla Żywego Różańca, Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu:

  w poniedziałek spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. o 18.00;

  we wtorek - świętej Barbary, dziewicy i męczennicy oraz spotkanie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o 18.00;

  wyjątkowo w środę - spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z klasy VII w Kaplicy Domu Pielgrzyma o godzinie 16 30.

  w I czwartek – świętego Mikołaja, biskupa oraz modlitwy o powołania na Mszy św. o 18.00. Bardzo dobrze, że w rodzinach w tym dniu pielęgnujemy tradycję wzajemnego obdarowywania się upominkami;

  w I piątek  – św. Ambrożego - biskupa i doktora Kościoła oraz adoracje pierwszopiątkowe po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Objazd chorych od 7.30;

  w  sobotę uroczystość odpustowa Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. W naszym Sanktuarium ostatni w tym roku odpust. Msze św. jak w każdą niedzielę. Przed Mszą św. wieczorną o godz. 17.30 Nieszpory o Niepokalanym Poczęciu NMP z procesją i tak będzie przez całą oktawę do 15 grudnia. Przez całą oktawę na Mszach św. o 12.00 i 18.00 będą głoszone kazania, które mają przygotować nasze serca na owocne przeżycie świąt Narodzenia Pańskiego. Także w sobotę  spotkanie dla FZŚ w FOKu o 16.45. 

   W przyszłą niedzielę – na Mszy św. o 11.00  doroczna pielgrzymka Podkarpackich Pszczelarzy z racji ich patrona św. Ambrożego, której będzie przewodniczył Ks. Bp Edward Białogłowski. Po Mszy św. spotkanie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury, gdzie będzie można nabyć miód i inne produkty pszczelarskie. Także za tydzień wsparcie materialne dla Kościoła na Wschdzie czyli w byłym ZSRR.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Opłatki będą roznoszone po domach od poniedziałku do piątku od 14.30 po następujących ulicach: w poniedziałek 11.Listopada, Kochanowsskiego, Iwaszkiewicza i Nowińskiego; we wtorek Franciszkańskiej, Armii Krajowej, Sienkiewicza, Kraszewskiego, Św. Jana z Dukli i  Brzozy; we środę: Reja, Siedlanka, Matejki, Opalińskiego, Przemysłowej, Prusa, Fabrycznej, Łąkowej i Kątach; w czwartek: Bernardyńskiej, Klasztornej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Słonecznej;  w piątek: Popiełuszki, Broniewskiego, Pl. Mariackim, Kossaka, Konopnickiej i Tuwima do połowy i w sobotę od 9.30 po ulicach: Leśnej, Borkach, Konopnickiej i Tuwima od połowy do końca. Uprzejmie prosimy o życzliwe przyjmowanie roznoszących i pięknie dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary.

 

   Apostolstwo Trzeźwości Pokój i Dobro prowadzi 29. BERNARDYŃSKIE REKOLEKCJE POMOCY RODZINOM DYSFUNKCYJNYM w naszym domu pielgrzyma  wczoraj i dzisiaj oraz za tydzień w sobotę i niedzielę. Szczegóły na naszej stronie internetowej i na plakatach.

 

   Przy naszym Franciszkańskim Ośrodku Kultury pragniemy założyć tzw. Akademię Filozofii i Teologii dla dorosłych. Więcej informacji na plakatach i u o. Bartymeusza. Zapisy także u niego. Jutro o godz. 19.00  w Fok Café   kolejne spotkanie z cyklu "Inspirujące Poniedziałki" pt: Przez marsz do zdrowia. Będą to warsztaty Nordic Waking’u, prowadzone przez Tomasza Steliga, międzynarowego instruktora.

 

   W Adwencie organizowana jest zbiórka towarów żywnościowych dla rodzin ubogich z naszej parafii w sklepach: PSS Społem „15-tka” oraz w „Delikatesach Centrum” przy ul. św. Jana z Dukli. Zaś w zakrystii, kiosku klasztornym i przy wejściach do bazyliki można nabywać świece Caritas na stoły wigilijne.

 

   W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Leokadia  Skica  z ul. Popiełuszki; śp. Zdzisław Zygmunt z Huciska i związana z naszą wspólnotą śp. Grażyna Grudzińska-Burak, za którą Msza św. z racji pogrzebu dla mieszkańców Leżajska będzie w bazylice w czwartek o 16.00.  Wieczny odpoczynek...  

 


 

           

     

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 Uroczystość Chrystusa Króla – 25  XI 2018 r.

 

   Przeżywamy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem święto patronalne Akcji Katolickiej i LSO. Po Mszy św. o 11.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i Akt oddania Chrystusowi Królowi, a na Mszy św. o 13.00 uroczyste przyjęcie nowych ministrantów i awans ministrantów na wyższe stopnie posługi. Także dziś Stowarzyszenie Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku nosząca też to imię zapraszają na koncert „Piękna nasza Polska cała, w niej Maryi kwitnie chwała” na 17.00 do FOK. Koncert poprzedzi Msza Św. o godz. 15.30 w naszej bazylice, podczas której da świadectwo świadek życia Prymasa Tysiąclecia Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego z Warszawy. Dzisiaj jeszcze nabożeństwo wypominkowe o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

   W tym tygodniu:

   w poniedziałek – spotkanie uczniów przygotowujących się do bierzmowania o 16.30 w baszcie;

   w czwartek – święto wszystkich świętych Zakonu Franciszkańskiego i pierwszy dzień nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP;

   w piątek – święto św. Andrzeja, Apostoła;

   w I sobotę – Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP z adoracją o godz. 7.00 i 18.00,

   w przyszłą niedzielęrozpoczniemy Adwent – czas przygotowania  na Narodzenie Pańskie przez refleksję, modlitwę, czyny pokuty, roraty, które będą za tydzień od poniedziałku do soboty o 6.45, dobrą spowiedź i rozważanie słowa Bożego podczas oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP. Po roratach – podobnie jak to było w zeszłym roku – dzieci będą mogły rozgrzać się w refektarzu klasztornym przy ciepłym kakao i słodkiej bułeczce, a następnie przejdą do szkoły na lekcje. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic dla Żywego Różańca na Mszy św. o 15.30. W przyszłą niedzielę comiesięczna taca na renowację ołtarza głównego w bazylice. Za otwarte serca już dziś dziękujemy. Po przyszłej niedzieli będą roznoszone po domach poświęcone opłatki wigilijne.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Do końca listopada jest codziennie Msza św. poprzedzona półgodzinną modlitwą wypominkową za naszych drogich zmarłych o 18.00.

  Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

  w niedziele – od przyszłej niedzieli Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30;

  w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

  we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

  w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.

 

   Przy naszym Franciszkańskim Ośrodku Kultury pragniemy założyć tzw. Akademię Filozofii i Teologii dla dorosłych. Proponujemy cykl zajęć, raz w miesiącu, (piątek wieczór i sobota dopołudnia), prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie filozofii i teologii. Wykłady rozpoczną się w lutym, a w pierwszym semestrze proponujemy zajęcia z filozofii współczesnej, teologii fundamentalnej, biblijnej, liturgii oraz teologii duchowości! Więcej informacji na plakatach i u o. Bartymeusza. Zapisy także u niego.

 

  Apostolstwo Trzeźwości Pokój i Dobro zaprasza na: XXIX  BERNARDYŃSKIE  REKOLEKCJE  POMOCY  RODZINOM  DYSFUNKCYJNYM w naszym domu pielgrzyma  w dniach: 1-2 grudnia  oraz 8-9 grudnia br. szczegóły na naszej stronie internetowej i na plakatach.

 


 

           

Orędzie papieża Franciszka na II Światowy Dzień Ubogich

      

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXIII Niedziela Zwykła – 18 listopada 2018 r. 

 

  Przeżywamy 2. Światowy Dzień Ubogich. Link do orędzia papieża Franciszka na dzisiejszy dzień można znaleźć na naszej stronie internetowej.  Razem z mieszkańcami Leżajska pozdrawiamy pielgrzymów i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium. Dzisiaj jeszcze nabożeństwo wypominkowe o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu: w środę wspomnienie ofiarowania NMP; w czwartek – świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patroni muzyki kościelnej. Otoczmy naszymi modlitwami naszych organistów i nasz chór w ich dniu patronalnym. W przyszłą niedzielę w uroczystość Chrystusa Króla Stowarzyszenie Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku zapraszają na koncert „Piękna nasza Polska cała, w niej Maryi kwitnie chwała” na 17.00 do FOK. Koncert poprzedzi Msza Św. o godz. 15.30 w naszej bazylice, podczas której da świadectwo świadek życia Prymasa Tysiąclecia Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego z Warszawy. Także za tydzień święto patronalne Akcji Katolickiej i Liturgicznej Służby Ołtarza, a więc przyjęcie nowych ministrantów na Mszy św. o 13.00.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przyjmujemy jeszcze w zakrystii wypominki. Nabożeństwo wypominkowe codziennie o 17.30, a Msza św. za zmarłych wypominanych o 18.00.

 

  Zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na następujące wydarzenia:

 - dzisiaj na film  Bóg nie umarł-Światło w ciemności na 19.00

 - jutro na katechezę dla dorosłych też na godz. 19.00

 - w piątek na spotkanie dotyczące poznawania siebie prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień na godz. 18.00 (do 20.00)  pn. Indywidualność i odrębność człowieka.

 

   Przy naszym Franciszkańskim Ośrodku Kultury pragniemy założyć Akademię Filozofii i Teologii dla dorosłych. Proponujemy cykl zajęć, raz w miesiącu, (piątek wieczór i sobota do południa), prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie filozofii i teologii. Wykłady rozpoczną się w lutym, a w pierwszym semestrze proponujemy zajęcia z filozofii współczesnej, teologii fundamentalnej, biblijnej, liturgii oraz teologii duchowości! Więcej informacji na plakatach i u o. Bartymeusza. Zapisy także u niego. 

 

  Apostolstwo Trzeźwości Pokój i Dobro zaprasza na: XXIX  BERNARDYŃSKIE  REKOLEKCJE  POMOCY  RODZINOM  DYSFUNKCYJNYM w naszym domu pielgrzyma  w dniach: 1-2 grudnia  oraz 8-9 grudnia br. szczegóły na naszej stronie internetowej i na plakatach.

 

  Ogłoszenie duszpasterstwa powołań naszej prowincji zakonnej: W dniach 23-25 listopada br. w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej będą miały miejsce rekolekcje powołaniowe dla tych, którzy w naszej zakonnej Prowincji chcieli by zostać bratem zakonnym. Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 17.00, a ich zakończenie będzie miało miejsce w niedzielę po obiedzie. Wszystkich którzy odczuwają w sobie powołanie zastania zakonnikiem serdecznie zapraszamy na to spotkanie. Szczegóły i możliwość zgłoszenia na naszej stronie internetowej: duszpasterstwo.bernardyni.pl i na naszym facebooku.

 


 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXII Niedziela Zwykła 11 listopada  2018 r.

- 100-lat od odzyskania Niepodległości

 

   Przeżywamy święto 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny. Razem z mieszkańcami Leżajska pozdrawiamy pielgrzymów i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium. Kto by chciał jeszcze dzisiaj ofiarą wesprzeć Kościół prześladowany, w tym roku  w Pakistanie to może to uczynić do skarbonki przy ołtarzu św. Kazimierza.

   Powiatowe i miejskie obchody uroczystości rozpoczną się Mszą św. w int. Ojczyzny w naszej  bazylice o 11.00, a następnie będzie kontynuacja uroczystości patriotycznych przy pomniku poległych w walkach o niepodległość i w Miejskim Centrum Kultury.

  Dzisiaj jeszcze – wypominki o 16.30 i Różaniec z Apelem o 20.30

 

   W tym tygodniu:

  jutro - spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej;

  we wtorek - spotkanie FZŚ po Mszy św. wieczornej w salce w FOK;

  w czwartek - świętego Dydaka, patrona braci zakonnych, których w tym dniu polecamy Waszej szczególnej modlitwie;

  w sobotę – święto św. Elżbiety Węgierskiej, patronki FZŚ

 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na następujące wydarzenia:

  - w czwartek na projekcję bajki pt: "Gnomeo i Julia-tajemnica zagubionych krasnali" o 16.30;

  - w poniedziałek za tydzień na katechezę dla dorosłych na godz. 19.00.

 

   Nadal przyjmujemy w zakrystii wypominki. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) jest przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami.

 

   W ostatnim czasie odeszła z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Agata Konior z pl. Mariackiego. Wieczny odpoczynek…

 

  - Na zakończenie Mszy Świętej o 11.00 - przed błogosławieństwem:

  Punktualnie o godz. 12.00 odśpiewamy hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Po Mszy Świętej  i hymnie prosimy o przejście na plac przy ołtarzu polowym - obok fontanny, gdzie będzie zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji z wieńcami, a następnie odbędzie się uroczysty przemarsz pod pomnik poległych w walkach niepodległościowych i złożenie okolicznościowych wieńców oraz kwiatów.

  Kolejnym punktem dzisiejszej uroczystości będzie uroczysta defilada ulicą Mickiewicza pod Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku, gdzie odbędzie się wspólny posiłek (grochówka) przy pieśniach patriotycznych wykonanych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

  Ostatnim punktem naszej uroczystości będzie patriotyczny program artystyczny pn. „A to Polska właśnie” przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku oraz Miejskie Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy do dalszego świętowania 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

     

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXI Niedziela Zwykła  – 4 listopada  2018 r.

 

   Przeżywamy 31. Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska  pozdrawiamy pielgrzymów i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium. Dzisiaj po Mszy św. o 15.30 Msza św. i zmiana tajemnic dla Żywego Różańca, o 17.30 Nabożeństwo wspominkowe i o 20.30 różaniec z Apelem Maryjnym.

 

   W tym tygodniu:

we wtorek o 16.30 spotkanie w kaplicy Domu Pielgrzyma rodziców młodzieży, która w czwartek przyjmie sakrament bierzmowania;

w środę Msza święta dla osób noszących szkaplerz o 18.00 oraz ostatnie spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z klasy VIII i III gimnazjum o 16.30 we FOK.;

w czwartekbędzie miała miejsce wizytacja biskupia naszej parafii i tak o 10.30 spotkanie Ks. Arcybiskupa Adama Szala w Szkole Podstawowej nr 3 w Leżajsku, później spotkania z Siostrami Zakonnymi pracującymi w naszej parafii, następnie spotkania z wiernymi w Maleniskach i Hucisku oraz o 18.00 Msza św. wizytacyjna w bazylice z bierzmowaniem i z przedstawieniem parafii i grup działających w naszej wspólnocie. Serdecznie prosimy o jak najliczniejszy udział w tej Mszy św.;

w piątek – święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej oraz uroczystości patriotyczne dla wszystkich chętnych organizowane przez Zespół Szkół Licealnych od godz. 11.00;

w sobotę - w św. Leona Wielkiego, papieża i dra Kła oraz w kościele Farnym koncert patriotyczny Radość z wolności o godz. 16.00;

w przyszłą niedzielę 100-lecie odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Powiatowe i miejskie obchody uroczystości rozpoczną się Mszą św. w int. Ojczyzny w naszej  bazylice o 11.00 z odśpiewaniem hymnu państwowego w łączności z całą Polską o 12.00, a następnie będzie kontynuacja uroczystości patriotycznych przy pomniku poległych w walkach o niepodległość i w Miejskim Centrum Kultury. Należy zabrać ze sobą flagi narodowe. Szczegóły wszystkich uroczystości patriotycznych na plakatach. Także w przyszłą niedzielę dzień imienin naszego o. Marcina Kozdracha, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa w najbliższą sobotę o 18.00. 

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Nadal przyjmujemy w zakrystii wypominki. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) jest przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami.

 

   W bieżącym tygodniu będą we Franciszkańskim Ośrodku Kultury następujące wydarzenia:

  - dzisiaj o 19.00 kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Jack Strong; - jutro  o 19.00  spotkanie z cyklu "Inspirujące Poniedziałki" z wolontariuszami Szlachetnej Paczki; - we wtorek o 16.30 projekcja bajki pt: "Odlotowy nielot".

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX Niedziela Zw. – Rocz. Poświęc. kościoła – 28 października  2018 r.

 

   Przeżywamy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia naszego kościoła. Razem z mieszkańcami Leżajska witamy w naszej wspólnocie pielgrzymów i gości przybyłych już do swoich krewnych na Wszystkich Świętych.  Przy okazji obecności tak wielu gości dziękujemy wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają sanktuarium i klasztor. Dzisiaj o 17.30 Nabożeństwo różańcowe i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny. Dzisiaj we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Czarny Czwartek  o 19.00.

 

   W środę zakończenie nabożeństw różańcowych o 17.30 i zakończenie całodziennych adoracji Najśw. Sakramentu.

   W czwartek  uroczystość Wszystkich Św. Msze św. jak w niedzielę.  W tym dniu po Mszy św. o 11.00 udamy się w procesji na Dróżki za Zmarłych, zaś na cmentarzu komunalnym w Leżajsku Msza św. z procesją żałobną o 14.00.

 

   W I piątek - Dzień Zaduszny. Msze  św. z kazaniami jak w dni powszednie, czyli 0 6.00, 7.00, 12.00, 18.00 i dodatkowo o godz. 9.00. Po tej Mszy św. o 9.00 udamy się na cmentarz klasztorny, aby modlić się za naszych bliskich zmarłych.  Natomiast na cmentarzu Komunalnym w „Dzień Zaduszny” Msza św. z kazaniem i procesją żałobną o godz. 14.00. Objazd chorych od godz. 7.30. Nie będzie dotykowej Mszy św. pierwszopiątkowej dla dzieci.

   W I sobotę  – wspomnienie zmarłych z zakonu franciszkańskiego oraz Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP z adoracją o godz. 7.00 i czuwaniem o 18.00. Także w sobotę dróżki za zmarłych po Mszy św. o 12.00.

   W przyszłą niedzielę - we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Jack Strong  o 19.00.

   Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przyjmujemy wypominki za naszych drogich zmarłych. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) będzie przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami. Kartki wspominkowe znajdują się na ołtarzach bocznych, a przyjmowanie wypominków odbywa się w zakrystii.

   Wierni, którzy nawiedzą kościół albo kaplicę publiczną we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany za zmarłych. Aby zyskać ten odpust w czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić: Ojcze nasz, Wierzę oraz trzeba wyspowiadać się, przyjąć Komunię św., wzbudzić sobie akt  żalu doskonałego i pomodlić się w intencjach Ojca Św. Również za nawiedzenie cmentarza od 1 do 8 listopada można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zachęcamy, aby nawiedzając groby swoich bliskich pamiętać o modlitwie i zniczu na grobach swoich zmarłych duszpasterzy.

 

   Jutro  w FOK o godz. 19.00  katecheza dla dorosłych  pt.: „Powrót do źródeł-Eucharystia pierwszych wieków.” Katechezę poprowadzi o. Rufin

Zaś  w sobotę w Domu Pielgrzyma  warsztaty dla małżeństw, prowadzone m. in. przez  psychologa i  pedagoga ks. dr Marka Machałę, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiec. Przemyskiej i doradcę życia rodzinnego.

 

   Informujemy, że w czwartek 8 listopada odbędzie się Wizytacja Biskupia naszej wspólnoty parafialnej, której będzie dokonywał Ks. Abp Adam Szal. Msza św. wizytacyjna z bierzmowaniem o 18.00. Już dziś apelujemy o liczny udział.

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIX Niedziela Zwykła – 21 października 2018 r.

 

   Przeżywamy niedzielę misyjną. Ponieważ w związku z kazaniami kapłana z Etiopii tydzień temu zbieraliśmy ofiary na Misje to dzisiaj po Mszach św. przeprowadzamy zaległą zbiórkę na fundację papieską Dzieło Nowego Tysiąclecia dla zdolnej niezamożnej młodzieży. W zbiórce pomaga młodzież z Baszty. Dzisiaj z okazji jutrzejszej 40-tej rocznicy inauguracji pontyfikatu i wspomnienia św. Jana Pawła II przy akompaniamencie naszego organisty recytuje po Mszach św. o 8.00 i 11.oo utwory św. Jana Pawła II aktorka scen krakowskich i wokalista Magdalena Markiewicz.

   W minionym tygodniu został umieszczony na ołtarzu św. Kazimierza obraz św. Jana  Pawła II, który będzie poświęcony przez biskupa podczas wizytacji. Wizytacja biskupia w naszej wspólnocie będzie w czwartek 8 listopada.

   Dzisiaj o 17.30 Nabożeństwo różańcowe i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny.

   Dzisiaj we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Człowiek z marmuru  o 19.00.

 

   W tym tygodniu: w poniedziałek  św. Jana Pawła II Wielkiego; we wtorek  – święto świętego Jana Kapistrana, założyciela naszej prowincji OO. Bernardynów; w przyszłą niedzielę - uroczystość Rocznicy Poświęcenia kościoła własnego. Za tydzień we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Czarny czwartek  o 19.00.

 

   Nabożeństwo różańcowe codziennie o 17.30. Gorąco zachęcamy, aby zasilać szeregi Żywego  Różańca w naszej wspólnocie. Można to uczynić szczególnie przez cały październik w zakrystii.

   Spotkanie Akcji Katolickiej jutro o 19.00

   Spotkanie uczniów klas VIII i III z gimnazjum przygotowujących się do bierzmowania w czwartek o 16.30 we FOK.

   Msza św. za nauczycieli ze szkół z naszej parafii i spotkanie w czwartek o 18.00. Serdecznie zapraszamy.

 

   Przyjmujemy wypominki za naszych drogich zmarłych. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) będzie przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami. Kartki wspominkowe znajdują się na ołtarzach bocznych, a przyjmowanie wypominków odbywa się w zakrystii.

 

   Serdecznie zapraszamy na spotkania dotyczące poznawania siebie prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień, które odbędą się w piątek od 18 do 20 we FOK. Temat spotkania: Świadomość człowieka.

 

   Już dziś informujemy,  że:

  - kolejna katecheza dla dorosłych  29 października w poniedziałek o godz. 19.00, która odbędzie się  w FOK! Temat katechezy to „Powrót do źródeł-Eucharystia pierwszych wieków.” Katechezę poprowadzi o. Rufin

  - dnia 3 października będą w Domu Pielgrzyma  warsztaty dla małżeństw, prowadzone m. in. przez  psychologa i  pedagoga ks. dra Marka Machałę, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiec. Przemyskiej i doradcy życia rodzinnego.
 

   W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Jan Rojek z ul.   Opalińskiego. Msza pogrzebowa dla mieszkańców Leżajsk za niego będzie jutro o 16.30 w bazylice. Wieczny odpoczynek…

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII Niedziela Zwykła – 14 października 2018 r.

 

    Przeżywamy 18. Dzień Papieski. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Mszy św. i dziękujemy za życzliwość duchową i materialną  dla naszego Sanktuarium, zwłaszcza za ofiary złożone na tacę w ubiegłą niedzielę na remonty. Dziękujemy serdecznie O. Ashenafiemu Abebe z Etiopii za dzisiejszą posługę słowa. W związku z dzisiejszym kaznodzieją po Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na misje, dlatego tradycyjna zbiórka w Dniu Papieskim na fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia będzie za tydzień. Dzisiaj także z okazji Dnia Edukacji Narodowej otaczamy modlitwą i życzliwością wszystkich nauczycieli. 

   Dzisiaj po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP, o 17.30 Nabożeństwo różańcowe i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny.

   Dzisiaj we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Generał Nil  o 19.00.

   Gorąco zachęcamy, aby zasilać szeregi Żywego  Różańca w naszej wspólnocie. Można to uczynić szczególnie przez cały październik w zakrystii.

 

  W tym tygodniu: w poniedziałek  świętej Teresy z Avila, dziewicy i dra Kła; we wtorek - świętej Jadwigi Śląskiej i 40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Obchody u nas rozpoczną się Eucharystią w bazylice o godz. 18.00, a następnie będzie we FOK Wieczór Papieski, pt: „Papież Miłosierdzia”, przygotowany przez Grupę Teatralną Franciszek, Młodzież z Baszty i przez  artystkę Violettę Kucę; w czwartek – święto św. Łukasza, Ewangelisty i Patrona Służby Zdrowia; Także w czwartek Kwartalna Msza św. za + Ojców, Braci, Rodziców, Dobrodziejów i z FZŚ o 7.00; w sobotę – świętego Jana Kantego, kapłana. W przyszłą niedzielę także z okazji 40-tej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża będzie przy akompaniamencie naszego organisty recytowała w bazylice utwory św. Jana Pawła II aktorka scen krakowskich i wokalista Magdalena Markiewicz po Mszach św. o 8.00 i 11.oo. Także za tydzień we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Człowiek z marmuru  o 19.00.  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Nabożeństwo różańcowe codziennie o 17.30. Spotkanie uczniów klas VII przygotowujących się do bierzmowania we wtorek o 16.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma.

 

  Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Huciska za przekazane klasztorowi płody ziemi.

 

  Proszono o ogłoszenie, że Powiatowy Urząd Pracy posiada jeszcze środki dla osób bezrobotnych do 30 roku życia na zasilenie lub podjęcie działalności gospodarczej. Szczegóły w Urzędzie.

 

  W ostatnim czasie odeszła z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Helena Szulc z ul.   Opalińskiego. Wieczny odpoczynek…

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018 r.

 

   Przeżywamy 27. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Mszy św. i dziękujemy za życzliwość duchową i materialną  dla naszego Sanktuarium. Dzisiaj przypada NMP różańcowej z procesją różańcową po Mszy o 11.00. Taca dzisiejsza jest przeznaczona na remonty w bazylice. Gdy zakończymy restaurację ołtarza św. Franciszka, chcemy odnawiać ołtarz główny w bazylice. Serdecznie dziękujemy za Wasze otwarte serca i hojność. Dzisiaj po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP, o 17.30 Nieszpory i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny. Dzisiaj we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Historia Roja    o 19.00. Dzisiaj na Mszy św. o 15.00 zmiana tajemnic różańcowych. Gorąco zachęcamy, aby zasilać szeregi Żywego  Różańca w naszej wspólnocie. Można to uczynić szczególnie przez cały październik w zakrystii. Dzisiaj w kościele farnym koncert poświęcony 100-leciu odzyskania Niepodległości i 40-leciu od rozpoczęcia Pontyfikatu św. Jana Pawła II w wykonaniu Krzysztofa Orłowskiego (organy) i Dariusza Kowalskiego (recytacje) o 19.00.

 

   W tym tygodniu: w poniedziałek o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Inspirujące poniedziałki” w Fok Café. Spotkanie pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo” poprowadzi pan Tomasz Potejko; w środę – dzień imienin naszego O. Samuela Węgrzyna, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa o 18.00; w czwartek - ze względu na jedenasty dzień miesiąca po Mszy św. o 18.00 adoracja patriotyczna; w sobotę – ostatnie Nabożeństwo Fatimskie z Mszą św. z kazaniem i procesją różańcową. W tym dniu przed Mszą św. nie będzie już nabożeństwa różańcowego; w przyszłą niedzielę - 18.Dzień Papieski. Kazania  w tym dniu będzie głosił O. Ashenafi Abebe z Etiopii. Po Mszach św. będzie  zbiórka ofiar do puszek na misje, dlatego tradycyjna zbiórka w Dniu Papieskim na fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia będzie tydzień później. Za tydzień we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Generał Nil  o 19.00.  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Nabożeństwo różańcowe codziennie o 17.30. Spotkanie uczniów klas VIII i III gimnazjum przygotowujących się do bierzmowania w czwartek o 16.30 we FOK.

 

   Już dziś zapraszamy na obchody 40-tej rocznicy wyboru Karola Wojtyle na Papieża. Obchody będą 16 października, rozpoczną się Eucharystią o godz. 18.00, a następnie Wieczorem Papieskim, pt: „Papież Miłosierdzia”, przygotowanym przez Grupę Teatralną Franciszek, Młodzież z Baszty, a także przez panią Violettę Kucę (artystkę, która wykona kilka  własnych kompozycji muzycznych, skomponowanych do tekstów Karola Wojtyły). Także z okazji tej rocznicy będzie przy naszych organach recytowała w bazylice utwory św. Jana Pawła II w niedzielę 21 października aktorka scen krakowskich i wokalista Magdalena Markiewicz po Mszach św. o 8.00 i 11.oo.

 

   Administracja naszego miasta prosi o przekazanie następujących informacji:

 - w sobotę o 15.00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ofiar Pacyfikacji Leżajska z 28 maja 1943 roku oraz wszystkich zmarłych mieszkańców miasta.  Po Mszy św.  poświęcone zostaną: odnowiona kaplica i zbiorowe mogiły Ofiar Pacyfikacji.

 - w związku z rozpoczęciem robót przy budowie parkingu przy ul. Warszawskiej burmistrz Leżajska przeprasza za związane z tym utrudnienia. Roboty potrwają do początku grudnia br.

 

   W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Zofia Ziółkiewicz z ul. Opalińskiego; śp. Stefania Majewicz z ul. Słonecznej i nasz o. Anzelm Wiatr.  Wieczny odpoczynek…

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018 r.

 

   Przeżywamy 26. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Mszy św. i dziękujemy za życzliwość duchową i materialną  dla naszego Sanktuarium. Dzisiaj pielgrzymka FZŚ do naszego sanktuarium z naszego regionu z Drogą Krzyżową o 9.00 i  Mszą św. o 11.00 oraz agapą i konferencją w Domu Pielgrzyma. Dziś po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP, o 17.30 Nieszpory i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny. Dzisiaj we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Miasto44  o 19.00. 

 

   W tym tygodniu: w poniedziałek - św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz rozpoczęcie nabożeństw różańcowych, które będą codziennie o 17.30. Wszystkich serdecznie zachęcamy  do licznego udziału w nabożeństwach. W czasie różańca będziemy polecać NMP ojczyznę, rodziny, dzieci, chorych i sprawy naszego codziennego życia.  Jutro także rozpoczęcie Triduum przed uroczystością św. Franciszka na Mszy św. o 12.00 i  18.00. Także  jutro o godz. 19.00 zapraszamy na katechezę dla dorosłych, która odbędzie się  w FOK! Temat katechezy to „Eucharystia-zdumiewająca bliskość”. Katechezę poprowadzi o. Rufin; w środę – świętych Aniołów Stróżów; w pierwszy czwartek  – uroczystość odpustowa ku czci naszego Ojca Zakonodawcy św. Franciszka z Asyżu. Msze św. jak w niedzielę. Suma, której będzie przewodniczył i na której kazanie wygłosi Ks. Dziekan Leżajski Marek Cisek o godz. 18.00. Po Mszy św. o 18.00 nabożeństwo przypominające chwalebną śmierć św. Franciszka zwane Transitus czyli Przejście oraz kolejny Wieczór Chwały; w pierwszy piątek - świętej Faustyny Kowalskiej i Adoracja po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30, a spowiedź dzieci od 16.00.  Objazd chorych od godz. 7.30; w pierwszą sobotę – Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP o 7.00, zaś o 17.30 rozpoczęcie nabożeństwem różańcowym czuwania zakończonego Mszą św. o północy; w przyszłą niedzielę – NMP różańcowej z procesją różańcową po Mszy o 11.00. W przeszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na remonty w bazylice. Gdy zakończymy restaurację ołtarza św. Franciszka, chcemy odnawiać ołtarz główny w bazylice, który pomimo korzystnego wyglądu jest bardzo mocno zniszczony przez drewnojady i dlatego jego stabilność jest zagrożona. Z góry serdecznie dziękujemy za Wasze otwarte serca i hojność. Za tydzień we FOK kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym  Historia Roja  o 19.00. 

    Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Msza św. w intencji dobroczyńców z Wierzawic, którzy przywieźli płody rolne dla klasztoru 11 listopada o 11.00. Bóg zapłać.

 

   W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Łukasz  Mazur z ul. Broniewskiego oraz śp. Józef Martula z ul. Brody.  Wieczny odpoczynek…

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018 r.

 

  Przeżywamy 25. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.  Dziś po Mszy św. o 8.30 Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP , o 17.30 Nieszpory i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny. Dzisiaj zamiast kazania przed Mszami św. świadectwo Joanny Jurkiewicz z Łodzi na temat osoby św. Jana Pawła II w jej życiu oraz kolejny film o drogach do wolności z komentarzem historycznym w FOK  Wołyń  o 19.00. 

 

  W tym tygodniu: we wtorek – błogosławionego Władysława z Gielniowa, kapłana bernardyńskiego i pierwszy dzień nowenny przed uroczystością św. Franciszka po Mszy św. o godz. 18.00; Jest to również dzień imienin naszego brata Władysława Wyki, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa o 18.00; w czwartek – św. Wincentego a Paulo, kapłana; w piątek – św. Wacława, męczennika i siódma rocznica sakry biskupiej naszego rodaka O. Bpa Damiana Muskusa; w sobotę - świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała oraz dzień imienin naszego brata Michała Lary, którego serdecznie witamy w naszej wspólnocie. Msza św. imieninowa o 7.00; w przyszłą niedzielę – pielgrzymka FZŚ do naszego sanktuarium z naszego regionu z Drogą Krzyżową o 9.00 i  Mszą św. o 11.00 oraz agapą i konferencją w Domu Pielgrzyma. Również za tydzień kolejny film o drogach do wolności w FOK  Miasto44  o 19.00. Młodzież z Fary  będzie w przyszłą niedzielę rozprowadzania kubki na wyjazd do Panamy na światowe dni młodzieży. Także w przyszłą niedzielę w Farze Msza św. dla tegorocznych pieszych pielgrzymów na Jasną Górę o 16.00.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00; w czwartki (do końca września)– adoracja o 17.00.

 

  Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w środę o 16.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania z klasy VII we wtorek o 16.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma, zaś spotkanie uczniów klas VIII i III gimnazjum w czwartek we FOK o 19.00  oraz spotkanie uczniów klas VI Szkoły Podstawowej przygotowujących się do bierzmowania  w piątek w baszcie o 16.30, 

 

  Już dziś zapraszamy na katechezy dla dorosłych, które odbywać się będą w FOK! Pierwsza katecheza nt. „Eucharystia-zdumiewająca bliskość” 1 października w poniedziałek o godz. 19.00.  Katechezę poprowadzi o. Rufin.

 

  W sobotę pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Zapisy w zakrystii. Wyjazd o 8.00.

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018 r.

 

  Przeżywamy 24. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.  Dziś po Mszy św. o 8.30 Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP , o 17.30 Nieszpory i o godz. 20.30 różaniec i Apel Maryjny. Dzisiaj po Mszach św. zbiórka do puszek na pomoc siostrom Bernardynkom w Zakliczynie. Także dziś kolejny film o drogach do wolności w FOK  Pianista  o 19.00. 

 

  W tym tygodniu: w poniedziałek – święto stygmatów św. Franciszka oraz smutna 79  rocznica najazdu Związku Sowieckiego na Polskę oraz pierwsze śluby zakonne naszych br. Nowicjuszy na Mszy św. o 12.00; we wtorek - święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży oraz imieniny naszego o. Bartymeusza Kędziora, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa o 18.00; w piątek – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty; w przyszłą niedzielę - zamiast kazania będzie przed Mszami św. świadectwo Joanny Jurkiewicz z Łodzi na temat obecności osoby św. Jana Pawła II w jej życiu oraz kolejny film o drogach do wolności w FOK  Wołyń  o 19.00. 

 

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIII Niedziela Zwykła – 9 września 2018 r.

 

  Przeżywamy 23. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.  Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone przed tygodniem na remont ołtarza św. Franciszka. Jeśli wszyscy, którzy deklarowali pomoc publiczną dotrzymają słowa to już mamy pieniądze na wykonanie tego remontu. Od pierwszej niedzieli października będziemy się zwracać z prośbą na wsparcie innych remontów w sanktuarium, a będzie to najprawdopodobniej ołtarz główny w bazylice. Dzisiaj kolejny film o drogach do wolności Katyń  we FOK o 19.00.

  W tym tygodniu: we wtorek z racji jedenastego dnia miesiąca adoracja patriotyczna po Mszy św. o 18.00; w czwartek – nabożeństwo fatimskie z procesją i różańcem fatimskim o 18.00; w piątek  – święto Podwyższenia Krzyża św.; w sobotę – NMP Bolesnej; w przyszłą niedzielę –  podczas Mszy św. w naszej bazylice będziemy gościć O. Bonawenturę Noska, który jest kapelanem w Klasztorze klauzurowym Sióstr Bernardynek w Zakliczynie.  Klasztor Sióstr liczy już ponad 130 lat i dzisiaj koniecznością stało się wykonanie pewnych prac remontowych m. in. malowanie kościoła, dlatego też Siostry z pokorą zwracają
do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mogą i chcą przyjść im z pomocą, o wsparcie materialne. Za życzliwość, otwartość serca i każdą najmniejszą ofiarę już dzisiaj składają serdeczne Bóg zapłać!” Z wdzięcznością i zapewnieniem o modlitewnej pamięci  s. Weronika Węgrzyn – Przełożona.
Ofiary na ten cel o. Bonawentura będzie zbierał do puszki po Mszy św.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele (do końca września)  – Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Stacje Radości NMP po Mszy św. o 9.30 na Kalwarii Leżajskiej; Nieszpory o 17.30  oraz różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00; w czwartki (do końca września)– adoracja o 17.00.  W naszym sanktuarium jest także od poniedziałku do soboty od 7.30 do 18.00 adoracja Najśw. Sakramentu przy ołtarzu św. Michała. Serdecznie zapraszamy.

 

  W bieżącym tygodniu będą następujące spotkania:  w środę – Grupy Szkaplerznej na Mszy św. o 18.00 i po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej; także w środę – FZŚ po Mszy św. wieczornej we FOK; w piątek – (jak w każdy drugi piątek miesiąca od września do maja) katechezy przedślubne w ramach Poradni Rodzinnej wymagane do zawarcia sakramentu małżeństwa w kaplicy Domu Pielgrzyma o 18.00

 

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Odpust Narodzenia  NMP – 8 września 2018 r.

 

  W naszym Sanktuarium, gdzie  w  bieżącym roku przeżywamy 400-lecie od rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru oraz 90-lecie od nadania naszej świątyni tytułu bazyliki, przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Narodzenia NMP. Serdecznie witamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego sanktuarium i życzymy wielu błogosławionych owoców pobytu na tym świętym miejscu, gdzie od przeszło czterech wieków Maryja uzdrawia, króluje i pociesza. Wszystkim pielgrzymom  i dobroczyńcom dziękujemy za troskę duchową i materialną o nasze sanktuarium i nasz klasztor.

  W dniu dzisiejszym Msze  św.  jak   w niedzielę. o godz. 11.00 uroczysta suma przy ołtarzu polowym, której będzie  przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, podczas której będzie miała miejsce 19. Pielgrzymka Służb Mundurowych do naszego Sanktuarium i 19. Dożynki Powiatowe. Dziś jeszcze o  godz. 17.30 Nieszpory Maryjne i o 20.30 różaniec z Apelem.

 Kazania podczas odpustu głosi o. Marceli Gęśla, sekretarz Prowincji OO. Bernardynów,  nasz rodak posługujący w Kalwarii Zebrzydowskiej, któremu serdecznie dziękujemy. On też przywiózł ciekawą wystawę misyjną, którą można zobaczyć na Placu Rajskim.   

   

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po innych szkołach, aby zostać bratem zakonnym. W naszym sanktuarium mieści się Nowicjat naszej Bernardyńskiej Prowincji zakonnej, dlatego gorąco prosimy o modlitwę za braci którzy wkroczyli na drogę życia zakonnego i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

 

  Zachęcamy do odwiedzenia kiosku klasztornego, gdzie jest wiele ciekawych publikacji o leżajskim sanktuarium, kalendarze na przyszły rok i wiele innych dewocjonaliów. Nabywając je w naszym kiosku wspieramy sanktuarium. Zamawianie Mszy św. indywidualnych i zbiorowych odbywa się w zakrystii.

 

  Trwa renowacja Ołtarza św. Franciszka. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na ten jakże potrzebny i kosztowny remont.

 

  Już dzisiaj zapraszamy na następne uroczystości w naszym sanktuarium:

- 4 października - odpust św. Franciszka,

- 8 grudnia - odpust Niepokalanego Poczęcia NMP.

 

    Proszono o ogłoszenie, że w najbliższy wtorek Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami naszego Powiatu na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej o 16.00.

 

 

    

   

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 XXII Niedziela Zwykła – 2 września 2018 r.

 

  Przeżywamy 22. Niedzielę Zwykłą, kończącą czas wakacji dla dzieci i młodzieży. Dziś w naszej wspólnocie przeżywamy nawiedzenie relikwii św. Bernardyna ze Sieny, naszego wielkiego współbrata i głosiciela imienia Jezus. Dziękujemy O. Bolesławowi Opalińskiemu, opiekunowi tych relikwii, który nas dzisiaj tak pięknie zapoznaje z postacią tego wielkiego świętego. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę na remont Ołtarza św. Franciszka. Kto będzie miał możliwość to niech po Mszy św. złoży także ofiarę do puszki na dzieła miłosierdzia prowadzone przez naszą prowincję zakonną. Bóg zapłać. Dziś zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy św. o 15.30 oraz we Franciszkańskim Ośrodku Kultury o 19.00 pierwszy film z serii filmów niepodległościowych z komentarzem historycznym pt. Westerplatte.

 

  W tym tygodniu; w poniedziałek – Msza św. i okazja do spowiedzi na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci i młodzieży o 8.00 oraz spotkanie Akcji Katolickiej o 19.00. Także w poniedziałek pierwsze po wakacjach spotkanie Seniorów  od 9.30 we FOK-u; we wtorek spotkanie Straży Honorowej po Mszy św. wieczornej;  w pierwszy czwartek  – adoracja od godz. 17.00 i modlitwy o powołania do służby Bożej w Kościele; w pierwszy piątek – Msze św. o Najśw. Sercu Pana Jezusa z adoracjami o 7.00 i 18.00. Objazd chorych od godz. 7.30.

  W sobotę w naszym sanktuarium odpust Narodzenia NMP i zarazem XIX Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego połączona z XIX Dożynkami Powiatowymi. O godz. 10.30 uroczysty przemarsz żołnierzy i innych służb mundurowych spod Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku do Sanktuarium. Mszy świętej przy ołtarzu polowym o 11.00 będzie przewodniczył J. E. Ks. Biskup Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Kazania na Mszach św. będzie głosił o. Marceli Gęśla, nasz rodak posługujący w Kalwarii Zebrzydowskiej. W uroczystości wezmą udział takie służby mundurowe jak: Wojsko Polskie, Wojsko Obrony Terytorialnej, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej z Przemyśla, Służba Celna z Przemyśla, Podkarpacka Służba Więzienna, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Straż Ochrony Kolei, Jednostka Strzelecka z Leżajska, Nadleśnictwo Leżajsk oraz inne formacje mundurowe z terenu Podkarpacia. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Garnizonowa z Lublina. W tym dniu poświecenie ziarna na wszystkich Mszach św.

  Pielgrzymka Służb Mundurowych została połączona z Dożynkami Powiatowymi. W tym roku gospodarzem dożynek jest Miasto Leżajsk.  

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Zachęcamy do nabywania w sklepiku i w zakrystii Kalendarzy Leżajskich na 2019 r.  

 

  Po wakacyjnej przerwie wznawia swoją działalność Punkt Akcji Charytatywnej w każdy czwartek w godz. od 15.00 do 16.00 przy Domu pielgrzyma.

 

    

   

    

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NMP Częstochowskiej (XXI N. Z.) – 26 sierpnia 2018 r.

 

   Przeżywamy uroczystość NMP Częstochowskiej. Razem z mieszkańcami Leżajska pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i wakacyjnych gości, i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej.

  Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

  Dzisiaj imieniny naszego O. Mirosława Więcława, którego polecamy Waszym modlitwom.

 

  W tym tygodniu: w poniedziałek – św. Moniki, we wtorek – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła, w środę - wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w I sobotę – nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP o 7.00 i wieczorem uroczyste powitanie relikwii św. Bernardyna ze Sieny na Mszy św. o 18.00 i czuwanie pierwszosobotnie.

  W przyszłą niedzielę – na wszystkich Mszach św. spotkanie ze św. Bernardynem w jego relikwiach, a po Mszach św. zgodnie z rozporządzeniem Ojca Prowincjała zbiórka ofiar do puszek na dzieła miłosierdzia prowadzone przez naszą prowincję zakonną. Przyszła niedziela to pierwsza we wrześniu, a więc taca przeznaczona na remont ołtarza św. Franciszka. Z góry dziękujemy za wasze dobre serca.

 

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Już dziś zapraszamy do naszego Franciszkańskiego Ośrodka Kultury, na 10 cotygodniowych niedzielnych projekcji filmowych, wpisujących się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości! Pierwszy film serii to Westerplatte: 2 września o godz. 19.00.  W problematykę filmu wprowadzać będzie krótka prelekcja historyczna. Zaś  dzieci w wieku od 4 do 12 lat zapraszamy do zapisów na zajęcia w  Akademii Odkrywcy, prowadzonych w naszym FOK. Od września rozpocznie się już 5 edycja tych bardzo ciekawych i urozmaiconych zajęć. Zapisy już trwają.  Więcej informacji na plakatach lub u o. Bartymeusza.

 

  Od września rusza poradnia rodzinna przedmałżeńska, która będzie czynna w każdy drugi piątek miesiąca od 18.00.

 

  Proszono o ogłoszenie, że Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku (obok naszego klasztoru) prosi o poparcie wniosku z budżetu obywatelskiego dotyczącego naprawy placu zabaw „Radosna Szkoła” przy tej szkole. Trzeba wypełnić kartę do głosowania, którą można pobrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 4 lub ze strony internetowej Urzędu lub w sekretariacie szkoły. Głosowanie trwa do 31 sierpnia 2018 roku.

 

  W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Danuta Kiełbowicz z ul. Borki i śp. Józef Pokrywka z ul. Brody.  Wieczny odpoczynek…

 

    

        

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XX Niedziela Zwykła – 19 sierpnia 2017 r.

 

  Przeżywamy XX Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i wakacyjnych gości, i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej.

  Dzisiaj na „Kalwarii Leżajskiej” po Mszy św. o godz. 8.00 – Dróżki Pana Jezusa prowadzone przez Akcję Katolicką, o 17.30 Nieszpory i różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30.

  Dzisiaj imieniny naszego br. Bolesława Balawendra, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa jutro o 7.00.

 

  W tym tygodniu: w środę - NMP Królowej i w piątek - święto św. Bartłomieja,  Apostoła.

 W przyszłą niedzielę uroczystość NMP Częstochowskiej.

 Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Już dziś zapraszamy do naszego Franciszkańskiego Ośrodka Kultury, na 10 cotygodniowych niedzielnych projekcji filmowych, wpisujących się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości! Początek  2 września o godz. 19.00. Będą o polskich dróg do wolności.  W problematykę filmu wprowadzać będzie krótka prelekcja historyczna. Zaś  dzieci w wieku od 4 do 12 lat zapraszamy do zapisów na zajęcia w  Akademii Odkrywcy, prowadzonych w naszym FOK. Od września rozpocznie się już 5 edycja tych bardzo ciekawych i urozmaiconych zajęć. Zapisy już trwają.  Więcej informacji na plakatach lub u o. Bartymeusza.

 

  Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00 i we czwartki adoracja Godzina święta od 17.00.

 

  Zachęcamy do odwiedzenia kiosku klasztornego, gdzie jest wiele ciekawych publikacji o leżajskim sanktuarium, kalendarze na przyszły rok i wiele innych dewocjonaliów. Nabywając je w naszym kiosku wspieramy sanktuarium.

      

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XIX Niedziela Zwykła – 12 sierpnia 2018 r.

 

  Przeżywamy XIX Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska witamy wszystkich pielgrzymów i wakacyjnych gości, i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej. Dziękujemy serdecznie za założone w ostatnią niedzielę ofiary na remont ołtarza św. Franciszka.  Cieszymy się, że możemy na Was liczyć. Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu: jutro NMP Kalwaryjskiej, a w naszym sanktuarium o 16.00 procesja Zaśnięcia M. Bożej z bazyliki, Nieszpory przy Domku Matki Bożej, procesja z rozważaniami, Msza św. przy Grobku M. B. pod przewodnictwem Ks. Bpa Ignacego Deca i Apel Maryjny.

 We wtorek drugi dzień odpustu: o 12.00 Msza św. dla chorych i strasznych z Namaszczeniem i specjalnym nabożeństwem. Wieczorem we wtorek Wieczór Chwały, który rozpocznie się Mszą św. o 18.00, a zakończy procesją z figurą M. Bożej Wniebowziętej do Grobku Matki Bożej. 

 W środę w uroczystość Wniebowzięcia NMP Msze św. jak w niedzielę. Po Mszy św. o 8.00 procesja z bazyliki do Grobku Matki Bożej, a potem procesja z rozważaniami do ołtarza polowego, gdzie będzie Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem O. Bpa Damiana Muskusa, zakończona błogosławieństwem odpustowym.

 Bardzo prosimy, aby w procesjach obok przedstawiających Apostołów brała udział jak najliczniejsza asysta z feretronami i sztandarami niesionymi przede wszystkim przez poszczególne grupy działające przy sanktuarium. Na procesje wieczorne i nocne przynosimy świece i jeśli komuś potrzeba  coś do siedzenia.

  W poniedziałek dzień imienin O. Hipolita Brożka z Mszą św. imieninową o 7.00, a we wtorek dzień imienin O. Maksymiliana Żydowskiego i Br. Rajmunda Tlauki z Mszą św. o 7.00. Polecamy solenizantów Waszym modlitwom.

  Od poniedziałku do soboty trwa całodzienna adoracja przy ołtarzu św. Michała Archanioła. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.00 Dróżki Pana Jezusa na Kalwarii Leżajskiej.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pod kierunkiem p. Stanisława Wilczaka posprzątali „Kalwarię Leżajską” przed odpustem. Serdeczne Bóg zapłać również pod adresem państwa Dąbków, którzy z niezwykłym zaangażowaniem i pasją troszczą się o piękno ogrodów klasztornych. W intencji wszystkich pracujących przy porządkowaniu zostanie odprawiona Msza św. 13 sierpnia przy Grobku Matki Bożej (I dzień odpustu) o godz. 18.00. Jeszcze raz z serca mówimy: Bóg zapłać.

 

  Z powodu remontu kaplicy cmentarnej przez kilka tygodni pogrzeby naszych parafian będą w bazylice, a modlitwy przedpogrzebowe w kaplicy św. Dydaka.

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym.

 

  Zachęcamy do odwiedzenia kiosku klasztornego, gdzie jest wiele ciekawych publikacji o leżajskim sanktuarium, kalendarze na przyszły rok i wiele innych dewocjonaliów. Nabywając je w naszym kiosku wspieramy sanktuarium. Zamawianie Mszy św. indywidualnych i zbiorowych odbywa się w zakrystii i w innych widocznych miejscach.

 

  W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Irena Działo z ul. Opalińskiego i śp. Józef Femiak z ul. Brody. Wieczny odpoczynek…

      

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 XVIII Niedz.  Zw. – 5 VIII 2018 r.

 

  Przeżywamy XVIII Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska witamy wszystkich naszych wakacyjnych gości i pielgrzymów i życzymy owocnej modlitwy u stóp Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę są przeznaczone na remont ołtarza św. Franciszka. Dziękujemy serdecznie za zrozumienie i otwarte serca. Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu:

 jutro święto Przemienienia Pańskiego. Msze św. z kazaniami o 12.00 i 18.00;

 w środę święto świętego Dominika, założyciela dominikanów, kapłana;

 w czwartek święto św. Edyty Stein, dziewicy i męczennicy, Patronki Europy;

 w piątek święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika i w sobotę święto św. Klary, dziewicy.

 Po przyszłej niedzieli od poniedziałku do środy w naszym sanktuarium odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Już dziś serdecznie zapraszamy. Od poniedziałku do soboty trwa całodzienna adoracja przy ołtarzu św. Michała Archanioła.

 Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Kolejne warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć prowadzone przez O. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień, odbędą się w najbliższy piątek w godz. od 18.00 do 20.00  we Franciszkańskim Ośrodku Kultury. Temat:  Czy wstyd jest nam potrzebny?, cz. 2.

  Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 4 do 12 lat do zapisów na zajęcia w  Akademii Odkrywcy, prowadzonych w naszym FOK. Od września rozpocznie się już 5 edycja tych bardzo ciekawych i urozmaiconych zajęć. Zapisy już trwają.  Więcej informacji na plakatach lub u o. Bartymeusza

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepiku klasztornego, w którym nabywając pamiątki wspieramy sanktuarium.

 

  Mieszkańców naszej parafii,  przyjaciół naszego sanktuarium i wszystkich, którym leży na sercu dobro i piękno Leżajskiej Kalwarii, prosimy o pomoc w porządkowaniu terenu przed sierpniowym odpustem Wniebowzięcia NMP. Prosimy, aby przynieść ze sobą  grabki i inne potrzebne narzędzia.

Do pracy zapraszamy w tym tygodniu mieszkańców z następujących ulic:

  na poniedziałek – Armii Krajowej, Bernardyńska, Borki, Brody, 11 listopada, Opalińskiego, Pl. Mariacki, Podleśna, Iwaszkiewicza, Jana z Dukli, Kąty, Kilińskiego, Leśna, Sosnowa i Paderewskiego;

   na wtorek – Brzozy, Broniewskiego, Fabryczna, Franciszkańska, Kościuszki, Popiełuszki, Przemysłowa, Orzeszkowej, Żeromskiego, Słoneczna, Zielona, Tuwima, Szopena;

  na środę – Klasztorna, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kossaka, Kraszewskiego, Puławskiego, Siedlanka, Sienkiewicza, Prusa, Matejki, Narodowej Organizacji Wojskowej, Mickiewicza, Nowińskiego, T. Michałka, os. Leśników, Wyspiańskiego.

  Pracę zaczynamy codziennie od 16.00 (można przyjść też później). Zbiórka przy pomniku św. Jana Pawła II. Pracami kieruje p. Stanisław Wilczak. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w minionym tygodniu. Niech Pan Wam wszystkim stokrotnie wynagrodzi.

 

 

                    

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XVII Niedziela  Zwykła – 29 lipca 2018 r.

 

  Przeżywamy XVII Niedzielę Zwykłą. Trwają wakacje, czas odnowy swoich sił fizycznych i duchowych.  Przeżywajmy ten czas zjednoczeni z Bogiem. Razem z parafianami witamy wszystkich naszych wakacyjnych gości i pielgrzymów. Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu: jutro ostatni dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018. Na koncert jutrzejszy o 19.00 złożą się utwory na organach w wykonaniu prof. Romana Peruckiego i  utwory na skrzypcach w wykonaniu Marii Peruckiej.

  We wtorek świętego Ignacego Loyoli, kapłana.

   W środę – świętego Alfonsa Liguoriego, bpa i dra Kła.

   W czwartek – w naszym sanktuarium uroczystość odpustowa NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Msze św. jak w niedzielę. Sumie o 11.00 będzie przewodniczył O. Opat Eugeniusz Augustyn, cysters z Wąchocka.

  W pierwszy piątek - Adoracja pierwszopiątkowa po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Spowiadamy na Mszach świętych. Nie ma specjalnej Mszy św. dla dzieci z racji wakacji. Objazd chorych od godz. 7.30; w pierwszą sobotę – św. Jana Wianeya, patrona kapłanów i adoracja Pana Jezusa po Mszy św. o 7.00, a wieczorem Mszą św. o  18.00 rozpoczynamy kolejne w tym roku czuwanie nocne, które zakończymy Mszą św. o 24.00.

  W przyszłą niedzielę – ofiary zbierane na tacę będą przeznaczone na remont ołtarza św. Franciszka. Już dziś dziękujemy za zrozumienie i otwarte serca.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym. Zachęcamy do odwiedzenia sklepiku klasztornego, w którym nabywając pamiątki wspieramy sanktuarium.

 

  Od środy sierpień – miesiąc modlitw o trzeźwość   narodu. Na ołtarzu św. Kazimierza jest wystawiona księga trzeźwościowa, gdzie można wpisywać swoje abstynenckie postanowienia. Od wtorku do soboty trwa całodzienna adoracja przy ołtarzu św. Michała Archanioła.

 

  Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszej Parafii, Przyjaciół naszego sanktuarium i do wszystkich, którym leży na sercu dobro i piękno Leżajskiej Kalwarii. Prosimy o pomoc w porządkowaniu terenu przed sierpniowym odpustem Wniebowzięcia NMP. Prosimy, aby przynieść ze sobą  grabki i inne potrzebne narzędzia.

Do pracy zapraszamy w tym tygodniu mieszkańców z następujących ulic:

- na poniedziałek – Armii Krajowej, Bernardyńska, Borki, Brody, 11 listopada, Opalińskiego, Pl. Mariacki, Podleśna;

- na wtorek – Brzozy, Broniewskiego, Fabryczna, Franciszkańska, Kościuszki, Popiełuszki, Przemysłowa, Orzeszkowej, Żeromskiego;

- na środę – Iwaszkiewicza, Jana z Dukli, Kąty, Kilińskiego, Leśna, Sosnowa i Paderewskiego, Słoneczna, Zielona, Tuwima, Szopena, Klasztorna, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kossaka, Kraszewskiego, Puławskiego;

- i na piątek – Siedlanka, Sienkiewicza, Prusa, Matejki, Narodowej Organizacji Wojskowej, Mickiewicza, Nowińskiego, T. Michałka, os. Leśników, Wyspiańskiego.

 Pracę zaczynamy codziennie od 16.00 (można przyjść też później). Zbiórka przy pomniku św. Jana Pawła II. Pracami kieruje p. Stanisław Wilczak.

 

 

                    

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 XVI Niedz.  Zw. – 22 lipca 2018 r.

  Przeżywamy XVI Niedzielę Zwykłą. Jak zwykle razem z mieszkańcami Leżajska pozdrawiamy serdecznie pielgrzymów i gości i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium. Dziś po wszystkich Mszach św. błogosławieństwo pojazdów i kierowców z racji św. Krzysztofa. Niech przyjęcie tego błogosławieństwa będzie znakiem, że powierzamy Bożej Opatrzności nasz los podczas korzystania z pojazdów. Na zakończenie każdej Mszy św. modlitwa błogosławieństwa w bazylice, a następnie na parkingach poświęcenie wyjeżdżających kierowców i ich pojazdów oraz wręczenie obrazków ze św. Krzysztofem. Pojazdy będą poświęcane przy wyjazdach z parkingów. Kto dzisiaj nie będzie mógł z jakichś powodów poświęcić swojego auta, to będzie jeszcze miał możliwość w sam dzień św. Krzysztofa we wtorek po Mszy św. wieczornej. Dzisiaj także przypada świętej Marii Magdaleny.

  Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu: jutro święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy oraz kolejny dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018. Na koncert jutrzejszy o 19.00 złożą się utwory na organach w wykonaniu Romana Szlaużysa i  część kameralna w wykonaniu prof. Klaudiusza Barana, akordeonisty. Ostatni koncert festiwalu w poniedziałek za tydzień o 19.00.

  We wtorek św. Kingi, dziewicy; w środę święto świętego Jakuba, Apostoła oraz dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców; w czwartek świętych Joachima i Anny, rodziców NMP.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Rozpoczęła się konserwacja ołtarza św. Franciszka, dlatego całodzienne adoracje w czasie trwania prac będą przy ołtarzu św. Michała Archanioła. Ofiary na renowację będą zbierane na tacę w pierwsze niedziele miesiąca. Już dziś dziękujemy za zrozumienie i otwarte serca.

 

  Zapraszamy na warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć prowadzone przez o. Arnolda, specjalistę terapii uzależnień, które odbędą się w piątek   w godz. od 18.00 do 20.00 we Franciszkańskim Ośrodku Kultury. Temat warsztatów:  Czy wstyd jest nam potrzebny?

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym. Zachęcamy do odwiedzenia sklepiku klasztornego, w którym nabywając pamiątki wspieramy sanktuarium.

 

  Czytać do 14.00: Proszono o ogłoszenie, że Leżajsk zamierza się ubiegać o dofinansowanie na wymianę starych kotłów opalanych drewnem i węglem na kotły ekologiczne wykorzystujące energię pochodzącą z gazu ziemnego lub biomasy. Zebranie w tej sprawie dzisiaj o 14.00 w Miejskim Centrum Kultury. Więcej informacji na stronie internetowej miasta oraz na plakatach.

 

 

                    

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XV Niedziela  Zwykła – 15 lipca 2018 r.

 

  Przeżywamy XV Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru oraz 90-lecie ogłoszenia bazyliki przez papieża Piusa XI. Niech czas wakacji posłuży na odnowienie sił fizycznych i pogłębienie relacji ze Stwórcą.

 Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 Dzisiaj odpust św. Szymona z Lipnicy w Maleniskach. Suma pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ignacego Deca o 11.30.

 

  W tym tygodniu: jutro NMP z Góry Karmel oraz kolejny dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018. Na koncert jutrzejszy o 19.00 złożą się utwory na organach w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego i na skrzypcach w wykonaniu prof. Krzysztofa Jakowicza. Koncerty festiwalowe będą w każdy poniedziałek o 19.00 do końca lipca.

  Także jutro we FOK kolejne spotkanie z cyklu Inspirujące Poniedziałki pt: „Dieta w niedoczynności tarczycy”, które poprowadzi pani Małgorzata Duczmańska, specjalista, dietetyk o godz. 19.00.

  W środę święto Szymona z Lipnicy, kapłana bernardyńskiego oraz dzień imienin naszych ojców: Arnolda Marka i Erwina Ceklarza, których polecamy Waszym modlitwom zwłaszcza podczas Mszy św. o 18.00.

  W czwartek kwartalna Msza św. za zmarłych ojców, braci, rodziców, krewnych i dobrodziejów naszego zakonu oraz za zmarłych z FZŚ o 7.00.

  W przyszłą niedzielę po każdej Mszy Św. błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów z racji zbliżającego się wspomnienia św. Krzysztofa patrona kierowców.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00

i we czwartki adoracja Godzina święta od 17.00.

 

  W tym tygodniu rozpoczynamy konserwację ołtarza św. Franciszka, dlatego całodzienne adoracje w czasie trwania prac będą przy innym ołtarzu. Mimo dotacji i zgromadzonych funduszy trudno będzie pokryć tę kosztowną renowację. Dlatego liczymy na Was podczas ofiar na tacę w pierwsze niedziele miesiąca. Z góry dziękujemy za zrozumienie i otwarte serca.

 

  Proszono o ogłoszenie, że stowarzyszenie Integracja bez Granic w Nowej Sarzynie  robi nabór na bezpłatne wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, niepubliczne przedszkole specjalne i ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Szczegóły w siedzibie stowarzyszenia.

 

  W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Irena Zielińska z ul. Narodowej Organizacji Wojskowej. Wieczny odpoczynek…

 

 

                    

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XIV Niedziela  Zwykła – 8 lipca 2018 r.

 

  Przeżywamy XIV Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Niech czas wakacji posłuży na odnowienie sił fizycznych i pogłębienie relacji ze Stwórcą.

  Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

  Dzisiaj odpust św. Jana z Dukli w Hucisku. Suma o 11.30.

 

  W tym tygodniu: jutro kolejny dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018. Na koncert jutrzejszy o 19.00 złożą się utwory w wykonaniu światowej sławy niemieckiego organisty Stefana Kiessling’a. Koncerty festiwalowe będą w każdy poniedziałek o 19.00 do końca lipca.

  We wtorek 45-lecie przynależności Ks. Biskupa Ignacego Deca do FZŚ na Mszy św. o 12.00.

  W środę  święto świętego Benedykta, opata, Patrona Europy oraz jedenasty dzień lipca, a więc kolejny dzień nowenny przed stuleciem od odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny z adoracją patriotyczną po Mszy św. wieczornej.

  W piątek Nabożeństwo Fatimskie, a więc Msza św. z kazaniem i procesja różańcowa.

  W przyszłą niedzielę odpust św. Szymona z Lipnicy w Maleniskach. Suma o godz. 11.30.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  FZŚ organizuje wyjazd na Jasną Górę 21 lipca spod Domu Pielgrzyma o 4.00 rano. Zapisy u s. Janiny lub w zakrystii. Koszt  60 zł.

 

  Parafia farna organizuje wyjazd na czuwanie duchowych pielgrzymów na Jasną Górę. Wyjazd w sobotę 14 lipca o 14.00, a powrót w niedzielę 15 lipca ok. 14.00. Zapisy na autokar u Ks. wikariusza Grzegorza.

  Zwolniły się trzy miejsca na pielgrzymkę na Litwę i Łotwę.

 

 

                    

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XIII Niedziela  Zwykła – 1 lipca 2018 r.

 

  Przeżywamy XIII Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Dzisiaj zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy o 15.30.

  Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nabożeństwo czerwcowe o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

  Jak zapowiadaliśmy w parafii św. Maksymiliana w Łazach k. Zawiercia - parafii rodzinnej brata nowicjusza Błażeja buduje się kościół. Kto zechciałby wesprzeć  budowę tej świątyni to będzie miał taką możliwość w po Mszy św. Po ogłoszeniach powie na temat tej budowy kilka słów br. Nowicjusz.  

 

  W tym tygodniu: jutro kolejny dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018. Na koncert jutrzejszy o 19.00 złożą się: część organowa w wykonaniu Rubina Abdullina z Rosji i część kameralna w wykonaniu Capella Thorunieniensis. Koncerty festiwalowe będą w każdy poniedziałek o 19.00 do końca lipca.

  We wtorek święto św. Tomasza Apostoła oraz spotkanie Honorowej Straży NSPJ po Mszy św. wieczornej.

  W tym tygodniu przypadają miesięczne dni odnowy wewnętrznej;

  W pierwszy czwartek adoracja od 17.00 i Msza św. o powołania o 18.00.

  W pierwszy piątek Msze św. o NSPJ o 7.00 i 18.00 z adoracjami. Objazd chorych od 7.30. Zachęcamy do praktykowania spowiedzi i Komunii św. pierwszopiątkowej.

  W pierwszą sobotę po Mszy św. o 7.00 adoracja, a wieczorem po Mszy św. o 18.00 czuwanie pierwszosobotnie zakończenie Mszą św. o północną.

  W przyszłą niedzielę Odpust św. Jana z Dukli w Hucisku. Suma o 11.30.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00 i we czwartki adoracja Godzina święta od 17.00.

 

  W tym tygodniu następujące wydarzenia w FOK-u:

- jutro w cyklu Inspirujące Poniedziałki  spotkanie nt. dbania o swoje zdrowie z Małgorzatą Duczmańską o 19.00;

- w piątek kino pod gwiazdami czyli projekcja filmu o 20.30.  Zapraszamy.

 

  FZŚ organizuje wyjazd do Częstochowy 21 lipca spod Domu Pielgrzyma o 4.00 rano. Zapisy u s. Janiny lub w zakrystii. Koszt  60 zł.

 

  Serdecznie witamy w naszej wspólnocie Br. Ananiasza Korbę, nowego zakrystiana, który przybywa do nas z Warszawy. Życzymy mu owocnej posługi w naszym sanktuarium.

 

 

                              

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Urocz. Narodzenia św. Jana Chrzciciela

 XII Niedziela  Zwykła – 24 czerwca 2018 r.

 

  Przeżywamy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Rozpoczynają się wakacje, czas odnowy swoich sił fizycznych i duchowych.  Przypominamy, że nie ma wakacji od Pana Boga, od niedzielnej Mszy św., codziennej modlitwy i od obowiązku świadczenia o Chrystusie na co dzień.

  Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nabożeństwo czerwcowe o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu: jutro kolejny dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018. Na koncert jutrzejszy o 19.00 złożą się: część organowa w wykonaniu Dominika Łukaszewskiego i część kameralna w wykonaniu ArtePhino Trio. Koncerty festiwalowe będą w każdy poniedziałek o 19.00 do końca lipca.

  W piątek uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. jak w niedzielę. W tym dniu wypada być na Mszy św. Także w tym dniu we wszystkich bazylikach można zyskać odpust zupełny. Ofiary zbierane na tacę w urocz. Św. Ap. Piotra i Pawła są tradycyjnie przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej.  W piątek ze względu na uroczystość nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

  W sobotę 35. rocznica Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej Baszta  z udziałem O. Bpa Damiana Muskusa, który będzie przewodniczył Mszy św. o 16.00.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  W parafii św. Maksymiliana w Łazach k. Zawiercia - parafii rodzinnej brata nowicjusza Błażeja buduje się kościół. Kto zechciałby wesprzeć  budowę tej świątyni to będzie miał taką możliwość w przyszłą niedzielę po Mszach św.

 

  Nabożeństwa czerwcowe codziennie o 17.30. Od wtorku do soboty trwają całodzienne adoracje Najśw. Sakramentu w kaplicy św. Franciszka.

 

  W niedzielę 8 lipca doroczna pielgrzymka słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę. Zapisy w Kramie Rozmaitości przy ZOl-u. Koszt 40 zł. Wjazd o 1.00 w nocy.

 

  W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty  do wieczności: śp. Halina Dull z ul. Siedlanka i śp. Franciszek Dec z ul. Brzozy. Wieczny odpoczynek…

 

               

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XI Niedziela Zwykła – 17 czerwca 2018 r.

 

  Przeżywamy 11. Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości.

Życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru.

  Dzisiaj na Mszy św. o 11.00 jubileusz 60-lecia kapłaństwa O. Mariusza Lepianki i 50-lecia kapłaństwa O. Stanisława Komornika.

Otoczmy naszych jubilatów modlitwami.

  Dzisiaj trzeci dzień XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018:

tym razem w plenerze przy bazylice o 21.00 koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa Boskie dźwięki.

Przez muzykę do Boga – pod batutą Tadeusza Wicherka. Jutro czwarty dzień festiwalu: część organową wykona dyrektor artystyczny festiwalu

prof. Józef Serafin, a częścią kameralną będzie recytacja poematu Myśląc Ojczyzna i innych myśli o Ojczyźnie św. Jana Pawła II przez

Jerzego Zelnika przy akompaniamencie organowym Krzysztofa Ostrowskiego.

Koncert jutrzejszy będzie należał do stu wydarzeń na 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny w naszym województwie.

Koncerty festiwalowe będą w każdy poniedziałek o 19.00 do końca lipca.

 

  Dzisiaj Dróżki Pana Jezusa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Nabożeństwo czerwcowe o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W piątek Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla szkół podstawowych i średnich w bazylice o 8.00.

  W przyszłą niedzielę uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. 

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia:

wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Nabożeństwa czerwcowe codziennie o 17.30. Od wtorku do soboty trwają całodzienne adoracje Najśw. Sakramentu w kaplicy św. Franciszka;

(w poniedziałki będą próby przed koncertami festiwalowymi).

Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00

i we czwartki adoracja Godzina święta od 17.00.

 

  Spotkania przygotowujące do bierzmowania w baszcie, na które należy przynieść indeksy:     

           - dla klas VII w poniedziałek o 16.30;

- dla klas VI w środę o 16.30.

 

  W sobotę za dwa tygodnie 35. rocznica Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej Baszta  z udziałem O. Bpa Damiana Muskusa,

który będzie przewodniczył Mszy św. o 16.00

 

  W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty  do wieczności śp. Władysław Zielnicki z ul. T. Michałka.

Wieczny odpoczynek…

 

                        

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

X Niedziela Zwykła – 10 czerwca 2018 r.

 

  Przeżywamy 10. Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru.

  Dzisiaj jubileusz 25-lecia kapłaństwa O. Arnolda Marka na Mszy św. o 11.00, a także Festyn Rodzinny u Bernardynów, który rozpocznie się Mszą św. o 13.00 zorganizowany przez nasz klasztor, grupy parafialne, FOK i Zespół Szkół Technicznych. Przygotowaliśmy bardzo dużo atrakcji dla rodzin. Zapraszamy serdecznie.

  Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30; Nabożeństwo czerwcowe o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

 

  W tym tygodniu: w poniedziałek – św. Barnaby, apostoła oraz jedenasty dzień czerwca, a więc kolejny dzień nowenny przed stuleciem naszej Ojczyzny z adoracją patriotyczną po Mszy św. wieczornej; we wtorek – ostatni  wtorek nowenny do św. Antoniego z kazaniem i nabożeństwem o 12.00; w środę – uroczystość odpustowa ku czci św. Antoniego Padewskiego. Msze św. jak w niedzielę. Po każdej Mszy św. błogosławieństwo dzieci, matek w stanie błogosławionym i lilii; w piątek – rozpoczęcie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2018, a więc  o 19.00 – utwory organowe w wykonaniu Michała Kocota i koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus  pod kierunkiem Agnieszki Duczmal; w sobotę – drugi dzień festiwalu: część organowa w wykonaniu Agnieszki i Marka Stefańskich, zaś część kameralna w wykonaniu Marcina Wyrostka i grupy Corazon.

  W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 11.00 jubileusz 60-lecia kapłaństwa O. Mariusza Lepianki i 50-lecia kapłaństwa O. Stanisława Komornika. Otoczmy naszych jubilatów modlitwami.

  Także w przyszłą niedzielę trzeci dzień festiwalu: w plenerze przy bazylice o 21.00 z koncertem Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego z Zamościa Boskie dźwięki. Przez muzykę do Boga. – pod batutą Tadeusza Wicherka. Koncerty festiwalowe będą w każdy poniedziałek do końca lipca.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Nabożeństwa czerwcowe codziennie o 17.30

 

  W tym roku mija 35 lat od założenia w Leżajsku Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej, czyli Baszty. Zapraszamy więc byłych i obecnych Basztowiczów na Jubileuszowe spotkanie w sobotę 30 czerwca br., pod przewodnictwem O. Bpa Damiana Muskusa, byłego Basztowicza. Szczegóły i zgłoszenie udziału u o. Bartymeusza, obecnego Moderatora Baszty. 

 

  W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty  do wieczności śp. Zdzisław Olekszyk z ul. Sienkiewicza i śp. Dorota Miazga z Huciska. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IX Niedziela Zwykła – 3 czerwca 2018 r.

 

       Przeżywamy 9. Niedzielę Zwykłą. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Dzisiaj Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej po Mszy św. o 8.00; Dróżki Radości NMP po Mszy św. 9.30; zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy św. o 15.30; Nabożeństwo czerwcowe z procesją oktawy Bożego Ciała o 17.30 i różaniec z Apelem o 20.30.

     

  W tym tygodniu: we wtorek – 8. wtorek nowenny do św. Antoniego z kazaniem i nabożeństwem o 12.00 oraz spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej; w środę – Msza św. i spotkanie modlitewne Grupy Szkaplerznej o 18.00; w czwartek – po Mszy św. o 18.00 procesja do czterech ołtarzy na zakończenie oktawy Bożego Ciała z poświęceniem wianków ul. Warszawską, Pl. Mariackim, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Klasztorną. Prosimy o przygotowanie ołtarzy. W tym dniu też z racji I czwartku Msza św. o powołania o 18.00; w piątek – uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. Msze św. z kazaniami o 12.00 i 18.00. W tym dniu ze względu na uroczystość nie obowiązuje post piątkowy.

 

  W przyszłą niedzielę Festyn Rodzinny u Bernardynów, który rozpocznie się Mszą św. o 13.00 oraz jubileusz 25-lecia kapłaństwa O. Arnolda Marka na Mszy św. o 11.00.  Atrakcje festynu są przedstawione na plakatach. Zachęcamy grupy duszpasterskie, aby włączyły się w festyn. Zaś w niedzielę za dwa tygodnie na Mszy św. o 11.00 jubileusz 60-lecia kapłaństwa O. Mariusza Lepianki i 50-lecia kapłaństwa O. Stanisława Komornika. Otoczmy naszych jubilatów modlitwami.

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Nabożeństwa czerwcowe o 17.30 do środy i w piątek będą z procesją. Serdecznie prosimy do noszenia baldachimu, feretronów, sztandarów; dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe i w ogóle dzieci zachęcamy do licznego udziału w procesjach (trzeba z bólem zauważyć, że w piątek i sobotę było bardzo mało dzieci na procesji); dziewczynki są proszone do sypania kwiatów i do noszenia poduszek, a chłopcy do dzwonienia. 

 

  Są jeszcze miejsca na pielgrzymki na Litwę i Łotwę oraz do Dukli.

 

  W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty  do wieczności śp. Bogumił Głowik z ul. Borki. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Najśw. Trójcy – 27 maja 2018 r.

 

        Przeżywamy urocz. Trójcy Przenajświętszej i w związku z tym zakończenie czasu spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Razem z mieszkańcami Leżajska serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i  życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru.

  Dzisiaj Mszą św. o 11.00 rozpocznie się w bazylice doroczny Przegląd Pieśni Maryjnych organizowany  przez Zespół Szkół Licealnych z naszego miasta. Także dziś ofiarami składanymi po Mszach św. wspieramy wyjazd młodzieży na światowe dni do Panamy. Dzisiaj jeszcze Nabożeństwo Majowe o 17.30 oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 

  W tym tygodniu: we wtorek - 7. wtorek nowenny przed urocz. Św. Antoniego z kazaniem i nabożeństwem o 12.00 oraz spotkanie Straży Honorowej NSPJ o 16.45; we czwartek – uroczystość Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja w tym roku rozpocznie się w kościele farnym po Mszy św. o 10.00. Prosimy o przygotowanie dwóch ołtarzy na terenie naszej parafii. W Boże Ciało uczestniczymy we Mszy św. nie tylko z pobożności ale i z obowiązku. W Boże Ciało nie będzie już procesji wieczorem.

  Nabożeństwa majowe do czwartku, a od piątku czerwcowe z procesją oktawy Bożego Ciała codziennie o 17.30. Procesja na zakończenie oktawy będzie ul. Warszawską, Pl. Mariackim, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Klasztorną po Mszy św. o 18.00. Trwają adoracje całodzienne Najświ. Sakramentu w kaplicy św. Franciszka.

 

  Jutro w Fok Ćafe o godz. 19.00 - spotkanie z cyklu Inspirujące Poniedziałki pt: "JEZUS-fakt czy pobożna teoria?" - które poprowadzi o. Anicet Gruszczyński z Kalwarii Zebrzydowskiej; w piątek -  Dzień Dziecka w Fok Café od godz. 16.00 do 19.00 z wieloma atrakcjami i niespodziankami dla dzieci. Zapraszamy.

 

  Jest jeszcze parę wolnych miejsc na pielgrzymkę na Litwę i Łotwę, która będzie od 26 do 30 lipca. Zapisy w zakrystii.

 

  Zaś FZŚ organizuje pielgrzymkę do Dukli w sobotę 9 czerwca. Zapisy w zakrystii lub u s. Janiny.

 

  W przyszłą niedzielę młodzież franciszkańska z Baszty będzie zbierała po Mszach św. ofiary w połowie przeznaczone na potrzeby naszego WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, a w połowie na dofinansowanie swoich wyjazdów wakacyjno-rekolekcyjnych.

  Także za tydzień Straż Grobowa Żołynia po Mszy św. o 9.30 na placu Mariackim przy fontannie organizuje pokaz musztry paradnej i koncert Orkiestry Dętej z Żołyni połączone ze zbiórką dla chorego chłopca Piotrusia Cierpisz-Pustelnego z Piskorowic.

 

  W niedzielę za dwa tygodnie  zapraszamy na Festyn Rodzinny u Bernardynów organizowany przez klasztor, parafię  i Zespół Szkół Technicznych z Leżajska.

 

  Proszono o ogłoszenie, że dzisiaj jest organizowana przez miasto  rekonstrukcja tragicznych wydarzeń pacyfikacji miasta w 1943 roku na placu targowym przy ulicy Sikorskiego o godz. 15.00.  Zaś jutro obchody miejskie 75 rocznicy pacyfikacji Leżajska: o 18.00 Msza św. w kościele farnym, a potem uroczystości pod pomnikiem przy ulicy 28 maja z udziałem orkiestry i kompanii honorowej 21 brygady Strzelców Podhalańskich.

 

  W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Jan Mieleszko z ul. Matejki. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Odpust Zesłania Ducha Świętego – 20 maja 2018 r.

 

        W naszym sanktuarium przeżywamy drugi dzień uroczystości odpustowej Zesłania Ducha Świętego. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i gości, i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Dzisiaj suma odpustowa pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika przy ołtarzu polowym o 11.00, będzie z udziałem z rodaków Antonio Pelaciniego – architekta i budowniczego naszej bazyliki i klasztoru z miejscowości Piuro we Włoszech. Będzie także poświęcona okolicznościowa tablica upamiętniająca Antonio Pelaciniego. Naszym kaznodzieją odpustowym jest O. Azariasz Hess z Krakowa, któremu serdecznie dziękujemy za posługę. Dzisiaj z racji odpustu Nieszpory połączone z Nabożeństwem Majowym o 17.30 oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 

  W tym tygodniu: jutro trzeci dzień odpustu: NMP Matki Kościoła. Msze św. jak w niedzielę, a wieczorem różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30; we wtorek – 6. wtorek nowenny przed uroczystością św. Antoniego z okolicznościowym kazaniem i nabożeństwem na Mszy św. o 12.00; w środę – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki św. Franciszka w Asyżu; w czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana z adoracją od 17.00.

 

  W przyszłą Niedzielę Trójcy Świętej Mszą św. o 11.00 rozpocznie się w bazylice kolejny Przegląd Pieśni Maryjnych organizowany  przez LO z naszego miasta. Także w przyszłą niedzielę będziemy wspierać ofiarami wyjazd młodzieży na światowe dni do Panamy. Również za tydzień odpust w Farze z sumą o 11.30.

 

  Nabożeństwa Majowe codziennie o 17.30. Trwają adoracje całodzienne Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Franciszka. W zakrystii przyjmujemy na Msze św. indywidualne i zbiorowe. Zapraszamy do naszego kiosku klasztornego z wieloma pięknymi pamiątkami z naszego sanktuarium i z nowym kalendarzem sanktuaryjnym na przyszły rok. Nabywając dewocjonalia w tym kiosku wspieramy sanktuarium.

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym.

 

  Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro" organizuje warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć w najbliższy piątek w godz. od 18.00 do 20.00  we FOK. Temat warsztatów:  Pogodzić się ze smutkiem.

 

  Nasz klasztor jest współorganizatorem pielgrzymek na Cypr (9 dni), do Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny z Medziugorie (12 dni), do Lourdes  (6 dni), do Ziemi Św. (8 dni). Szczegóły w zakrystii.

 

 Zapraszamy na następne uroczystości w naszym Sanktuarium:

- w niedzielę 10 czerwca -  na Festyn Rodzinny u Bernardynów organizowany przez klasztor, parafię, FOK i Zespół Szkół Technicznych z Leżajska;

- 13 czerwca – na odpust ku czci św. Antoniego z Padwy ze specjalnym błogosławieństwem dzieci po każdej Mszy św.;

- 30 czerwca – na 35. Rocznicę  Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej, czyli Baszty w Leżajsku  z udziałem O. Bpa Damiana Muskusa, byłego Basztowicza oraz obecnych i byłych Basztowiczów;

-   2 sierpnia - na odpust  Matki Bożej Anielskiej zwany odpustem Porcjunkuli;

-   od 13 do 15 sierpnia – na odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej;

- 8 września - na odpust Narodzenia NMP czyli Matki Bożej Siewnej z pielgrzymką służb mundurowych z Podkarpacia i z Dożynkami Powiatowymi.

 

  Proszono o ogłoszenie, że w przyszłą niedzielę władze naszego miasta i powiatu oraz ks. dziekan zapraszają na rekonstrukcję tragicznych wydarzeń pacyfikacji miasta w 1943 roku na placu targowym przy ulicy Sikorskiego o godz. 15.00.  Zaś 28 maja - obchody 75 rocznicy pacyfikacji Leżajska. Szczegóły za tydzień.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Wniebowstąpienie Pańskie – 13 maja 2018 r.

 

   Przeżywamy urocz. Wniebowstąpienia Pańskiego. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Dzisiaj I Komunia św. na Mszy św. o 11.00 i Rocznica I Komunii św. na Mszy św. o 13.00. Także dziś rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich na Mszy św. o 18.00 z wprowadzeniem do naszej świątyni Relikwii św. Dzieci Fatimskich.  Dzisiaj na Kalwarii Leżajskiej Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30, a także – jak codziennie - Nabożeństwo Majowe z Nowenną do Ducha Św. o 17.30. Różaniec z Apelem Maryjnym będzie dziś w czasie Nabożeństwa Fatimskiego.

 

  W tym tygodniu: jutro święto św. Macieja, Apostoła, w środę święto św. Andrzeja Boboli, w czwartek św. Paschalisa Baylona, zakonnika oraz adoracja od 17.00, w piątek świętego Feliksa z Cantalice.

 

  W sobotę w naszym sanktuarium na rozpoczęcie odpustu  Ducha Świętego Wieczór Chwały od Mszy św. o 18.00. W uroczystość Zesłania Ducha Św. suma odpustowa pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika przy ołtarzu polowym o 11.00, będzie z udziałem z rodaków Antonio Pelaciniego – architekta i budowniczego naszej bazyliki i klasztoru z miejscowości Piuro we Włoszech. Będzie także wmurowana okolicznościowa tablica. Kaznodzieją odpustowym będzie O. Azariasz Hess z Krakowa.

 

  Zaś za dwa tygodnie Mszą św. o 11.00 rozpocznie się w bazylice kolejny Przegląd Pieśni Maryjnych organizowany przez LO z naszego miasta. Będzie też Piknik Rodzinny w niedzielę 10 czerwca.

 

  Trwają adoracje całodzienne Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Franciszka. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Jest organizowana pielgrzymka na Litwę i Łotwę w dniach od 26 do 30 lipca (czwartek-poniedziałek). Koszt 320 zł i 125  euro. Przy zapisie w zakrystii trzeba wpłacić 200 zł.  Wyjazd o 3.30 rano spod Domu Pielgrzyma.

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów: po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym.

 

  W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Jakub Flis z Huciska oraz  śp. Siostra Bronisława Kieca, która przed laty pracowała w naszym sanktuarium, a której pogrzeb będzie w czwartek  w bazylice o godz. 11.00.  Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

VI Niedziela   Wielkanocna – 6 maja 2018 r.

 

   Przeżywamy 6. Niedzielę Wielkanocną. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium, które w tym roku przeżywa jubileusz 400-lecia rozpoczęcia budowy bazyliki i klasztoru. Dzisiaj na Kalwarii Leżajskiej Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Dróżki Radości NMP po Mszy św. o 9.30, a także Nabożeństwo Majowe o 17.30 i różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 

  W tym tygodniu: jutro - święto NMP Leżajskiej. Msze św. jak w niedzielę, na których kazania będzie głosił O. Kazimierz Kowalski z Rzeszowa. Jutro Msza św. z okazji święta patronalnego  naszego powiatu o 11.00 oraz procesja z Matką Bożą Leżajską po Mszy św. o 18.00 następującymi ulicami: Warszawską, Pl. Mariackim, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Klasztorną. Uprzejmie prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy na trasie procesji. Jutro nie będzie więc nabożeństwa majowego przed Mszą św. wieczorną.

 

  We wtorek uroczystość św. Stanisława, bpa i męczennika, głównego patrona naszej Ojczyzny. W tym dniu Msza św. o 7.00 będzie przy ołtarzu św. Stanisława. Także w tym dniu przypada 4. wtorek nowenny do św. Antoniego z kazaniem i nabożeństwem na Mszy św. o 12.00. Od wtorku też rozpoczynamy całodniowe adoracje w kaplicy św. Franciszka.

 

  We wtorek spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej, w środę Msza  św. o 18.00 i nabożeństwo dla Grupy Szkaplerznej, a w czwartek adoracja od 17.00 i  po Mszy św. o 18.00 spotkanie dla FZŚ.

 

  W piątek z racji 11. maja po Mszy św. wieczornej adoracja w int. Ojczyzny oraz rozpoczęcie Nowenny do Ducha Św. podczas nabożeństwa majowego.

 

  Za tydzień Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego oraz I Komunia św. na Mszy św. o 11.00 i Rocznica I Komunii św. na Mszy św. o 13.00. Także za tydzień rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich na Mszy św. o 18.00 z wprowadzeniem do naszej świątyni Relikwii św. Dzieci Fatimskich.  

 

  Także w tym tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę dni modlitw o urodzaje ze stosownymi modlitwami na nabożeństwach majowych.

 

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Akcja Katolicka z naszej parafii organizuje w sobotę (12 maja) doroczną pielgrzymkę do Strachociny do Sanktuarium urodzenia i ciągłej duchowej obecności św. Andrzeja Boboli. Wyjazd wszystkich chętnych o 7.30, a powrót o 17.00.  Koszt 20 zł. Zapisy w zakrystii.

  Będzie także powtórzona pielgrzymka na Litwę i Łotwę w dniach od 26 do 30 lipca (czwartek-poniedziałek). Przy zapisie, który  będzie od przyszłej niedzieli pierwszeństwo będą mieli zapisani na poprzednią pielgrzymkę w rezerwie.

 

  Młodzieńców, którzy w swoim sercu odczuwają pragnienie służby Bożej zapraszamy do naszej prowincji OO. Bernardynów; po maturze do WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby zostać kapłanem-zakonnikiem lub po każdej szkole, aby zostać bratem zakonnym.

 

  W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty do wieczności śp. Damian Grabarz z Huciska. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

V Niedziela  Wielkanocna – 29 kwietnia 2018 r.

 

   Przeżywamy 5. niedzielę wielkanocną. 

 We wtorek – świętego Józefa Rzemieślnika oraz 3. wtorek nowenny przed uroczystością św. Antoniego. Msza św. z kazaniem i nabożeństwem ku czci św. o 12.00. Także we wtorek rozpoczęcie nabożeństw majowych, które będą o 17.30.

 W tym tygodniu miesięczne dni odnowy wewnętrznej: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca;

 W I czwartek uroczystość NMP, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Msze św. jak w niedzielę. Msza św. w int. Ojczyzny o 11.00, a Msza św. w intencji powołań poprzedzona godzinną adoracją o 18.00.

 W I piątek świętego Floriana, patrona strażaków oraz Msza św. i adoracja do Serca Jezusowego o 7.00 i 18.00. Objazd chorych od 7.30.

 W I sobotę Msza św. i adoracja do Niepokalanego Serca NMP o 7.00 i wieczorem o 17.30 nabożeństwo majowe  oraz o 18.00 Trzynaste Czuwanie w Intencji Powołań, na które złożą się: Msza św., modlitwa na Dróżkach Leżajskich, różaniec z Apelem Maryjnym i adoracja prowadzona przez Braci Nowicjuszy.

 Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w niedziele – Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30;

w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00 oraz

w czwartki adoracja od 17.00.

 

         Zakończyło się wiosenne sprzątanie Kalwarii Leżajskiej, którego koordynatorem był p. Stanisław Wilczak. Wszystkim, którzy w ten sposób czynem potwierdzili swoją miłość do naszego sanktuarium składamy serdeczne Bóg zapłać

 

    Proszono o ogłoszenie, że uroczystości miejskie 3 maja rozpoczną się Mszą św. w kościele farnym o 11.30.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela  Wielkanocna – 22 kwietnia 2018 r.

 

   Przeżywamy niedzielę Dobrego Pasterza, czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania do służby Bożej w Kościele i zarazem początek tygodnia modlitw o powołania. Dzisiaj jeszcze Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

 We wtorek - 2. wtorek nowenny przed uroczystością św. Antoniego. Msza św. z kazaniem i nabożeństwem ku czci św. o 12.00.

 W środę święto świętego Marka, Ewangelisty.

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

 Dziś zakończenie FESTIWAL KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ "Rób to co kochasz"- LEŻAJSK 2018 Mszą świętą o godz. 18.00 i  po niej spotkaniem z Małgorzatą Kożuchowską w FOKu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy realizacji tego festiwalu i tym, którzy brali udział w tym ubogacającym wydarzeniu.

 

         Jest prowadzone pod kierunkiem p. Stanisława Wilczaka wiosenne sprzątanie Kalwarii Leżajskiej. Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu nie szczędzili czasu i sił i wzięli udział w sprzątaniu. Niech Pan nagrodzi stokrotnie ich trud. W bieżącym tygodniu prosimy do pomocy mieszkańców następujących ulic: w poniedziałek - Sosnowej, Leśnej, Paderewskiego, Placu Mariackiego, Podleśnej; we wtorek - Popiełuszki, Przemysłowej, Puławskiego, Siedlanki; w środę - Sienkiewicza, Słonecznej, Szopena, Tuwima; w czwartek - Wyspiańskiego, Zielonej, Prusa i Żeromskiego i w piątek - Narodowej Organizacji Wojskowej, Nowińskiego, Opalińskiego, os. Leśników. Zbiórka  codziennie o godz. 16.00 przy pomniku Jana Pawła II.  Należy ze sobą przynieś grabki.

 

  Spotkanie klasy drugiej gimnazjum przed bierzmowaniem we środę o 16.30 w Kaplicy Domu Pielgrzyma.

 

  Proszono o ogłoszenie że, miasto w ramach obchodów 100 - lecia odzyskania Niepodległości organizuje w najbliższą sobotę w MCK-u koncert „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze"  z fragmentami opery Moniuszki „Straszny dwór” oraz z pieśniami patriotycznymi i religijnymi w wykonaniu cenionych solistów.  Rezerwacja miejsc i odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina Miejskiego Centrum Kultury w godz. 14.00 - 20.00, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

III Niedziela  Wielkanocna – 15 IV 2018 r.

 

    Przeżywamy Niedzielę Biblijną rozpoczynającą Tydzień Biblijny w Kościele oraz drugi ogólnopolski dzień czytania Biblii. Niech Pismo św. stanie się naszą jak najczęstszą lekturą. Dzisiaj jeszcze Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 We wtorek - 1. wtorek nowenny przed uroczystością św. Antoniego. Msza św. z kazaniem nabożeństwem do św. Antoniego  o 12.00.

 W czwartek adoracja od 17.00 i kwartalna Msza św. za + Ojców, Braci, Rodziców, Krewnych i dobrodziejów naszego zakonu i za + z FZŚ o 18.00.

Przyszła niedziela to niedziela Dobrego Pasterza, a zarazem Światowy Dzień Modlitw o Powołania do służby Bożej w Kościele. Także w przyszłą niedzielę Ojciec z naszej franciszkańskiej prowincji zakonnej na Ukrainie będzie głosił kazania i zbierał ofiary do puszek na organizację rekolekcji powołaniowych.

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Trwa FESTIWAL KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ "Rób to co kochasz"- LEŻAJSK 2018, organizowany przez nasz Klasztor OO. Bernardynów we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku. Każdego dnia trwania Festiwalu, zapraszamy do udziału w EUCHARYSTII o godz. 18.00, podczas której głoszone jest krótkie kazanie. Zapraszamy również do FOK na godz. 19.00, na spotkania, projekcje filmów, sztuki teatralne i koncerty.

  I tak: dzisiaj - spotkanie z Ks. Łukaszem Piórkowskim z Krakowa, w poniedziałek - sztuka teatralna "Szansa", we wtorek - występ akrobatyczny Delfiny i Bartka Byjosiów,  zaś w przyszłą niedzielę - 22 kwietnia zakończenie Festiwalu na Mszy świętej o godz. 18.00, a po niej spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską w FOKu.

 

  Grupa Szkaplerzna organizuje dwudniową pielgrzymkę autokarową do Czernej, Krakowa-Łagiewnik i Kalwarii Zebrz. 26-27 maja. Koszt 140 zł. Zapisy i szczegóły u p. Lucyny Wrony.

 

   Jest organizowane pod kierunkiem p. Stanisława Wilczaka wiosenne sprzątanie Kalwarii Leżajskiej. Wielu spośród Was leży na sercu porządek na dróżkach, dlatego prosimy do pomocy mieszkańców następujących ulic: na poniedziałek: – Armii Krajowej, Bernardyńskiej, Borki, Brody, Brzozy; na wtorek - Broniewskiego, Fabrycznej, Franciszkańskiej, Iwaszkiewicza; na środę – Św. Jana z Dukli, Kąty, Kilińskiego, Klasztornej, Kochanowskiego; na czwartek - Konopnickiej, Kossaka, Kościuszki, Kraszewskiego, 11 listopada i na piątek –  Leśnej, Matejki, Mickiewicza, T. Michałka

Zbiórka  codziennie o godz. 16.00 przy pomniku Jana Pawła II.  Należy ze sobą przynieś grabki i dobry humor.

 

  Proszono o ogłoszenie:

- Urząd Skarbowy w Leżajsku w związku ze składaniem rozliczeń podatkowych do końca kwietnia, będzie czynny dodatkowo w ramach Otwartych Drzwi w najbliższą sobotę od 9.00 do 13.00 oraz w przyszłym tygodniu od 24 do 27 kwietnia będzie otwarty dłużej, bo od 7.30 do 17.00.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Niedziela Miłosierdzia – 8 kwietnia 2018 r.

 

  Dziś święto Miłosierdzia Bożego. Dzisiejsze święto rozpoczyna tydzień miłosierdzia. Dzisiaj nabożeństwo Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00, Nieszpory o 17.30 i różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.

 Również dziś za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem można uzyskać odpust zupełny. Po Mszach św. puszka na działalność Caritas.  Wyraźmy kolejny raz solidarność naszych serc z potrzebującymi.

 Jutro  uroczystość odpustowa Zwiastowania NMP, a więc święto patronalne naszej bazyliki i naszej parafii. Msze św. jak w niedzielę. Suma o 18.00, której będzie przewodniczył nasz zakonny ordynariusz O. Prowincjał Teofil Czarniak. Zwiastowanie to także dzień świętości życia, dlatego w tym dniu będzie także miała miejsce duchowa adopcja.

 We wtorek spotkanie AK po Mszy św. wieczornej.

 W czwartek adoracja od 17.00 i spotkanie FZŚ po Mszy św. wieczornej.

 W przyszłą niedzielę rozpoczęcie tygodnia biblijnego.

 Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Wczoraj rozpoczął się FESTIWAL KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ "Rób to co kochasz"- LEŻAJSK 2018, organizowany przez nasz Klasztor OO. Bernardynów we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które przygotowaliśmy. Z tego powodu, dzisiaj na każdej Mszy św. oraz po jej zakończeniu muzycznie towarzyszy nam zespół "Zapatrzeni".

  Każdego dnia trwania Festiwalu, począwszy od dziś zapraszamy do udziału w EUCHARYSTII o godz.. 18.00, podczas której głoszone będzie krótkie kazanie. Zapraszamy również do FOK na godz.. 19.00, na spotkania, projekcje filmów, sztuki teatralne i koncerty.

  I tak: dzisiaj - koncert muzyki chrześcijańskiej Mate.o. w poniedziałek - spotkanie i świadectwo Ireneusza Krosnego, we wtorek - projekcja filmu "Siła modlitwy" i spotkanie z reżyserem filmu Jarosławem Mańką,  w środę - spotkanie z małżeństwem Moniką i Marcinem Gomułkami, w czwartek - sztuka teatralna: O mniejszych braciszkach świętego Franciszka, w sobotę - sztuka teatralna "Szansa". Więcej informacji na plakatach.

 

  W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Emilia Margas z ul. Franciszkańskiej, śp. Michał Kowalski z ul. Borki i śp. Zofia Fus z ul. Borki. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Urocz. Zmartwychwstania Pańskiego -  1 kwietnia 2018 r.

 

  Przeżywamy Urocz. Zmartwychwstania P. – największe święto w roku. Serdecznie witamy wszystkich w tym uroczystym dniu, a zwłaszcza pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i gości przybyłych do swoich rodzin na święta. Dzisiaj ze względu na spotkania rodzinne i odwiedziny najbliższych nie będzie Nieszporów i różańca z Apelem.  

 

  Jutro drugi dzień świąt Wielkanocnych: Poniedziałek Wielkanocny. Msze święte jak w każdą niedzielę.

 W Czwartek Wielkanocny, który jest I czwartkiem modlitwy i Msza św. o powołania o 18.00, Adoracja  od 17.00, a po Mszy św. wieczornej spotkanie Straży Honorowej NSPJ.

 W Piątek Wielkanocny nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych z racji trwającej oktawy Wielkanocy. Z racji I piątku Msza św. dodatkowa dla dzieci o 16.30 oraz adoracje po Mszach o 7.00 i 18.00. Odwiedziny chorych od 7.30.

 W  najbliższą sobotę rozpocznie się FESTIWAL KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ "Rób to co kochasz"- LEŻAJSK 2018, organizowany przez nasz Klasztor OO. Bernardynów we Franciszkańskim Ośrodku Kultury. Zaprosiliśmy wielu wspaniałych gości, którzy będą się z nami dzielić swoją miłością i wiarą w Boga, a także swoimi pasjami, a są to: Małgorzata Kożuchowska, Przemysław Babiarz, Ireneusz Krosny, Mate.o, Zapatrzeni, Teatr Franciszek. Rozpocznie się on uroczystą Mszą Świętą o godz. 18.00 pod przewodnictwem naszego O. Prowincjała O. Teofila Czarniaka. Ta Msza św. rozpocznie jednocześnie kolejny Wieczór Chwały w naszej Bazylice. Pierwszosobotnia adoracja będzie także po Mszy św. o 7.00. Także w sobotę spotkanie FZŚ o 9.00 w FOK.

  Za tydzień święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu przed każdą Mszą św. Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz nabożeństwo Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00. Po Mszach św. puszka na działalność  Caritas z racji rozpoczynającego się tygodnia miłosierdzia. 

  Trwa nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego. Modlitwy nowennowe są odmawiane przed wieczornymi Mszami św.

 

  Składamy serdeczne Bóg zapłać  za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, za ofiary składane w czasie Triduum Paschalnego  i podczas święcenia pokarmów. Serdeczne podziękowania należą się osobom, które zaangażowały się w liturgię Triduum Paschalnego, chórowi i wszystkim czuwającym przy Ciemnicy i Bożym Grobie.  Ogromnie cenimy sobie Waszą dobroć, pomoc i zaangażowanie.

  Składamy serdeczne Bóg zapłać  wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają nasze sanktuarium, klasztor i parafię. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy przynieśli dla klasztoru różne dary żywnościowe z racji świąt. Wśród nich gospodarzom  z  Potoka Górnego i z Dąbrówki-Zagródka  za ofiarowane nam dary na święta oraz Wiesławowi i Magdalenie Dąbkom za ofiarowane i posadzone rośliny ozdobne. Dziękujemy także tym, którzy sprzątali Drogę Krzyżowa w lesie przed Wielkim Piątkiem. Niech Pan nagrodzi Waszą dobroć serca obfitym błogosławieństwem i potrzebnymi łaskami.

 

  Wszystkim Pielgrzymom i Gościom razem z Parafianami składamy serdeczne podziękowania i życzenia: niech światło i moc płynące od Zmartwychwstałego Pana umacniają Was w pielgrzymce do domu Ojca. Niech pomagają w rozwiązywaniu wszelkich trudności z jakimi się borykacie na co dzień.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

 Niedziela Palmowa – 25 marca 2018 r.

 

  Przeżywamy Niedzielę Palmową zwaną także Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczynającą Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Przeżyjmy go po chrześcijańsku, pojednani z Bogiem i w trzeźwości. Także dzisiaj przypada  XXII Światowy Dzień Młodzieży, dlatego przedstawiciele naszej młodzieży z o. Bartyeuszem są na diecezjalnych dniach młodzieży w Radymnie. Dziś kilka minut przed Mszą św. o godz. 11.00 uroczyste poświęcenie palm przy ołtarzu polowym, a następnie procesja z palmami do bazyliki. Dziś też Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30.  

 

  Dzień spowiedzi wielkopostnej z udziałem kapłanów z naszego dekanatu dla tych co nie mogli wyspowiadać się w czasie rekolekcji pojutrze czyli w Wielki Wtorek w godz. od 9.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00 ze stosownymi przerwami. W pozostałe dni będzie spowiedź w ograniczonym zakresie, dlatego bardzo prosimy o wyspowiadanie się we wtorek, aby później nie mieć do nas pretensji, że jakoby nie chcemy wszystkich wyspowiadać. Szczegóły na stronie internetowej i na ulotkach z programem Triduum Paschalnego. Także we W. Wtorek przedświąteczne odwiedziny chorych od 7.30.

 

  W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. I tak:

   W Wielki Czwartek  o godz. 18.00 - Mandatum czyli ceremonią umycia nóg Apostołom i Msza św. Wieczerzy Pańskiej. . Jest ona szczególnie ważna i powinna zgromadzić wokół ołtarza wszystkich parafian. Jest bowiem pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Prosimy, więc w tym dniu o modlitwę w intencji wszystkich kapłanów, a szczególnie pracujących w naszej wspólnocie. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy  i adoracja do 22.00 w czasie, której m. in. będzie śpiewana I część Gorzkich Żali. Porządek adoracji jest rozpisany na ulotkach. Prosimy je zabrać przy wejściach i nie żałować czasu i przyjść najlepiej w wyznaczonych dla siebie godzinach.

  W Wielki Piątek - od godz. 6.00 - Adoracja Najśw. Sakramentu w Ciemnicy. O  godz. 15.00 pierwszy dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego, a o 15.30 Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej oraz o godz. 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej: Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta i Procesja do Grobu. Po zakończeniu uroczystej liturgii adoracja Pana Jezusa w Grobie do 24.00 w czasie, której będą śpiewane II i III część Gorzkich Żali.  Ofiary zbierane w czasie adoracji Krzyża są tradycyjne przeznaczone na sanktuaria w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Również w W. Piątek dzieci składają do kosza skarbonki z jałmużną wielkopostną.

  W Wielką Sobotę -  od godz. 6.00 - Adoracja przy Grobie Chrystusa, a od godz. 8.00  do  15.00 - święcenie pokarmów wielkanocnych. O godz. 18.00Uroczysta Msza św. Wigilii Paschalnej,  na którą należy zabrać ze sobą świece.  Spowiedź w Wielką Sobotę do godz. 12.00. Po Liturgii Wigilii Paschalnej adoracja Najświętszego Sakramentu do 22.00. 

  W Niedzielę Zmartwychwstania Rezurekcja w intencji parafian, wszystkich grup parafialnych, dobrodziejów i pielgrzymów o godz.  6.00.   Porządek Mszy św. we Wielkanoc i w Poniedziałek Wielkanocny jak w niedzielę. W czasie trwania Triduum Paschalnego kancelaria tylko w sprawach nie cierpiących zwłoki.

 

  Są ustawione skrzynki na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane przez Caritas paschaliki i baranki przy wejściach do bazyliki i w sklepiku klasztornym oraz jest zbierana żywność dla potrzebujących na święta w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach przy ul. Św. Jana z Dukli. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu są zbierane przy ołtarzu św. Kazimierza. 

 

  Już dziś pragniemy zaprosić na FESTIWAL KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ - LEŻAJSK 2018 w dniach od 7 do 22 kwietnia, organizowany przez nasz Klasztor we Franciszkańskim Ośrodku Kultury. Goście festiwalu to: aktorka-Małgorzata Kożuchowska, dziennikarz-Przemysław Babiarz, mim i aktor-Ireneusz Krosny, muzyk-Mate.o, Teatr Maska, raper TAU, Akrobaci-Delfina i Bartek Byjoś, małżeństwo-Gomułeczki i nasz zespół Zapatrzeni. Więcej informacji na plakatach, banerach, a także na stronie internetowej klasztoru i Facebook FOK.

 

  Pielgrzymka do Łagiewnik na święto Miłosierdzia Bożego w dniach 7 i 8 kwietnia. Zapisy u Marii Jagusztyn (Tel. 17 24 27 807).

 

  Proszono o ogłoszenie: - w Niedzielę Miłosierdzia w kościele farnym w Leżajsku odbędzie się parada Straży Grobowych czyli tzw. Turków od Mszy św. o 11.30;

  - nasza Szkoła Podstawowa Trójka  prowadzi zapisy do klasy I od jutra do środy od 8.00 do 17.00.

 

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

V Niedziela W. Postu – 18 marca 2018 r.

 

  Przeżywamy 5 Niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiaj – jak widzimy - rozpoczęły się w bazylice rekolekcje wielkopostne, które prowadzi O. Salwator Bartosik z Rzeszowa. Nauki rekolekcyjne głoszone na wszystkich Mszach św., dlatego Gorzkie Żale w dniu dzisiejszym będą bez kazania. Także różaniec z Apelem poprowadzi O. Rekolekcjonista. Od jutra do środy Msze św. z naukami rekolekcyjnymi o 6.00, 8.00, 12.00, 15.30 i 18.00, a rekolekcje dla Technikum o godz. 10.00. Prosimy o takie zorganizowanie sobie czasu, aby codziennie wziąć  udział w rekolekcjach i aby w czasie rekolekcji dobrze się wyspowiadać na święta. Ofiary składane na tacę we wtorek i środę będą przekazane Ojcu Rekolekcjoniście jako wyraz naszej wdzięczności za jego posługę. Programy rekolekcji i porządek Triduum Paschalnego jest do zabrania przy wejściach do bazyliki i jest umieszczony na stronie internetowej. Dziś też Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale bez kazania pasyjnego po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30. 

 

  Jutro uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, Msze św. w sanktuarium wg porządku rekolekcyjnego.

  W najbliższy piątek Msza św. wieczorna wyjątkowo o godz. 17.00, a po niej Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych ulicami Leżajska z Sanktuarium do Kościoła Farnego. 

  W przyszłą niedzielę na Mszach św. poświęcenie palm, a kilka minut przed Mszą św. o 11.00 uroczyste poświęcenie palm przy ołtarzu polowym z procesją do bazyliki.

    Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

  Przy drzwiach do bazyliki są ustawione skrzynki na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane przez Caritas paschaliki i baranki przy wejściach do bazyliko i w sklepiku klasztornym oraz jest zbierana żywność dla potrzebujących na święta w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach przy ul. Św. Jana z Dukli. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu są zbierane przy ołtarzu św. Kazimierza. 

 

  W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą miały miejsce następujące wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy: - dziś projekcja bajki „Gang Wiewióra 2” o godz. 18.00; - jutro spotkanie z cyklu "Inspirujące Poniedziałki” z Renatą Gut - założycielką Instytutu Talentów we Wrocławiu. Poprowadzi ona spotkanie pt. "Zarządzanie sobą na Zielonej Ścieżce" o godz. 19.00 (w Fok Café); - w piątek  - "piątkowy wieczór z adaptacją filmową dzieł literackich” z projekcją  filmu "Tango” o godz. 19.00 (w Fok Café); - również w piątek - Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro"  organizuje warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć w godz. od 18.00 do 20.00. Temat warsztatów:  Pozwól prowadzić się radości, cz. III.

 

  Już dziś pragniemy zaprosić wszystkich do pięknego wydarzenia, jakim będzie FESTIWAL KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ "Rób to co kochasz"- LEŻAJSK 2018, organizowany przez nasz Klasztor OO. Bernardynów i Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach od 7 do 22 kwietnia. Zaprosiliśmy wielu wspaniałych gości, którzy będą się z nami dzielić swoją miłością i wiarą w Boga, a także swoimi pasjami. Między innymi wśród gości znaleźli się: znana aktorka-Małgorzata Kożuchowska, dziennikarz-Przemysław Babiarz, znany mim i aktor-Ireneusz Krosny, muzyk-Mate.o, Teatr Maska, raper TAU, Akrobaci-Delfina i Bartek Byjoś, małżeństwo-Gomułeczki i nasz zespół Zapatrzeni. Będzie to niezwykły czas, na który już dziś zapraszamy. Więcej informacji na plakatach, banerach, a także na stronie internetowej klasztoru i Facebook FOK.

 

   Straż Honorowa N SPJ organizuje pielgrzymkę do Łagiewnik na święto Miłosierdzia Bożego w dniach 7 i 8 kwietnia. Wyjazd spod Domu Pielgrzyma w sobotę o 14.00. koszt 40 zł. Zapisy u Marii Jagusztyn (Tel. 17 24 27 807)

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela W. Postu – 11 marca 2018 r.

 

 1. Przeżywamy 4. Niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiaj jest jedenastego marca, a więc kolejny dzień duchowego przygotowania na 100-lecie Niepodległości naszej Ojczyzny. Msza św. w intencji Ojczyzny  o 15.30. Dziś też Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30. 

 2. Przy drzwiach do bazyliki są ustawione skrzynki na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane przez Caritas paschaliki i baranki oraz jest zbierana żywność dla potrzebujących na święta w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach przy ul. Św. Jana z Dukli.

 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 4. Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci; o 17.30 dla wszystkich i w niedziele o 10.30 dla wszystkich. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 5. W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą miały miejsce następujące wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy;

Dzisiaj wzruszający film pt: „Zmartwychwstały”o godz. 18.00.

 W najbliższy piątek w cyklu "piątkowy wieczór z adaptacją filmową dzieł literackich” w Fok Café projekcja filmu "Przedwiośnie" też o 18.00.

 6. Za tydzień rozpoczną się w bazylice rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi O. Salwator Bartosik z Rzeszowa. Nauki rekolekcyjne będą głoszone w niedzielę na wszystkich Mszach św., dlatego Gorzkie Żale w przyszłą niedzielę będą bez kazania. Także różaniec z Apelem poprowadzi O. Rekolekcjonista. Prosimy o takie zorganizowanie sobie czasu, aby codziennie wziąć  udział w rekolekcjach i aby w czasie rekolekcji się wyspowiadać na święta.

Programy rekolekcji i porządek Triduum Paschalnego jest do zabrania przy wejściach do bazyliki i jest umieszczony na stronie internetowej.

 

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

III Niedziela W. Postu – 4 marca 2018 r.

 

 1. Przeżywamy 3. Niedzielę Wielkiego Postu. Dziś Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30. 

 2. Przy drzwiach do bazyliki są ustawione skrzynki na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane przez Caritas paschaliki i baranki oraz jest zbierana żywność dla potrzebujących na święta w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach przy ul. Św. Jana z Dukli.

 3. Dziś przypada św. Kazimierza, królewicza, a we czwartek tradycyjny dzień kobiet. Otoczmy ważne w naszym życiu kobiety naszą modlitwą i odpowiednio podziękujmy im za ich dobroć i miłość.

 4. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 5. Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci; o 17.30 dla wszystkich i w niedziele o 10.30. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 6. W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą miały miejsce następujące wydarzenia, na które zapraszamy zainteresowanych:

- w poniedziałek o godz. 19.00 spotkanie z cyklu "Inspirujące Poniedziałki” z Marcinem Majewskim - wykładowcą przedmiotów biblijnych na Uniwersytecie Papieskim J. P. II w Krakowie, członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Poprowadzi On spotkanie Jak pokochać Pismo Św.? 

- poza tym w poniedziałek spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy św. wieczornej, a w czwartek  spotkanie FZŚ też po Mszy wieczornej. 

- we wtorek o 16. 30 spotkanie młodzieży klasy drugiej gimnazjum przygotowującej się do sakramentu bierzmowania w Kaplicy Domu Pielgrzyma. W środę Msza św. dla noszących szkaplerz o 18.00  ze specjalnym nabożeństwem w kaplicy Matki Bożej.

 - jutro początek rekolekcji dla dzieci z naszej szkoły podstawowej, a za dwa tygodnie rozpoczną się w naszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. Zachęcamy do modlitwy o dobre owoce tych rekolekcji.

 

 

SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY KATOWICKIEGO
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI DUSZPASTERSTWA KEP
W ZWIĄZKU Z WPROWADZANIEM W ŻYCIE
USTAWY O OGRANICZENIU HANDLU W NIEDZIELĘ

 

            1. Ograniczenie handlu w niedzielę staje się w naszej Ojczyźnie faktem. Już od marca br. tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe: pierwsza i ostatnia. Docelowo – jak czytamy w przyjętej przez Sejm ustawie – w 2020 r. ograniczenie handlu w zakresie określonym stanowionym prawem będzie obowiązywało we wszystkie niedziele w ciągu roku. Wypada podziękować wszystkim, którzy włączyli się w inicjatywę obywatelską Związku Zawodowego „Solidarność” i popierali ją w różnych formach, a także wyrazić nadzieję, że nakreślony w ustawie kalendarz przywracania niedzieli społeczeństwu zostanie utrzymany.

            Niestety nowej regulacji prawnej, będącej konsekwencją uwzględnienia przez rządzących społecznego postulatu przyznania dnia wolnego pracownikom (nierzadko kobietom) zatrudnionym w handlu, towarzyszą negatywne opinie i analizy natury ekonomicznej, zapowiadające niepowetowane straty materialne w sektorze gospodarczo-handlowym. Z kolei właściciele dużych koncernów i sieci handlowych już zapowiadają wykorzystywanie luk prawnych oraz wydłużanie godzin otwarcia sklepów wielkopowierzchniowych w piątki i soboty, aby prawa rynku nadal dominowały nad prawem pracownika do godziwego wypoczynku i świętowania niedzieli.

            Na wartość świętowania niedzieli winniśmy spojrzeć całościowo – aspekt ekonomiczny jest tylko jednym z wymiarów poruszanej kwestii. Podnoszą go zasadniczo pracodawcy. Tymczasem w problematyce świętowania niedzieli zawiera się „wielkie bogactwo treści duchowych i duszpasterskich” (DD 81). Aspekt religijny wspiera wymiar społeczny. W tym ostatnim odkrywamy ponadczasową rolę rodziny. Trzeba więc z całym przekonaniem zaznaczyć, że tylko niewolnik musi pracować siedem dni w tygodniu, w tym w niedzielę!

            2. Powolne odzyskiwanie przez polskie społeczeństwo niedzieli wolnej od pracy w III Rzeczypospolitej, na co wielokrotnie zwracała uwagę w swoich wypowiedziach Konferencja Episkopatu Polski, okazało się dzięki determinacji wielu skuteczne, ponieważ wolna od pracy niedziela nie może być jedynie przywilejem bogatych. Jest prawem w nowoczesnych demokracjach, szanujących godność i prawo do wypoczynku każdego człowieka.

            Nie sposób nie docenić rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego w naszym kraju w ostatnich dziesięcioleciach. Skutkiem ubocznym tych pozytywnych procesów jest jednak znaczna przebudowa mentalności w wielu ważnych kwestiach społecznych. Wobec tych złożonych zmian musimy stanąć w prawdzie, także we wspólnocie Kościoła. Chociaż społeczeństwo ma szansę na nowo odkryć wartość niedzieli – „dnia Pańskiego” (dies Domini) i „dnia człowieka” (dies homini), to trzeba jasno podkreślić, że jako wspólnota wyznawców Chrystusa nie tylko nie obroniliśmy,
ale i dostatecznie nie wzmocniliśmy niedzieli oraz chrześcijańskiego świętowania jako szansy budowania wspólnoty eklezjalnej i społecznej.

            3. Na tle rozważań o świętowaniu niedzieli i przeżywaniu jej przez wspólnotę Kościoła rysują się nowe wezwania i duszpasterskie szanse. To oczywiste, że dla wyznawców Chrystusa niedziela zawsze pozostanie pamiątką Jego Zmartwychwstania oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego.

            Jan Paweł II nazwał zgromadzenie eucharystyczne „sercem niedzieli”. W opublikowanym w 1998 r. liście apostolskim Dies Domini stwierdził: „Eucharystia karmi i kształtuje Kościół: »Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba« (1 Kor 10,17). Dzięki tej żywotnej więzi z Sakramentem Ciała i Krwi Pańskiej właśnie w Eucharystii można tę tajemnicę Kościoła najdoskonalej głosić, doświadczać i przeżywać. Wymiar eklezjalny wpisany w samą istotę Eucharystii urzeczywistnia się za każdym razem, gdy jest ona sprawowana. Tym pełniej jednak wyraża się w dniu, w którym cała wspólnota zostaje zwołana, aby obchodzić pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Znamienne jest stwierdzenie Katechizmu Kościoła Katolickiego, że »niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii stanowi centrum życia Kościoła« (KKK 2177)” (DD 32).

            W praktyce duszpasterskiej słowa papieża o Eucharystii zarówno przez księży, jak i osoby świeckie winny być przekuwane w wysiłek wspólnotowego przeżywania w parafiach liturgii niedzielnej. Msza św. nie jest „teatrem jednego aktora…”. Za jej właściwym przygotowaniem i oprawą winny stanąć utworzone przez proboszczów zespoły liturgiczne, ponieważ pośród różnych form działalności parafii żadna nie ma tak żywotnego znaczenia i tak silnego wpływu formacyjnego na wspólnotę, jak niedzielne świętowanie dnia Pańskiego połączone z celebracją Eucharystii. Ponadto każda parafia – bogata w grupy modlitewne i apostolskie, radę duszpasterską i stowarzyszenia – może prezentować pozaliturgiczne oferty wspólnotowego przeżywania niedzieli.

            Jeśli nadrzędną troską Kościoła jest rodzina, a szczególnie młode małżeństwa – nowe domowe Kościoły, to nie sposób sobie wyobrazić, aby duszpasterze
po odpowiednim rozeznaniu i tam, gdzie jest to możliwe, w przygotowaniu liturgicznych obchodów niedzieli nie uwzględnili celebracji Mszy św. o „charakterze rodzinnym” lub
z udziałem dzieci, w formach przewidzianych przepisami liturgicznymi. Nie ma bardziej wyraźnego znaku tożsamości chrześcijańskiej jak wspólne przystąpienie do stołu Pańskiego rodziców wraz z dziećmi. W wielu parafiach realizacji tego zadania służą m.in. prężnie działające dziecięce zespoły śpiewacze, schole liturgiczne i wspólnoty ministranckie, zaś w proklamację słowa Bożego angażują się grupy dorosłych lektorów
i kantorów, w tym rodziców. To właściwe kierunki działań pastoralnych. W tym właśnie kontekście Jan Paweł II apelował, aby przede wszystkim sami rodzice wychowywali swoje dzieci do udziału we Mszy św. niedzielnej, korzystając z pomocy katechetów. Ci ostatni winni zadbać o to, aby program formacji dzieci powierzonych ich opiece obejmował przygotowanie do uczestnictwa we Mszy św. oraz o wyjaśnienie im, jakie jest istotne uzasadnienie obowiązku niedzielnego (DD 36).

            4. Wszyscy znamy kryteria działania duszpasterskiego, wyliczane przez papieża Franciszka przy każdej nadarzającej się okazji: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać
i integrować tych, którzy pozostają w ludzkim osądzie na marginesie egzystencji. Kryteria te, wyrażające potrzebę „duszpasterskiego nawrócenia”, są w dużym stopniu kontynuacją teologicznej myśli poprzedników obecnego papieża, którzy w świętowaniu niedzieli odkrywali racje nie tylko chrześcijańskiej radości i odpoczynku, ale przede wszystkim solidarności.

            Ta społeczna cnota jest nam, Polakom, bardzo bliska. Jej propagatorzy i obrońcy bronili i nadal strzegą „niedzieli Bożej i naszej”. Wydaje się, że w chwili obecnej, kiedy świat definiują różnorakie kontrasty, opowiadanie się za międzyludzką solidarnością nabiera jeszcze bardziej wyrazistego znaczenia. Przybywa bowiem pośród nas sióstr
i braci, którzy z różnych powodów cierpią biedę, opuszczenie i samotność. Paradoksalnie cierpią także na gruncie rodzinnym, kiedy zawiedli najbliżsi, małżonkowie rozeszli się, a dzieci przeżywają dramat rozdarcia i stają się przedmiotem sądowych negocjacji. Skoro wszyscy cierpiący duchowo i moralnie są bardzo bliscy Chrystusowi, to te osoby winne pozostać bliskie także i nam.

            Być może właśnie po to otrzymujemy w darze wolną od pracy niedzielę, aby jeszcze bardziej otworzyć oczy na sytuację osób żyjących pośród nas: sąsiadów, seniorów i ubogich. Logika miłosierdzia podpowiada, aby zaprosić do wspólnego stołu osobę samotną, odwiedzić chorych, zdobyć żywność dla ubogiej rodziny, poświęcić kilka godzin jakiejś konkretnej formie wolontariatu i solidarności. Każdy niedzielny obiad powinien być kontynuacją rodzinnego i braterskiego nastawienia, które towarzyszy nam w wigilijny wieczór, a miejsce przygotowane przy stole winno być udostępnione potrzebującemu z bliskiego otoczenia. Jakże trafne pozostają intuicje papieża Polaka, który stwierdził, że „niedziela powinna być dniem, w którym wierni mogą się poświęcić dziełom miłosierdzia, działalności charytatywnej i apostolstwu. Wewnętrzne uczestnictwo
w radości zmartwychwstałego Chrystusa oznacza także głęboki udział w miłości pulsującej w Jego Sercu: nie ma radości bez miłości!” (DD 69-70).

            W konsekwencji niedzielna Eucharystia i świętowanie dies Domini bynajmniej nie zwalnia nikogo z obowiązku miłosierdzia, ale przeciwnie, jeszcze bardziej przynagla nas do podejmowania dzieł miłosierdzia, ponieważ zgodnie z pragnieniem Chrystusa mamy zaświadczyć, że jesteśmy światłością świata, oraz aby inni, widząc nasze czyny, chwalili Ojca, który jest w niebie (por. Mt 5,16).

            5. Promocja i ochrona niedzieli jako dnia wolnego od pracy dla wszystkich jest bez wątpienia także zadaniem dla państwa i samorządu. Jeśli niedziela jest ze swej natury własnością człowieka, to należy ją w pełni zwrócić człowiekowi. Każdemu człowiekowi. Państwo zaś powinno niedzielę chronić prawem jako fundamentalne społeczne spoiwo i kulturową wartość, niczym świętość! Jest tak co najmniej z kilku względów. Na początku transformacji systemowej zaniedbano zabezpieczenie niedzieli, pomimo że zarówno Konferencja Episkopatu Polski, a także kolejni biskupi Górnego Śląska podkreślali podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl., że niedziela jest i zawsze powinna być „Boża i nasza”. Niestety, również mimo odpowiednich zapisów w porozumieniach społecznych końca lat 80. minionego stulecia, niedzieli skutecznie nie ochroniono choćby w prawodawstwie po roku 1989. W efekcie tych zaniedbań setki tysięcy obywateli naszego kraju – przede wszystkim kobiet – zmuszono do niekoniecznej niedzielnej pracy, a samą niedzielę zdegradowano, niszcząc po drodze te wartości, którym służyła.

            W tym kontekście przychodzą na myśl słowa Izajasza, które winniśmy odczytywać w kategorii Bożej obietnicy. Prawie trzy tysiące lat temu starotestamentalny prorok pouczał przedstawicieli Narodu Wybranego o konieczności świętowania szabatu, dnia upamiętniającego wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Przypomnijmy, że głównym rysem tej niewoli było pozbawienie Żydów ojczystej ziemi i obciążenie katorżniczą pracą.

            Zachęta proroka Izajasza do obchodów „święta odzyskanej wolności” była z pewnością efektem analizy ówczesnej rzeczywistości, w której – o czym niejednokrotnie zaświadcza Stary Testament – miejsce Boga zajęły bożki. Bałwochwalstwo wypierało sukcesywnie kult jednego Boga. Wobec takich tendencji prorok nie mógł pozostać obojętny: „Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana – czcigodnym, jeśli go uszanujesz przez unikanie podróży, tak by nie przeprowadzać swej woli ani nie omawiać spraw swoich, wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca. Albowiem usta Pańskie to wyrzekły” (Iz 58,13-14). Prorok Izajasz zachęcał więc Żydów, aby poprzez chwilowy dystans (przez jeden dzień) do ludzkich spraw nadali odpowiednią cześć i godność świętowaniu. W tak pojętej sztuce życia dostrzegał sposób na doświadczenie „rozkoszy”, radości i przyjemności w relacji z Panem Bogiem.

            Skoro dla ludzi wierzących, dla chrześcijan niedziela jest dniem Pańskim, uobecnieniem Zmartwychwstania Pańskiego i czasem zawiązania wspólnoty, to być może warto raz jeszcze uwierzyć nadziei, że jedynie łącząc siły, możemy do czegoś dojść, czegoś razem dokonać. „Każdy naród ma swoje święta, które z jednej strony odnoszą się do konkretnych wydarzeń z przeszłości, ale z drugiej mówią o najistotniejszych wartościach, które mają znaczenie dla jego teraźniejszości i mają wytyczać drogi na przyszłość. (…) My mamy dwa, wydaje się, że równorzędne święta narodowe: 11 listopada i 3 maja. A do tego dochodzi też Dzień Solidarności i Wolności obchodzony 31 sierpnia w rocznicę Porozumień Sierpniowych czy nawet Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. A ci z nas, którzy szczególnie są przywiązani do wejścia Polski do Unii Europejskiej, starają się także świętować to wydarzenie. Świętowanie wszystkich tych rocznic nie jest jedynie wspominaniem przeszłości, lecz zarazem pewnym zobowiązaniem wobec wspólnoty. Pokazujemy, że przy wszystkich dzielących nas różnicach chcemy wspólnie budować naszą przyszłość” (fragment wywiadu z dr. hab. Sławomirem Sowińskim).

            Wspólne świętowanie, w tym przeżywanie wolnej od pracy niedzieli, być może pozostaje ostatnim sposobem, żeby – pomimo różnych podziałów i pluralizmu poglądów – uświadomić sobie prawdę o tym, że jesteśmy wspólnotą kulturową, obywatelską i religijną. Takie jest zresztą zasadnicze zadanie niedzieli: ma budować międzyludzkie więzi, nawet jeśli niektórzy je utracili.

            Niedziela z ograniczonym handlem jest społeczną szansą, aby wzmocnić i budować darem czasu wspólnotę rodzinną, która jest fundamentem życia społecznego i narodowego. Warto o tym pamiętać w roku świętowania stulecia odrodzonej państwowości, odrodzonej też między innymi dlatego, że pokolenia przed nami wierniej niż my przestrzegały zasad Dekalogu, w tym przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!”.

 

                                                                            †Wiktor SKWORC

                     Arcybiskup Metropolita Katowicki

                                                                  Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP

                                                           

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

II Niedziela W. Postu – 25 lutego 2018 r.

 

 1. Przeżywamy 2. Niedzielę Wielkiego Postu. Dziś Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30.   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy serdeczne Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium,  klasztoru i parafii.

 2. Dzisiaj dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami, dlatego po Mszach św. tradycyjna zbiórka ofiar na misje.

 3. Jest okazja, abyśmy otworzyli nasze serca dla potrzebujących, gdyż przy drzwiach do bazyliki są ustawione skrzynki na jałmużnę wielkopostną. Są także rozprowadzane paschaliki i baranki oraz zbierana żywność w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach Centrum przy ul. Św. Jana z Dukli.

 4. We wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie Straży Honorowej NSPJ w klasztorze.

 5. W tym tygodniu przypadają miesięczne dni odnowy wewnętrznej i tak:

W I czwartek – adoracja o 17.00 i Msza św. oraz modlitwy w intencji powołań o 18.00.

W I piątek – adoracja pierwszopiątkowa po Mszach św. o 7.00 i 18.00 prowadzona przez Akcję Katolicka i FZŚ. Msza św. i Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.30, a spowiedź dzieci od 16.00.  Objazd chorych od godz. 7.30.

W I sobotę – Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP z adoracją o godz. 7.00 i 18.00.

 6. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

7. Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci i 17.30 dla wszystkich. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 8. Spotkanie uczniów klas VII przygotowujących się do bierzmowania w środę o 16.30 w baszcie i spotkanie uczniów klas VI w czwartek o 16.30.

 9. Proszono o ogłoszenie, że w niedzielę za tydzień w kościele farnym będzie o 14.00 Msza św. z okazji 150-lecia OSP w Leżajsku.

 

 

LIST PASTERSKI

Metropolity Przemyskiego na Wielki Post 2018

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

I Niedziela W. Postu – 18 lutego 2018 r.

 

   Przeżywamy 1. Niedzielę Wielkiego Postu. Dziś Droga Krzyżowa o 10.30, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o 15.30 i różaniec z Apelem o 20.30.   Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy serdeczne Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium,  klasztoru i parafii.

 

   W przyszłą niedzielę po Mszach św. tradycyjna zbiórka ofiar na misje.

 

  Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

   Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00;

w czwartki - Adoracja  Najświętszego Sakramentu o 17.00

 

   Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci i 17.30 dla wszystkich. Poza tym Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy Św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

 

   Proszono o ogłoszenie, że jutro w Miejskim Centrum Kultury o 17.00 odbędzie się koncert charytatywny zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Leżajsku.

 

LIST PASTERSKI

Metropolity Przemyskiego na Wielki Post 2018

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

VI Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018 r.

 

1. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i składamy serdeczne Bóg zapłać za życzliwość dla sanktuarium,  klasztoru i parafii. Dzisiaj z racji NMP z Lourdes Światowy Dzień Chorego . W naszym sanktuarium Msza św. dla chorych i starszych z namaszczeniem i błogosławieństwem lourdskim o 15.30. Dzisiaj także Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem o 20.30. Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna tydzień modlitwy o trzeźwość narodu. Dzisiaj także rozpoczyna się dziewięciomiesięczna nowenna przed uroczystością stulecia niepodległości naszej Ojczyzny ze stosownymi modlitwami na Mszy św. o godz. 11.00. Tak będzie każdego 11. dnia miesiąca aż do listopada.

2. W tym tygodniu Środa Popielcowa - dzień rozpoczynający Wielki Post, czas szczególnej modlitwy i rozważania Męki Pańskiej. W tym dniu Msze św. z posypaniem głów popiołem o 6.00, 8.00, 9.30, 12.00 i 18.00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, to znaczy powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, a dla tych, którzy ukończyli 18 lat do 60-tego roku życia post także ilościowy, to znaczy jeden posiłek do syta i dwa posiłki lekkie. W Środę Popielcową rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

4. Przez  cały Wielki Post Droga Krzyżowa  w piątki o 16.30 dla dzieci i 17.30 dla wszystkich oraz  w niedziele przed Mszą św. o godz. 11.00 czyli o godz. 10.30 dla tych co nie mogą uczestniczyć w piątek. Niedzielna Droga Krzyżowa będzie prowadzona przez poproszonych do tej posługi mężczyzn świeckich.

5. Poza tym dodatkowo Franciszkański Zakon Świeckich prowadzi Drogę Krzyżową w środy i w piątki Wielkiego Postu po Mszy Św. o godz. 12.00, a Straż Honorowa NSPJ w poniedziałki o 17.00.

6. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego w każdą niedzielę po Mszy św. o 15.30.

7. Rekolekcje rozpoczną się w bazylice w piątą niedzielę Wielkiego Postu, a w Hucisku i Maleniskach w czwartą niedzielę W. Postu.  Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w czasie wielkopostnych nabożeństw oraz zachęcamy do godnego przeżycia Wielkiego Postu.

8. Wraz z Wielkim Postem od najbliższego czwartku wznawiamy cotygodniowe adoracje Najśw. Sakramentu o godz. 17.00.

9. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Antoni Wójciak z ul. Opalińskiego. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela Zwykła — 28 stycznia 2018 r.

 

 1. Przeżywamy 4 niedzielę zwykłą. Dzisiaj po Mszy św. o 11.00 kolejne spotkanie opłatkowe dla FZŚ we Franciszkańskim Ośrodku Kultury, a  o 17.00 Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Leżajska z muzyką folkową i tańcami narodowymi również we FOK.

 2. W tym tygodniu: - we wtorek - świętego Jana Bosko, kapłana.

W bieżącym tygodniu miesięczne dni odnowy wewnętrznej i tak:

w I czwartek - Adoracja powołaniowa prowadzona przez Straż Honorową po Mszy św. o 18.00.

w I piątek - święto Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu wypada być na Mszy św. Msze św. z poświęceniem gromnic jak w niedzielę. Święto Ofiarowania jest również dniem Życia Konsekrowanego, dlatego pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o zakonnikach i siostrach zakonnych. Ofiary zbierane w Gromniczną będą przeznaczone na - jakże cenne dla każdego chrześcijanina - klasztory klauzurowe sióstr. My konkretnie będziemy wspierać Klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. Odwiedziny chorych od 7.30. Zachęcamy do praktykowania spowiedzi i Komunii św. pierwszopiątkowej.

- w I sobotę - świętego Błażeja, męczennika i z tej racji po Mszach św. tradycyjne błogosławieństwo poświęconymi świecami oraz błogosławieństwo jabłek, a także nabożeństwo adoracyjne do Niepokal. Serca NMP po Mszy św. o 7.00 prowadzone przez Akcję Katolicką i po Mszy św. o  18.00 prowadzone przez FZŚ.

- w przyszłą niedzielę – po Mszy św. o 15.30 zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.

 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 4. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w niedziele – Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30;

w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki B. o 18.00.

 5. Od poniedziałku do piątku we FOK  BAJKOWY TYDZIEŃ dla dzieci z Disneyem. Projekcja bajki o godz. 17.00. Każdego dnia także losowanie niespodzianki dla uczestnika. Zapraszamy.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

III Niedziela Zwykła - 21 stycznia 2018 r.

 

1. Przeżywamy 3. niedzielę zwykłą. Dziś o 17.30 Nieszpory kolędowe i o 20.30 różaniec z Apelem Maryjnym.

2. W tym tygodniu:

- w środę – św. Franciszka Salezego, bpa i dra Kła,

- w czwartek  – święto Nawrócenia św. Pawła i koniec Tyg. Modlitw o Jedność Chrześcijan

- w piątek – świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa

3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

4. W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą następujące wydarzenia:

- dzisiaj  o 18.00 Jasełka przygotowane przez naszą Młodzież z Baszty;

- w poniedziałek  o 19.00 kolejne spotkanie z cyklu „Inspirujące poniedziałki”, którego  gościem będzie o. Wojciech Ulman - franciszkanin. Poprowadzi on spotkanie pt.”Moja Afryka”;

- piątek Apostolstwo Trzeźwości Pokój i Dobro organizuje kolejne warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć od godz.  18.00 do 20.00.  Temat warsztatów:  Pozwól prowadzić się radości, cz. II;

- w przyszłą niedzielę – Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Leżajska o 17.00 z muzyką folkową i tańcami narodowymi.  

5. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania z klasy II gimnazjum jutro o 16 30 w kaplicy domu pielgrzyma. 

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Zwykła - 14 stycznia 2018 r.

 

1. Przeżywamy 2. niedzielę zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Eucharystii i dziękujemy za wszelką życzliwość dla sanktuarium, klasztoru i parafii.

2. W tym tygodniu: we wtorek św. Bernarda i towarzyszy, pierwszych męczenników franciszkańskich; w środę świętego Antoniego, opata; w czwartek rozpoczęcie tygodnia modlitw o jedność chrześcijan i w przyszłą  niedzielę św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy oraz tradycyjny dzień babci.

3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną NMP i swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

4. W minionym tygodniu zakończyliśmy wizytę kolędową w naszej parafii. Jeszcze raz składamy z serca płynące Bóg zapłać za życzliwe i gościnne przyjmowanie kapłanów w czasie wizyty kolędowej i za ofiary składane na renowację ołtarza św. Franciszka przy tej okazji. Jeśli ktoś był nieobecny lub z innych powodów nie mógł u siebie przyjąć kapłana to prosimy o zgłoszenie w zakrystii lub kancelarii parafialnej w celu uzupełnienia tej wizyty.  Takie domy będziemy  odwiedzać jutro od 16.00 lub w innym umówionym terminie. Jeszcze raz składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie dobro z Waszej strony.

5. W  sobotę Msza św. i opłatek dla Akcji Katolickiej, Straży Honorowej, Żywego Różańca oraz osób samotnych i seniorów o 15.00. Serdecznie zapraszamy.

6. W tym tygodniu we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będą  następujące wydarzenia:  dzisiaj  o godz. 18.00   Jasełka przygotowane przez naszą Młodzież z Baszty;  we wtorek o 16.30 rozpoczęcie zajęć Akademii Odkrywcy dla dzieci;  w środę o  18.00  w Fok Café "Muzyczna środa"  czyli wspólne kolędowanie z zespołem Zapatrzeni ;   w przyszłą niedzielę  o 18.00   Jasełka przygotowane przez naszą Młodzież z Baszty. Serdecznie zapraszamy. 

7. Proszono o ogłoszenie, że Miejsce Centrum Kultury i Parafia Farna zapraszają na Koncert Kolęd zespołów z naszego miasta do kościoła Trójcy Św. w Leżajsku w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 16.00

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Niedziela Chrztu Pańskiego  - 7 stycznia 2018 r.

 

1. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na Eucharystii i dziękujemy za wszelką życzliwość dla naszego sanktuarium, parafii i klasztoru. Przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Kolędy jednak wg polskiej tradycji należy śpiewać do święta Ofiarowania Pańskiego czyli do M. B. Gromnicznej (2 lutego). Dzisiaj o 17.30 Nieszpory  oraz Różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.  

2. Trwa w naszej parafii wizyta kolędowa. Składamy serdeczne Bóg zapłać za życzliwe i gościnne przyjmowanie kapłanów w czasie wizyty kolędowej i za ofiary składane przy tej okazji, które są przeznaczone na renowację ołtarza św. Franciszka.  Bóg zapłać za wasze otwarte serca. Wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godz. 15.30. W czasie kolędy kancelaria parafialna jest czynna tylko rano. W tym tygodniu odwiedzimy rodziny na następujących ulicach:

 w poniedziałek –  8 stycznia  à  Kochanowskiego,  Konopnickiej,  Prusa; Nowińskiego, Orzeszkowej, Kilińskiego;

we wtorek – 9 stycznia à T. Michałka;   Mickiewicza , Szopena;

w środę – 10 stycznia à Kościuszki i  Pułaskiego,  Sosnową,  Leśną , Podleśną, Os. Leśników;

w czwartek – 11 stycznia à Borki, Słoneczną, Siedlankę, Fabryczną, Przemysłową, Zieloną i Łąkową;

 w piątek – 12 stycznia à Opalińskiego, Tuwima,  Kraszewskiego.

Cały program Wizyty Kolędowej jest umieszczony w gablocie i na naszej stronie internetowej.

3. Spotkanie Akcji Katolickiej jutro w poniedziałek po Mszy św. wieczornej. 

4. W tym tygodniu zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na następujące wydarzenia:

- jutro o 19.00  na spotkaniu z cyklu "Inspirujące Poniedziałki" naszym gościem będzie o. Teofil Czarniak, Minister Prowincjalny naszej Prowincji oraz wieloletni misjonarz w Ugandzie. Poprowadzi On spotkanie pt. "Moje serce zostało w Afryce".

- w środę 10 stycznia o godz. 18.00, na galę z okazji zakończenia III, a jednocześnie rozpoczęcia IV edycji Akademii Odkrywcy.

- w sobotę 13 stycznia i niedziele 14 stycznia o godz. 18.00 na Jasełka przygotowane przez naszą Młodzież z Baszty.

5. W czwartek Adoracja Żłóbka prowadzona przez FZŚ o 17.00, a po Mszy św. wieczornej spotkanie formacyjne FZŚ we Franciszkańskim Ośrodku Kultury.

6. Muzeum Ziemi leżajskiej serdecznie zaprasza na tradycyjny śpiew kolęd przy akompaniamencie Zdzisława Zawilskiego w sobotę 13 stycznia o 17.00.

7. Jest organizowana przez nasz klasztor pięciodniowa pielgrzymka autokarowa na Litwę i Łotwę do: Świętej Wody, Kowna, Szydłowa, Góry Krzyży, Rygi, Agłony, Trok, Wilna, Różanegostoku, Supraśla, Grabarki. Termin od 27 kwietnia do 1 maja br. (piątek – wtorek). Koszt 390 zł i 95 euro. Zapisy w zakrystii. Przy zapisie należy wpłacić 200 zł.

8. W ostatnim czasie odszedł do wieczności śp. Stanisław Piotrowski z ul. Kraszewskiego. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

Niedziela Św. Rodziny – 31 grudnia 2017 r.

 

1. Dzisiaj w Niedzielę Świętej Rodziny przypada także ostatni dzień roku. Nabożeństwo przebłagalne o 17.30, a różaniec z Apelem Maryjnym o 20.30.  Dla tych zaś co chcą powitać Nowy Rok w naszym Sanktuarium będzie dzisiaj Msza św. o 23.15 w nocy zakończona życzeniami noworocznymi o północy. 

2. Jutro w pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2018 -  Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W tym dniu przypada 51. Światowy Dzień Pokoju. Taca w tym dniu tradycyjnie na potrzeby WSD OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

3. W środę wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus.

4. W I piątek adoracja po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30, a spowiedź od 16.00. Odwiedziny chorych w domach od 7.30.

5. W sobotę Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Msze św. jak w niedzielę. W tym dniu obowiązuje nas w sumieniu udział we Mszy św. W Trzech Króli nasi ministranci będą rozprowadzać kadzidło i kredę do poświęcenia gromadząc fundusze na potrzeby swojej wspólnoty.

6. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny Urodziny czy Jubileusze, składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

7. We wtorek 2 stycznia rozpoczniemy w naszej parafii w mieście oraz będziemy kontynuować w Hucisku wizytę kolędową. W czasie kolędy kancelaria parafialna będzie czynna tylko rano. Na czas kolędy bardzo prosimy, by w domu przebywali w miarę możliwości wszyscy domownicy. Stół niech będzie nakryty białym obrusem, a na nim Pismo św., krzyż, świece, woda święcona i zeszyty do religii dzieci. Wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godz. 15.30. Ofiary składane w czasie wizyty kolędowej będą przeznaczone na remont  ołtarza św. Franciszka, który według  konserwatorów wymaga natychmiastowej renowacji.

8. W tym tygodniu odwiedzimy następujące ulice:  

we wtorek – 2 stycznia: Broniewskiego, Żeromskiego, Klasztorna (blok-31), N.O.W., 11. Listopada, Bernardyńska, Św.  Jana z Dukli;

w środa – 3 stycznia;  Armii Krajowej, Franciszkańska, Popiełuszki, Brody, Iwaszkiewicza, Plac Mariacki, Kąty:

w czwartek –  4 stycznia: Matejki,  Kossaka, Paderewskiego, Sienkiewicza, Wyspiańskiego, Brzozy,  Hotel Pielęgniarek.

 Plan wizyty kolędowej całej parafii na naszej stronie internetowej i w gablocie. 

9. Jest organizowana przez nasz klasztor pięciodniowa pielgrzymka autokarowa na Litwę i Łotwę do: Świętej Wody, Kowna Szydłowa, Góry Krzyży, Rygi, Agłony, Trok, Wilna, Różanegostoku, Supraśla, Grabarki. Termin do 27 kwietnia do 1 maja br. (piątek – wtorek). Koszt 390 zł i 95 euro. Szczegóły i zapisy od przyszłej niedzieli.

10. Ksiądz Proboszcz z Nowej Sarzyny zaprasza na orszak Trzech Króli w sobotę Objawienia Pańskiego po Mszy św. o 11.00.

11. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Henryk Zabłotni z ul. Konopnickiej.  Wieczny odpoczynek...

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela Adwentu – 24 grudnia 2017 r.

 

1. Przeżywamy 4 niedzielę Adwentu, a zarazem Wigilię Bożego Narodzenia.  Dzisiaj nie będzie Mszy świętych o 15.30 i 18.00, a spowiedź dla największych spóźnialskich tylko do godz. 13.30.

2. Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej  rodzinny dzień w roku.  Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania Wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia. Pielęgnujmy nasze tradycje i zwyczaje wigilijne, takie jak: czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pana Jezusa, łamanie się opłatkiem, wspólną modlitwę, śpiew kolęd. W Wigilię nie wypada spożywać alkoholu. O godz. 24.00 rozpocznie się w naszej bazylice Pasterka, która będzie sprawowana w intencjach: parafian, dobrodziejów, pielgrzymów, pracowników kościała klasztoru i za grupy parafialne. Ofiara na tacę na Pasterce będzie wspierała Fundusz Ochrony Życia. Niech ta Msza św. zgromadzi nas jak najwięcej. Msze św. w Boże Narodzenie i w św. Szczepana jak w niedzielę. W środę święto św. Jana Apostoła z poświęceniem wina.  Nowenna do Dzieciątka Jezus dzisiaj po Mszy św. o 13.00.

3. W przyszłą niedzielę – Niedzielę Świętej Rodziny przypada także ostatni dzień roku. Nabożeństwo przebłagalne o 17.30 i okolicznościowe kazanie na Mszy św. o 18.00. Dla tych zaś co chcą powitać Nowy Rok w naszym Sanktuarium będzie za tydzień Msza św. o 23.15 w nocy zakończona życzeniami noworocznymi w zakrystii o północy. 

 Serdecznie Was – gości i parafian - pozdrawiamy i dziękujemy za wspieranie modlitwą i ofiarą naszego sanktuarium i klasztoru. Życzymy głębokiego przeżycia Tajemnicy Wcielenia oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny w nadchodzącym Nowym 2018 Roku.

4. Trwa rozprowadzanie świec Caritas na stoły wigilijne i opłatków. Nasi zaś ministranci rozprowadzają sianko na stół wigilijny gromadząc fundusze na swoje wyjazdy wakacyjne.

5. Wizyta Kolędowa w tym tygodniu w Maleniskach, a w naszej parafii w mieście rozpocznie się 2 stycznia. Porządek kolędy będzie podany w przyszłą niedzielę, a także umieszczony niebawem w Internecie na naszej stronie.

6. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: śp. Julia Kołodziej z Huciska.  Wieczny odpoczynek...

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

Narodzenie Pańskie – 25 grudnia 2017 r.

 

    Przeżywamy Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Bardzo serdecznie witamy w naszej świątyni wszystkich Parafian i Gości przybyłych na święta do swoich krewnych czy też przybyłych do naszego sanktuarium. Życzymy głębokiego przeżycia Tajemnicy Wcielenia oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny w nadchodzącym Nowym 2018 Roku.

Jutro  - święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. jak w niedzielę, a w środę – święto św. Jana Apostoła i poświęcenie wina.

Informujemy, że Wizyta Kolędowa w naszej parafii na terenie Leżajska rozpocznie się od poniedziałku 2 stycznia. Wizytę kolędową będziemy rozpoczynać o godz. 15.30. W czasie kolędy kancelaria parafialna będzie czynna tylko rano. W innych godzinach po telefonicznym umówieniu się z kapłanem.

A teraz nasze podziękowania:

- za wspieranie duchowe i materialne sanktuarium, klasztoru i parafii – parafianom, przyjaciołom, pielgrzymom i gościom,

- za głoszenie rekolekcji adwentowych,  liczne spowiedzi w klasztorze i w innych parafiach i inne posługi duszpasterskie przed świętami – naszym ojcom

- za roznoszenie poświęconych opłatków wigilijnych – br. Rajmundowi, br. Władysławowi i osobom z Akcji Katolickiej i z FZŚ,

- za przygotowanie szopki, udekorowanie świątyni i za prace porządkowe w świątyni  - bratu Oktawiuszowi, o. Marcinowi i ich współpracownikom,

- za udział w oktawie Niepokalanego Poczęcia NMP i za liczne korzystanie ze spowiedzi adwentowej, a o. Klaudiuszowi i o. Rufinowi za  roraty dla dzieci,

- Grupie Charytatywnej oraz wszystkim osobom o wielkim sercu za pomoc potrzebującym przed świętami także poprzez udział w akcjach przedświątecznych,

- za wszystkie życzenia świąteczne i upominki świąteczne dla nas duszpasterzy i wszystkim, którym winniśmy wdzięczność.

Niech Jezus zawsze dla Was pozostaje najcenniejszą wartością i niech Wam obficie błogosławi! Radosnego dalszego świętowania dla wszystkich!

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III Niedziela Adwentu – 17 grudnia  2017 r.

1. Już trzecia niedziela Adwentu zwana Gaudete (tzn. radujcie się) czyli niedziela radości z powodu bliskości nadejścia Pana w tajemnicy Bożego Narodzenia. Roraty od poniedziałku do soboty o 6.45. Czy już byłeś w tym roku na roratach?

2. Już blisko Boże Narodzenie, a więc czas przygotować nie tylko nasze domy, ale przede wszystkim serca na spotkanie z Panem Jezusem. Aby te święta zostały przeżyte po chrześcijańsku, potrzeba pojednać się z Bogiem i ludźmi. Dlatego w najbliższy piątek dzień spowiedzi przedświątecznej. Prosimy się zmobilizować i przyjść do spowiedzi właśnie wtedy, aby później nie mieć pretensji, gdy będą długie kolejki i być może nie zdążymy wszystkich wyspowiadać.  Będziemy w piątek spowiadać razem z kapłanami z dekanatu od 6.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Osoby starsze, mające kłopoty z poruszaniem się, czy też niedosłyszące – zapraszamy do konfesjonału zamkniętego przy zakrystii. Również w piątek spowiedź w Maleniskach od 16.15 do 17.00 i w Hucisku od 17.15 do 18.30. Także w piątek przedświąteczny objazd chorych, których należy zgłaszać w zakrystii.  Prosimy nie odkładać spowiedzi na ostatni moment. W przyszłą niedzielę spowiedź tylko dla największych spóźnialskich do 13.30. Nowenna do Dzieciątka Jezus jest odmawiana po Mszach św. wieczornych.

3. W przyszłą niedzielę czyli w Wigilię Bożego Narodzenia nie będzie Mszy świętych o 15.30 i 18.00.          Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej  rodzinny dzień w roku.  Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania Wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia. Pielęgnujmy nasze tradycje i zwyczaje wigilijne, takie jak: czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pana Jezusa, łamanie się opłatkiem, wspólną modlitwę, śpiew kolęd. W Wigilię nie wypada spożywać alkoholu. O godz. 24.00 rozpocznie się w naszej bazylice Pasterka, która będzie sprawowana w intencjach: parafian, dobrodziejów, pielgrzymów, pracowników klasztoru i za grupy parafialne. Ofiara na tacę na Pasterce będzie wspierała Fundusz Ochrony Życia. Na Pasterkę serdecznie wszystkich zapraszamy.

4. Trwa zbiórka charytatywna  w sklepach: PSS Społem „15-tka” i w „Delikatesach Centrum” przy ul. św. Jana z Dukli oraz rozprowadzanie świec Caritas na stoły wigilijne, opłatków i kalendarzy. Nasi zaś ministranci rozprowadzają sianko na stół wigilijny gromadząc fundusze na swoje wyjazdy wakacyjne.  

5. Burmistrz, starosta i ks. dziekan zapraszają wszystkich na spotkanie wigilijne, które będzie przed ratuszem w najbliższy piątek od 14.30.

6. Jest organizowana 13-dniowa pielgrzymka do Gruzji i Armenii  od 9 do 21 września przyszłego roku. Szczegóły na stronie internetowej i w zakrystii. Koszt 1600 zł i 950 USD. Zapisy wraz z bezzwrotną zaliczką 600 zł do końca stycznia.  Liczba miejsc na pielgrzymkę ograniczona.

7. Ruszyły zapisy na 4. edycję ciszącej się popularnością Akademii Odkrywcy. Szczegóły na plakatach. Zapraszamy też szczególnie dzieci na "bajkowy tydzień" do FOK-u. I tak: we wtorek  o 16.30 - "Mała wielka stopa", w czwartek o 16.30 - "Dudi-cała naprzód" i o 18.00 „Balerina". Szczegóły na plakatach.

 

Pielgrzymka z Ojcami Bernardynami z Leżajska

GRUZJA i ARMENIA - 13 dni

TERMIN: 9.09 – 21.09.2018      Cena:  1600 zł + 950 USD

 

DZIEŃ 1-Leżajsk-Rzeszów-Tbilisi 9.09

            Zbiórka ok. godz. 12.00 przy Domu Pielgrzyma w Leżajsku. Msza Święta, nastepnie przejazd na lotnisko w Rzeszowie i o godz. 15:50 przelot do Tbilisi z przesiadką w Warszawie. Nocny lot.

DZIEŃ 2-Tbilisi 10.09

            Przylot do Tbilisi o godz. 4:05. Transfer do hotelu. Wczesne zakwaterowanie. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie. Przejazd do Mtskheta, która była stolicą Gruzji przed założeniem Tbilisi. Mtskheta ma około 2500 lat i ze względu na bogactwo starożytnych zabytków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj zobaczymy jedno z arcydzieł architektury świata - kościół Jvari zbudowany pod koniec VI wieku i majestatyczną katedrę z XI wieku – Svetitskhoveli. Przejazd do Tbilisi, zwiedzanie miasta: kościół Metekhi, z widokiem na rzekę Mtkvari (XIII wiek); łaźnie siarkowe; Twierdza Narikala, jeden z najstarszych fortyfikacji w mieście (IV wiek); Katedra w Sioni (VI-VII w.), w której znajduje się krzyż św. Niny, kobiety, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji; Kościół Anchiskhati (VI w). Wszystkie te zabytki znajdują się w obrębie Starego Miasta.  Kolacja i nocleg w hotelu Tbilisi.Kutaisi. Zwiedzanie Starego Miasta, majestatycznej katedry wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odrestaurowanej w 2012r. Zwiedzanie kompleksu klasztornego w Gelati, w którym znajduje się grób wielkiego króla gruzińskiego Dawida Budowniczego oraz najpiękniejsze mozaiki Kaukazu. Przejazd do  Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3-KAKHETI 11.09 

Po śniadaniu wyjazd do Kacheti, odwiedzimy klasztor żeński w Bodbe (IX), ufortyfikowane miasteczko Sighnaghi, czas wolny na krótki spacer, kontynuacja podróży do Telavi, zwiedzenie Muzeum Tsinandali, gdzie zobaczymy XIX-wieczny pałac / muzeum oraz piękny ogród należący do słynnej Gruzińskiej Rodziny Królewskiej.  Kontynuacja podróży do Kvareli, gdzie odwiedzimy starożytne tunele win, degustacja różnych typów tradycyjnych win gruzińskich. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień 4–KAZBEEGI ( Gruzińska Droga Wojenna )-Gergeti 12.09

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Kaukazu. Dziś w programie Wojskowa Droga Gruzińska przez Kaukaz. Zobaczymy twierdzę Ananuri, ośrodek narciarski Gudauri a następnie dotrzemy do Stephantsminda. Spacer do kościoła Gergeti z przepięknym widokiem na szczyt górski Kazbegi (możliwość wypożyczenia jeepa - 10 $).Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5-TBILISI - BAGRATASHEN - HAGHPAT - SANAHIN – JEZ. SEVAN13.09

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do granicy gruzińsko-ormiańskiej Sadakhlo / Bagratashen. Po formalnościach granicznych zmieniamy przewodnika i transport. Rozpoczynamy część ormiańską pielgrzymki. Wizyta w HaghpatSanahin,  średniowiecznych klasztorach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejdź do Dilijan, nazywanego Armeńską Szwajcarią, ulokowaną w Parku Narodowym Dilijan.  Czas wolny na słynnej ulicy Sharambeyan, gdzie ulokowały się tradycyjne sklepiki, muzea  Przejazd na Jezioro Sevan. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6-SEVAN - GARNI - GEGHARD – ERYWAŃ 14.09

Po śniadaniu przejazd na półwysep Sevan. Zwiedzanie klasztoru Sevanavanq (VIII. - IX wiek). Przejazd do świątyni Mitry w Garni. Następnie zwiedzanie słynnego skalnego klasztoru Geghard( UNESCO), którego nazwa pochodzi od przechowywanej tu w okresie średniowiecza włóczni, którą przebito bok Pana Jezusa Przejazd do Erywania. Krótkie zwiedzanie miasta. Zobaczymy reprezentacyjne miejsce spacerowe: Kaskady Północną ulicę.  Po kolacji wizyta na Placu Republiki, aby zobaczyć pokaz fontann. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 7-ERYWAŃ - KHOR VIRAP –  NORAVANK 15.09

Śniadanie. Przejazd do klasztoru Khor Virap,  gdzie Góra Ararat w szczególny sposób prezentuje swój zapierający dech w piersiach splendor. Klasztor znajduje się kilkaset metrów od granicy z Turcją, nad brzegiem rzeki Araks, u stóp góry Ararat. Następnie udamy się do regionu winnego Areni. Odwiedzimy lokalną winiarnię, aby degustować pyszne, czerwone wina. Kontynuacja podróży do arcydzieła średniowiecznej architektury ormiańskiej, klasztoru Noravank w XIV wieku. Położony w spektakularnej dolinie czerwonych skał, klasztor zbudowany z miejscowego kamienia. Powrót do Erywania. Dla chętnych wizyta na targu owoców "Shouka". Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8-ERYWAŃ - GYUMRI - BAVRA -WARDZIA-BAKURIANI 16.09

Śniadanie. Przejazd na granicę z Gruzją (Bavra-Ninotsminda.) Krótki przystanek w mieście Gyumri  bądź na granicy około 13:00. Koniec armeńskiej części trasy. Wizyta w mieście Vardzia, zespół jaskiń i klasztorów - 13-piętrowe miasto wycięte w skale. Na trasie zwiedzanie twierdzy Khertvisi, następnie postój w uzdrowiskowym mieście Borjomi, degustacja wody mineralnej. Obiadokolacja i nocleg w hotelu Bakuriani.

Dzień 9-BAKURIANI-MESTIA17.09

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Mestii, ( na granicy z Abchazją )po drodze zatrzymamy się w XIX-wiecznym pałacu Zugdidi Dadiani. Następny przystanek w Enguri Dam - największa elektrownia wodna na Kaukazie. Tama wynosi 270 metrów i jest otoczona wysokimi górami i zalesionymi wąwozami. Przyjazd do Mestii, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10–USHGULI 18.09

Śniadanie, przejazd do wioski Ushguli, najwyżej położonej wioski w Europie ( 2200 m n.p.m), słynącej z wież widokowych i spektakularnej panoramy Gór Szkhara, zwiedzanie Muzeum Etnograficznego oraz XII-wiecznego Kościóła Najświętszej Marii Panny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Mestii

Dzień 11-MESTIA-KUTAISI 19.09

Śniadanie, zwiedzanie gór Hatsvali, wyjazd kolejką linową na szczyt góry, skąd roztacza się niezapomniany widok. Przejazd do Kutaisi, wizyta w katedrze w Bagrati i klasztorze Gelati. Kolacja i nocleg w hotelu Kutaisi.

Dzień 12-Kutaisi – Gori – Tbilisi 20.09

Śniadanie. Zwiedzanie Starego Miasta w Kutaisi. Następnie wyjazd w kierunku Tbilisi. Postój w Gori, miejscu urodzenia Stalina oraz z skalnym mieście Uplitikhe. Przyjazd do Tbilisi. Wieczorem uroczsta kolacja na zakończenie pielgrzymki z pokazem tańca regionalnego.

Dzień 13-PRZELOT DO POLSKI.21.09

Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Tbilisi. Wylot o godz. 4:55. Planowany przylot do Rzeszowa – godz. 8:35.

CENA ZAWIERA:

 BILETY LOTNICZE  LOT  ( 8 kg bagaż podręczny + 20 kg bagaż główny ) 

 PRZEJAZD KOMFORTOWYM AUTOKAREM

 ZAKWATEROWANIE W HOTELACH 3* ( pokoje 2 i 3 –osobowe, wg zamówienia )

 WYŻYWIENIE HB:  śniadania i obiadokolacje

do obiadokolacji podawana woda mineralna ( pozostałe napoje extra płatne ),

 UROCZYSTA KOLACJA Z WINEM i pokazem tradycyjnych tańców gruzińskich

 UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE  SignalIduna KL ( 10000 Euro ), NNW ( 15000 zł ), CP

 OPIEKA  MIEJSCOWEGO PRZEWODNIKA/PILOTA

 Przejażdżka jeepami w Ushguli

 WSTĘPY DO ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW

 PODATEK VAT

 Dojazd na lotnisko w Rzeszowie

CENA NIE ZAWIERA:

- atrakcji dodatkowych nie wymienionych w ofercie, napiwków

ZGŁOSZENIA:

            Do 31 stycznia 2018 w zakrystii lub u ojca Bartymeusza, wraz z wpłatą bezzwrotnej zaliczki w wysokości 600 zł.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Adwentu – 10 grudnia  2017 r.

 

1. Dzisiaj w naszym sanktuarium doroczna pielgrzymka Podkarpackich Pszczelarzy na Mszy św. o 11.00, której będzie przewodniczył Ks. Bp Edward Białogłowski. Również dzisiaj bierzmowanie młodzieży z naszej parafii na Mszy św. o 15.30, którego udzieli O. Bp Damian Muskus.

2. Roraty od poniedziałku do soboty o 6.45 z małym poczęstunkiem dla dzieci w refektarzu klasztornym.

3. Do piątku trwa oktawa ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: na Mszach św. o 12.00 i 18.00 są głoszone kazania, a o 17.30 są odprawiane Nieszpory Maryjne z procesją Eucharystyczną po bazylice.

4. We wtorek spotkanie Akcji Katolickiej we FOK po Mszy św. o 18.00.

5. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

6. W tym tygodniu poświęcone opłatki wigilijne będą roznoszone w poniedziałek, wtorek i środę po Hucisku od godz. 9.30. Serdecznie dziękujemy naszym Braciom, Akcji Katolickiej i FZŚ za roznoszenie, a wszystkim przyjmującym za życzliwość i wsparcie dla parafii.

7. Trwa zbiórka charytatywna  w sklepach: PSS Społem „15-tka” oraz w „Delikatesach Centrum” przy ul. św. Jana z Dukli oraz rozprowadzanie świec Caritas na stoły wigilijne.

8. Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro" w piątek od 18.00 do 20.00  organizuje we Franciszkańskim Ośrodku Kultury kolejne warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć:  Pozwól prowadzić się radości.

9. Przypominamy o obowiązkowych przed zawarciem sakramentu małżeństwa katechezach Poradni Rodzinnej, które odbywają się w drugie piątki miesiąca od września do maja w Domu Pielgrzyma o 18.00.

10. Przy wsparciu starostwa odnowiono zabytkową szafę bracką z figurą NMP Niepokalanej znajdującą się przy wejściu do kaplicy św. Franciszka. Odnowioną figurę możemy podziwiać obecnie na ołtarzu św. Antoniego.

11. Jest organizowana 13-dniowa pielgrzymka do Gruzji i Armenii  od 9 do 21 września przyszłego roku. Szczegóły na stronie internetowej. Koszt 1600 zł i 950 USD. Zgłoszenia do 31 stycznia 2018 w zakrystii lub u o. Bartymeusza wraz z wpłatą bezzwrotnej zaliczki w wysokości 600 zł.

12. Już dzisiaj informujemy, że w Niedzielę za dwa tygodnie czyli w Wigilię Bożego Narodzenia nie będzie Mszy świętych o 15.30 i 18.00. 

13. Starosta i burmistrz zapraszają na uroczystości 36.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które będą miały miejsce w środę o 17.00 przy Pomniku Ofiar Komunizmu na Cmentarzu Leżajskim.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I Niedziela Adwentu – 3 grudnia  2017 r.

 

1. Dzisiaj rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania  na Narodzenie Pańskie przez refleksję, modlitwę, czyny pokuty, roraty, które będą od poniedziałku do soboty o 6.45, dobrą spowiedź i rozważanie słowa Bożego podczas oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP. Po roratach – podobnie jak to było w zeszłym roku – dzieci będą mogły rozgrzać się w refektarzu klasztornym przy ciepłym kakao i słodkiej bułeczce, a następnie przejdą do szkoły na lekcje.  Dzisiaj nasza młodzież franciszkańska po Mszach św. zbiera ofiary w połowie przeznaczone na dofinansowanie ich wyjazdów rekolekcyjnych, a w połowie na potrzeby naszego bernardyńskiego WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej. Bóg zapłać za wasze otwarte serca.

2. W tym tygodniu:

w poniedziałek - świętej Barbary, dziewicy i męczennicy;

w środę – świętego Mikołaja, biskupa. Bardzo dobrze, że w rodzinach w tym dniu pielęgnujemy tradycję wzajemnego obdarowywania się upominkami;

w czwartek – św. Ambrożego - biskupa i doktora Kościoła i w tym dniu czyli w Wigilię Niepokalanego Poczęcia NMP zapraszamy na Wieczór Chwały  rozpoczynający się Eucharystią o godz. 18.00, po której będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu;

w piątek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. W naszym Sanktuarium ostatni w tym roku odpust. Msze św. jak w każdą niedzielę. Przed Mszą św. wieczorną o godz. 17.30 Nieszpory o Niepokalanym Poczęciu NMP z procesją i tak będzie przez całą oktawę do 15 grudnia. Przez całą oktawę na Mszach św. o 12.00 i 18.00 będą głoszone kazania, które mają przygotować nasze serca na owocne przeżycie świąt Narodzenia Pańskiego.

W przyszłą niedzielę – na Mszy św. o 11.00  doroczna pielgrzymka Podkarpackich Pszczelarzy z racji ich patrona św. Ambrożego, której będzie przewodniczył Ks. Bp Edward Białogłowski. Po Mszy św. spotkanie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury, gdzie będzie można nabyć miód i inne produkty pszczelarskie. Również w przyszłą niedzielę bierzmowanie młodzieży naszej parafii na Mszy św. o 15.30, którego udzieli O. Bp Damian Muskus. Po tej Mszy św. o godz. 15.30 zmiana tajemnic różańcowych. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

 w niedziele – od dzisiaj do maja Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30;

 w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

 we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

 w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.

3. Trwa roznoszenie opłatków wigilijnych przez naszych Braci, Akcję Katolicką i FZŚ po rodzinach naszej parafii. Serdecznie dziękujemy roznoszącym za ich trud i poświęcenie. Bóg zapłać także za życzliwe przyjmowanie roznoszących i za ofiary składane przy tej okazji na potrzeby naszej wspólnoty. W tym tygodniu poświęcone opłatki wigilijne będą roznoszone od poniedziałku do czwartku od 14.30 po następujących ulicach:

 w poniedziałek po Paderewskiego, Matejki, Żeromskiego i Borkach;

 we wtorek po Placu Mariackim, Kossaka, Sienkiewicza i Zielonej;

 w czwartek po dalszej części ul. Zielonej, natomiast po Maleniskach opłatki będą roznoszone w sobotę od 9.30.

4. Dziś o godz. 18.00  zapraszamy do FOK na projekcję pięknego i głębokiego filmu pt. „Siła modlitwy”, dobrze wpisującego się w rozpoczęty dziś czas Adwentu. Natomiast we wtorek 5 grudnia, z racji Wigilii Świętego Mikołaja, zapraszamy na bajki pt. "Auta 3"

5. Zachęcamy do nabywania kalendarzy z naszego sanktuarium na 2018 r. także dla przyjaciół naszego sanktuarium, którym będziecie wysyłać życzenia świąteczne.

6. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowana klasy drugiej gimnazjum  jutro o godz. 16. 30 w Kaplicy Domu Pielgrzyma.

7. W Adwencie organizowana jest zbiórka towarów żywnościowych dla rodzin ubogich z naszej parafii w sklepach: PSS Społem „15-tka” oraz w „Delikatesach Centrum” przy ul. św. Jana z Dukli.

Zaś w zakrystii, kiosku klasztornym i przy wejściach do bazyliki można nabywać świece Caritas na stoły wigilijne.

8. Bardzo proszono o ogłoszenie, że poszukuje się bliźniaka genetycznego dla 15-letniego Kuby chorego na białaczkę. Jeśli jesteś człowiekiem zdrowym i jesteś w wieku od 18 do 50 roku życia to możesz pomóc Kubie lub osobom jemu podobnym. Szczegóły na stronie internetowej www.dkms.pl.

9.  W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Antoni Łyko  z ul. Opalińskiego.  Wieczny odpoczynek...  


                                                                       

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Chrystusa Króla – 26  listopada 2017 r.

 

 1. Przeżywamy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem święto patronalne Akcji Katolickiej. Po Mszy św. o 11.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i Akt oddania Chrystusowi Królowi, a na Mszy św. o 13.00 uroczyste przyjęcie nowych ministrantów.

 2.  W tym tygodniu:

- w środę – święto wszystkich świętych Zakonu Franciszkańskiego i pierwszy dzień nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP;

- w czwartek – święto św. Andrzeja, Apostoła;

- w I piątek – adoracja pierwszopiątkowa po Mszach św. o 7.00 i 18.00, Msza św. dla dzieci o 16.30  i spowiedź dzieci od 16.00.  Objazd chorych od godz. 7.30;

 -w I sobotę – Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP z adoracją o godz. 7.00 i 18.00.

- w przyszłą niedzielęrozpoczniemy Adwent – czas przygotowania  na Narodzenie Pańskie przez refleksję, modlitwę, czyny pokuty, roraty, które będą za tydzień od poniedziałku do soboty o 6.45, dobrą spowiedź i rozważanie słowa Bożego podczas oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP. Po roratach – podobnie jak to było w zeszłym roku – dzieci będą mogły rozgrzać się w refektarzu klasztornym przy ciepłym kakao i słodkiej bułeczce, a następnie przejdą do szkoły na lekcje.

W przyszłą niedzielę nasza młodzież franciszkańska będzie po Mszach św. zbierała ofiary w połowie przeznaczone na dofinansowanie ich wyjazdów rekolekcyjnych, a w połowie na potrzeby naszego bernardyńskiego WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej.

    Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w niedziele – od przyszłej niedzieli Nieszpory o 17.30 i Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30;

w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.

 3. Do końca listopada jest codziennie Msza św. poprzedzona półgodzinną modlitwą wypominkową za naszych drogich zmarłych o 18.00.

 4. Trwa roznoszenie opłatków wigilijnych przez naszych Braci, Akcję Katolicką i FZŚ po rodzinach naszej parafii. Bóg zapłać za życzliwe przyjmowanie roznoszących i za ofiary składane przy tej okazji na potrzeby naszej wspólnoty. W tym tygodniu poświęcone opłatki wigilijne będą roznoszone od poniedziałku do piątku od 14.30 po następujących ulicach: w poniedziałek po Nowińskiego, Podleśnej, Konopnickiej; we wtorek po Leśnej, Leśników, Chopina i Wyspiańskiego; w środę po Tuwima, Kilińskiego, Hotelu Pielęgniarek , Tomasza Michałka; w czwartek po ul. Kąty i w piątek po Sosnowej i Iwaszkiewicza oraz w sobotę od godz. 9.30 po ulicach: Mickiewicza, Kościuszki, Pułaskiego i Orzeszkowej.

 5. W bieżącym tygodniu będą we Franciszkańskim Ośrodku Kultury następujące wydarzenia:

- dzisiaj  - projekcja filmu familijnego pt. „Księga Dżungli” o 18.00;

- we wtorek - spotkanie Straży Honorowej NSPJ po Mszy św. o 18.00;

- w czwartek ostatnie już spotkanie z cyklu "Czwartki z Tolkienem", czyli cyklu 6 spotkań podczas których obejrzymy jedną z części filmu "Władca Pierścieni", do której wprowadzi nas słowo ojca Efrema Obruśnika o godz. 19.00;

- codziennie od 16.00 do 20.00 jest czynna kawiarnia pn. "Fok Café, a ostatnio  miło nam poinformować, że otworzyliśmy salę z myślą o dzieciach w naszej Fok Café.

Do kawiarenki i na powyższe wydarzenia bardzo serdecznie zapraszamy.

 6. Informujemy, że XXVII Bernardyńskie Rekolekcje Pomocy Rodzinom Dysfunkcyjnych w tym roku odbędą się w następujących terminach od 8 do 10 grudnia i od 15 do 17 grudnia. Serdecznie zapraszamy.

 7.  Proszono o ogłoszenie, że nasz szpital prosi o skorzystanie z badań profilaktycznych raka jelita grubego dla osób od 50 do 65 roku zycia i genetycznie obciążonych oraz z mammografii i badań cytologicznych. Szczegóły w gablocie.

 8. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszły do wieczności: śp. Lucyna Piotrowska z ul. Kraszewskiego i śp. Stanisława Kupras z ul. Mickiewicza.  Wieczny odpoczynek...  

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXIII Niedziela Zwykła  – 19 listopada  2017 r.

 

1.Przeżywamy 33. Niedzielę Zwykłą. Dzisiaj na sumie będzie (było) poświęcenie opłatków wigilijnych, które będą roznoszone po domach przez naszych Braci i przez naszych Parafian z Akcji Katolickiej i FZŚ. I tak od poniedziałku do piątku będą roznoszone od 14.30 po następujących ulicach:

w poniedziałek Kraszewskiego, Kochanowskiego, Iwaszkiewicza, Fabrycznej, Łąkowej i Przemysłowej;

we wtorek po Opalińskiego, Św. Jana z Dukli, Brzozy, Franciszkańskiej i Armii Krajowej;

w środę: Prusa, Reja, Narodowej Organizacji Wojskowej i 11.Listopada;

w czwartek: Bernardyńskiej, Klasztornej; 

w piątek: Popiełuszki i Brody  

w sobotę od 9.30 po ulicy Broniewskiego. Uprzejmie prosimy o życzliwe przyjmowanie roznoszących.

2.W tym tygodniu:

w poniedziałek -  świętego Rafała Kalinowskiego, kapłana;

we wtorek – wspomnienie Ofiarowania NMP;

 w środę – świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej, dlatego w tym dniu polecamy naszych organistów i chórzystów Waszej szczególnej modlitwie;

w sobotę – świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.

3.Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

4.Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w niedziele – Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30, który jest kontynuowany w porze zimowej dopóki będą chętni;

w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.

5.Nadal przyjmujemy w zakrystii wypominki. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych(listopadowych) jest przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami.

6.W bieżącym tygodniu będą we Franciszkańskim Ośrodku Kultury następujące wydarzenia:

- w poniedziałek  - spotkanie z cyklu "Inspirujące Poniedziałki", którego gościem będzie Błażej Strzelczyk - dziennikarz, kierownik domu dla osób bezdomnych wspólnoty chleb życia w Medyni Głogowskiej. Poprowadzi On spotkanie pt. "Sposób na szczęście", które rozpocznie się o godz. 19.00;

- w środę od godz. 18.00 do 20.00 będzie grał i śpiewał Dominik Tudryn, młody artysta z Nowej Sarzyny;

-  w czwartek ciąg dalszy cyklu "Czwartki z Tolkienem", czyli cyklu 6 spotkań podczas których obejrzymy jedną z części filmu "Władca Pierścieni", do której wprowadzi nas słowo ojca Efrema Obruśnika. Początek o godz. 19.00. Więcej informacji na plakatach.

- codziennie od 16.00 do 20.00 jest czynna powstała w FOK kawiarnia pn. "Fok Café. Do kawiarenki i na powyższe wydarzenia bardzo serdecznie zapraszamy.

7.W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Czesław Stępień z Huciska. Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXII Niedziela Zwykła  – 12 listopada  2017 r.

 

1. Przeżywamy 32. Niedzielę Zwykłą. Ciesząc się Waszą obecnością na wspólnej modlitwie w naszym sanktuarium dziękujemy za wszelkie wsparcie duchowe i materialne naszej wspólnoty i życzymy błogosławionego pobytu na tym świętym miejscu.  

2. W tym tygodniu:

w środę - świętego Dydaka, patrona braci zakonnych, których w tym dniu polecamy Waszej szczególnej modlitwie;

w piątek – święto świętej Elżbiety, zakonnicy, patronki FZŚ;

 w sobotę – błogosławionej Karoliny, patronki młodzieży.

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

3. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa:

w niedziele – Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30, który jest kontynuowany w porze zimowej dopóki będą chętni;

w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00;

we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego;

w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.

4. Nadal przyjmujemy w zakrystii wypominki. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych(listopadowych) jest przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami.

5.W bieżącym tygodniu będą we Franciszkańskim Ośrodku Kultury następujące wydarzenia:

- dzisiaj o godz. 17.00 z racji wczorajszego Święta Niepodległości koncert artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierownictwem Anny Czenczek zorganizowany przez starostwo i muzeum leżajskie: Radośni z wolności, dumni z polskości;

- w czwartek o godz. 19.00 ciąg dalszy cyklu "Czwartki z Tolkienem", podczas którego obejrzymy jedną z części filmu "Władca Pierścieni", poprzedzoną wyjaśnieniami religijnymi ojca Efrema Obruśnika;

6. Na powyższe wydarzenia bardzo serdecznie zapraszamy. 

7. Proszono o ogłoszenie, że Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Klub Miłośników Lawowa i Kresów organizują akcję charytatywną Polacy rodakom, która polega na zbiórce darów do koszy rozstawionych w okolicznych sklepach w trzy najbliższe weekendy.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXI Niedziela Zwykła  – 5 listopada  2017 r.

 

 1. Przeżywamy 31. Niedzielę Zwykłą. Razem z parafianami pozdrawiamy pielgrzymów i życzymy owocnego pobytu w naszym sanktuarium.
 2. W tym tygodniu: w środę – bł. Jana Dunsa Szkota, kapłana franciszkańskiego oraz Msza święta dla osób noszących szkaplerz o 18.00 i następnie nabożeństwo szkaplerzne w kaplicy Matki Bożej; w czwartek -  święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej; w piątek – w św. Leona Wielkiego, papieża i dra Kła; w sobotę - świętego Marcina z Tours, bpa oraz Narodowe Święto Niepodległości. Powiatowe i miejskie obchody uroczystości rozpoczną się Mszą św. w int. Ojczyzny w naszej  bazylice o 12.00, a następnie będzie kontynuacja uroczystości patriotycznych przy pomniku poległych w walkach o niepodległość i w Miejskim Centrum Kultury oraz w przyszłą niedzielę we Franciszkańskim Ośrodku Kultury będzie koncert artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierownictwem Anny Czenczek zorganizowany przez starostwo i muzeum leżajskie: Radośni z wolności, dumni z polskości o godz. 17.00.
 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele – Różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30, który jest kontynuowany w porze zimowej dopóki będą chętni; w poniedziałki– Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.
 5. Nadal przyjmujemy w zakrystii wypominki. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) jest przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami.
 6. W bieżącym tygodniu będą we Franciszkańskim Ośrodku Kultury następujące wydarzenia:
  1. -  dzisiaj o godz. 18.00 projekcja filmu Wołyń, który z racji mocnych scen jest dozwolony od 15 lat;
  2. - w poniedziałek o 19.00 pierwsze spotkanie z cyklu "Inspirujące Poniedziałki", którego gościem będzie ks. Mateusz Hosaja - wicerektor Metropolitalnego WSD w Krakowie i wieloletni wychowawca i duszpasterz młodzieży. Poprowadzi on spotkanie pt. Jak kształtować dojrzałą osobowość? oraz też w poniedziałek spotkanie Akcji Katolickiej po Mszy  św. o 18.00
  3. - w czwartek o godz. 19.00 ciąg dalszy cyklu "Czwartki z Tolkienem", podczas którego obejrzymy jedną z części filmu "Władca Pierścieni", poprzedzoną komentarzem ojca Efrema Obruśnika;
  4. - także w czwartek spotkanie FZŚ po Mszy św. wieczornej;
  5. - w piątek od 18.00 do 20.00 - Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro" organizuje  warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć. Temat warsztatów:  Nie bój się swojego strachu, cz. IV.

Na wszystkie wydarzenia bardzo serdecznie zapraszamy.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX Niedziela Zw. – Rocz. Poświęc. kościoła – 29 października  2017 r.

 

 1. Przeżywamy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia naszego kościoła. Razem z parafianami witamy w naszej wspólnocie pielgrzymów i gości przybyłych już do swoich krewnych na Wszystkich Świętych.  Przy okazji obecności tak wielu gości dziękujemy wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają sanktuarium i klasztor.
 2. We wtorek zakończenie nabożeństw różańcowych o 17.30 i zakończenie całodziennych adoracji Najśw. Sakramentu w kaplicy św. Franciszka.
  1. W środę  uroczystość Wszystkich Św. Msze św. jak w niedzielę.  W tym dniu na cmentarzu Komunalnym w Leżajsku odbędzie się również Msza św. z procesją żałobną o 14.00.
  2. W I czwartek - Dzień Zaduszny. Msze  św. z kazaniami jak w dni powszednie, czyli 0 6.00, 7.00, 12.00, 18.00 i dodatkowo o godz. 9.00. Po tej Mszy św. o 9.00 udamy się na cmentarz klasztorny, aby modlić się za naszych bliskich zmarłych. Natomiast na cmentarzu Komunalnym w „Dzień Zaduszny” Msza św. z kazaniem i procesją żałobną o godz. 14.00.
  3. W I piątek – wspomnienie zmarłych z zakonu franciszkańskiego. Adoracja pierwszopiątkowa po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30, a spowiedź dzieci od 16.00.  Objazd chorych od godz. 7.30.
  4. W I sobotę – św. Karola Boromeusza, bpa oraz Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP z adoracją o godz. 7.00 i 18.00.
  5. Dróżki za Zmarłych organizowane przez Akcję Katolicką odbędą się 04 listopada po Mszy św. o 12.00.
 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele – Apel Jasnogórski o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.
 5. Przyjmujemy wypominki za naszych drogich zmarłych. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) będzie przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami. Kartki wspominkowe znajdują się na ołtarzach bocznych, a przyjmowanie wypominków odbywa się w zakrystii.
 6. Wierni, którzy nawiedzą kościół albo kaplicę publiczną we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany za zmarłych. Aby zyskać ten odpust w czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić: Ojcze nasz, Wierzę oraz trzeba wyspowiadać się, przyjąć Komunię św., wzbudzić sobie akt  żalu doskonałego i pomodlić się w intencjach Ojca Św. Również za nawiedzenie cmentarza od 1 do 8 listopada można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zachęcamy, aby nawiedzając groby swoich bliskich pamiętać o modlitwie i zniczu na grobach swoich zmarłych duszpasterzy.
 7. Zapraszamy wszystkich do naszej  kawiarni "Fok Café, która powstała przy FOK i jest czynna codziennie od 16.00 do 20.00. 
 8. W czwartek o godz. 19.00 kolejna część Władcy Pierścieni Tolkiena, do której oglądania  wprowadzi nas słowo o. dra Efrema Obruśnika.
 9. Kolejne weekendowe kursy przedmałżeńskie w przyszłym roku w terminach: 20—21 stycznia, 10-11 marca i 9 -10 czerwca. Zapisy drogą mailową, a więcej informacji na plakatach i na naszej stronie internetowej.
 10. Grupa teatralna „Franciszek” zaprasza na sztukę pt. „Brat naszego Boga” dzisiaj na godz. 18.00. Przedstawienie – poruszające ważne kwestie życiowe - doskonale wpisuje się w rok św. Br. Alberta przeżywany w Kościele. Za tydzień o 18.00 projekcja filmu Wołyń.
 11. W ostatnim czasie odeszły z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Zofia Krupa z ul. Mickiewicza i śp. Teresa Nogaj z ul. Tomasza Michałka Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIX Niedziela Zwykła – 22 października 2017 r.

 

 1. Dzisiaj Niedziela Misyjna rozpoczynająca tydzień szczególnej modlitewnej i materialnej troski o misje, dlatego po Mszach świętych wesprzyjmy misje ofiarą do skarbonki przy figurze bł. Władysława z Gielniowa przed kaplicą M. B. Leżajskiej. Razem z parafianami serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy umocnienia w wierze, nadziei i miłości w tym miejscu wybranym przez Boga. Dzisiaj także przypada św. Jana Pawła II Wielkiego.
 2. W tym tygodniu: - w poniedziałek – święto świętego Jana Kapistrana, założyciela naszej prowincji OO. Bernardynów; - w sobotę – świeto świetych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza; - w przyszłą niedzielę uroczystość Rocznicy Poświęcenia kościoła własnego.
 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele - Apel Jasnogórski o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.
 5. Nabożeństwa Różańcowe codziennie o godz. 17.30. Gorąco zachęcamy do wspólnej modlitwy w kościele, a tych co nie mogą do odmawiania różańca w domu.
 6. Przez cały październik przyjmujemy wypominki za naszych drogich zmarłych. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) będzie przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami. Kartki wspominkowe znajdują się na ołtarzach bocznych, a przyjmowanie wypominków odbywa się w zakrystii.
 7. Zapraszamy wszystkich do naszej  kawiarni "Fok Café, która powstała przy FOK i jest czynna codziennie od 16.00 do 20.00. 
 8. W środę od godz. 18.00 do 20.00 będzie grał i śpiewał w FOK-u Patryk Mateja, młody artysta z Leżajska, natomiast w czwartek rozpoczną się "Czwartki z Tolkienem", czyli cykl 6 spotkań podczas których obejrzymy kolejne części filmu "Władca Pierścieni", do których wprowadzi nas słowo o. Efrema Obruśnika. Serdecznie zapraszamy. Początek o godz. 19.00. Więcej informacji na plakatach.
 9. Kolejne weekendowe kursy przedmałżeńskie w przyszłym roku w terminach: 20—21 stycznia, 10-11 marca i 9 -10 czerwca. Zapisy drogą mailową, a więcej informacji na plakatach i na naszej stronie internetowej.
 10. Grupa teatralna „Franciszek” działająca przy naszym klasztorze i FOK zaprasza na sztukę pt. „Brat naszego Boga” dzisiaj na godz. 18.00. Przedstawienie – poruszające ważne kwestie życiowe - doskonale wpisuje się w rok św. Br. Alberta przeżywany w Kościele.
 11. Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro" organizuje w najbliższy  piątek (27.10.2017) od 18.00 do 20.00 we Franciszkańskim Ośrodku Kultury warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć: Nie bój się swojego strachu.
 12. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Barbara Kałamarz z ul. Mickiewicza. Wieczny odpoczynek

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII Niedziela Zwykła – 15 października 2017 r.

 

 1. Przeżywamy 28. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na świętym miejscu.
 2. W tym tygodniu: - w poniedziałek – świętej Jadwigi Śląskiej i 39. rocznica wyboru św. Jana Pawła II  na Stolicę Piotrową; - we wtorek – świętego Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika; - w środę - święto św. Łukasza, Ewangelisty i patrona służby zdrowia; - w czwartek – świętego Piotra z Alkantary, kapłana franciszkańskiego oraz kwartalna Msza św. za + Ojców, Braci z Zakonu Franciszkańskiego, rodziców, krewnych, dobroczyńców i za + z FZŚ o 7.00; - w piątek – świętego Jana Kantego, kapłana; - w sobotę – bł. Jakuba Strzemię, biskupa; - w przyszłą niedzielę przypada świętego papieża Jana Pawła II Wielkiego. Także za tydzień Niedziela Misyjna rozpoczynająca tydzień szczególnej modlitewnej i materialnej troski o misje. Dlatego za tydzień po Mszach świętych wesprzyjmy misje ofiarą do skarbonki przy figurze bł. Wadysława z Gielniowa przy kaplicy M. B. Leżajskiej.
 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele - Apel Jasnogórski o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.
 5. Nabożeństwa Różańcowe codziennie o godz. 17.30. Gorąco zachęcamy do wspólnej modlitwy w kościele, a tych co nie mogą do odmawiania różańca w domu.
 6. Przez cały październik przyjmujemy wypominki za naszych drogich zmarłych. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) będzie przez cały listopad Msza św. o 18.00 poprzedzona półgodzinną modlitwą z wypominkami. Kartki wspominkowe znajdują się na ołtarzach bocznych, a przyjmowanie wypominków odbywa się w zakrystii.
 7. Przy naszym Franciszkańskim Ośrodku Kultury powstała kawiarnia Fok Café, do której wszystkich zapraszamy codziennie od 16.00 do 20.00.  Każdy może się tu napić aromatycznej kawy, dobrej herbaty czy świeżo wyciskanego soku i skosztować świeżego ciasta i słodkiej przekąski! Na wszystkich czeka także biblioteczka pełna twórczych książek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!
 8. Grupa teatralna „Franciszek” działająca przy naszym klasztorze i FOK zaprasza na sztukę pt. „Brat naszego Boga” w przyszłą  niedzielę o godz. 18.00. Przedstawienie – poruszające ważne kwestie życiowe - doskonale wpisuje się w rok św. Br. Alberta przeżywany w Kościele.
 9. Akcja Katolicka naszej archidiecezji przeprowadza zbiórkę makulatury na budowę kościoła w Sudanie. U nas można przynieść makulaturę od jutro do specjalnego kontenera przy domu pielgrzyma. Szczegóły akcji - do której serdecznie zachęcamy - na stronie archidiecezjalnej.
 10. Proszono o ogłoszenie, że w najbliższy piątek o 12.00 przy naszej bazylice będą przeprowadzane w ambulansie diagnostycznym badania profilaktyczne gęstości kości, objętości i wydajności płuc oraz równowagi kwasowo - zasadowej. Szczegóły na ulotkach, które można pobrać przy prasie katolickiej.

 

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

XXVI  Niedziela  Zwykła –  1  października  2017 r.

 

 1. Przeżywamy 26. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Mszy św. i dziękujemy za życzliwość duchową i materialną  dla naszego Sanktuarium.
 2. Dzisiaj rozpoczęcie nabożeństw różańcowych, które będą codziennie o 17.30. Pamiętajmy o odmawianiu tej pięknej modlitwy. Wszystkich serdecznie zachęcamy  do licznego udziału w nabożeństwach. W czasie różańca będziemy polecać NMP ojczyznę, rodziny, dzieci, chorych i sprawy naszego codziennego życia.
 3.  Dzisiaj także rozpoczęcie Triduum przed uroczystością św. Franciszka na Mszy św. o 18.00 i Apel Maryjny o 20.30. Również dzisiaj po Mszach  św. Akcja Katolicka zbiera podpisy popierające ustawę chroniącą każde życie ludzkie w naszej Ojczyźnie. Dzisiaj przypada św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
 4. W tym tygodniu: we wtorek – świętych Aniołów Stróżów; w środę – uroczystość odpustowa ku czci naszego Ojca Zakonodawcy św. Franciszka z Asyżu. Msze św. jak w niedzielę. Po Mszy św. o 18.00 nabożeństwo przypominające chwalebną śmierć św. Franciszka zwane Transitus czyli Przejście i później kolejny Wieczór Chwały; w pierwszy czwartek – świętej Faustyny Kowalskiej i Godzina Święta o 17.00 oraz modlitwy o powołania na Mszy św. o 18.00; w pierwszy piątek - Adoracja po Mszach św. o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30, a spowiedź dzieci od 16.00.  Objazd chorych od godz. 7.30; w pierwszą sobotę – NMP różańcowej. O 8.30 wyjazd spod Domu Pielgrzyma na modlitwę Różaniec do Granic, zaś o 17.15 rozpoczęcie nabożeństwem różańcowym dnia pokuty i przebłagania za grzechy w naszym sanktuarium z Mszą św. o 18.00 i czuwaniem zakończonym Mszą św. o północy; w przyszłą niedzielę – 17.Dzień Papieski. Po Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na fundusz stypendialny św. Jana Pawła II dla zdolnej niezamożnej młodzieży „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Również w przyszłą niedzielę z racji przeżywanego w sobotę wspomnienia  NMP Różańcowej podczas Nabożeństwa Różańcowego o 17.30 procesja różańcowa po bazylice.
 5. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 6. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele – Apel  Jasnogórski o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00.
 7. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z klas drugich gimnazjum we wtorek o 16.15 w Kaplicy Domu Pielgrzyma. Spotkanie Honorowej Straży NSPJ we wtorek po Mszy św. o 18.00 w FOK. Zapraszamy też do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na bajkę "Sing" dziś na 18.00, a w przyszłą niedzielę na film mówiący o sile i potędze modlitwy różańcowej  "Teraz i w godzinę śmierci" też na 18.00. 
 8. Serdecznie dziękujemy gospodarzom z Wierzawic, za ofiarowane klasztorowi płody ziemi. Niech Pan wynagrodzi dobre serca i obdarzy potrzebnymi łaskami. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie Msza św. w piątek 13 października o 18.00.
 9. W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty do wieczności śp. Józef Treska z ul. Popiełuszki.  Wieczny odpoczynek…

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXV Niedziela Zwykła – 24 września 2017 r.

 

 1. Przeżywamy 25. Niedzielę Zwykłą, a w naszym sanktuarium doroczną pielgrzymkę FZŚ z naszego regionu. O godz. 9.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy pomniku św. Jana Pawła II i Droga Krzyżowa na Kalwarii leżajskiej.  Serdecznie pozdrawiamy wszystkich obecnych na Mszy św. i wyrażamy naszą wdzięczność za wszelką życzliwość wobec sanktuarium i klasztoru.
 2. W tym tygodniu: w poniedziałek – błogosławionego Władysława z Gielniowa, kapłana bernardyńskiego i pierwszy dzień nowenny przed uroczystością św. Franciszka po Mszy św. o godz. 18.00; w środę – św. Wincentego a Paulo, kapłana; w czwartek – św. Wacława, męczennika i szósta rocznica sakry biskupiej naszego rodaka O. Bpa Damiana Muskusa; w piątek - świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała; w sobotę - św. Hieronima, kapłana i dra Kościoła; w przyszłą niedzielę przypada świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, pierwszy dzień nabożeństw różańcowych o 17.30 i pierwszy dzień triduum przed uroczystością św. Franciszka na Mszy św. o 18.00. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 3. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele - różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00; w czwartki (do końca września)– adoracja o 17.00.
 4. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w czwartek (28 września) o godz.17.00 w kaplicy domu pielgrzyma, spotkanie uczniów klas VI i VII Szkoły Podstawowej przygotowujących się do bierzmowania również w czwartek w baszcie o 16.30,  zaś spotkanie najstarszej grupy młodzieży czyli głównie z III klasy gimnazjum przygotowującej się do bierzmowania w piątek o godz. 17.00 we Franciszkańskim Ośrodku Kultury.
 5. Zapraszamy na film "Misja" do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury dziś na 18.00, a w przyszłą niedzielę na bajkę "Sing" też na 18.00. 
 6. W sobotę pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Jarosławiu.  Wyjazd o. 8.30  spod Domu Pielgrzyma. Zapisy w zakrystii.
 7. Zapraszamy też  wszystkich do udziału w ogólnopolskiej akcji  Różaniec do Granic, która  będzie  w sobotę 7 października. Z naszej parafii udajemy się  do Sierakosc k. Kalwarii Pacławskiej.  Dotychczas zapisało się niestety tylko kilkanaście osób, a idea -żeby opasać modlitwą różańcową całą naszą Ojczyznę - jest bardzo piękna.
 8. Zapraszamy do sanktuarium na dzień pokuty i przebłagania za grzechy na 7 października na 18.00.
 9. W przyszłą niedzielę nasza Akcja Katolicka będzie zbierała podpisy za ustawą całkowicie chroniącą życie,  dlatego prosimy zabrać dowody z numerem pesel.
 10. Proszono o ogłoszenie, że nowo otwarta poradnia Doby Słuch przy ul. Skłodowskiej 4B (za policją) do końca tego miesiąca przeprowadza bezpłatne badania słuchu. Zapisy telefoniczne pod numerem: 17 200 06 74.
 11. W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty do wieczności śp. Kazimierz Poźniak z ul. Siedlanka.  Wieczny odpoczynek…

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIV Niedziela Zwykła – 17 września 2017 r.

 

 1. Przeżywamy 24. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.  Dziś pierwsze śluby zakonne naszych br. Nowicjuszy na Mszy św. o 11.00. Także dzisiaj przypada święto stygmatów św. Franciszka oraz smutna 78. rocznica najazdu Związku Sowieckiego na Polskę.  Dziś rozpoczyna się tydzień wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Po Mszy św. o 8.30 Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP i o godz. 20.30 Apel Maryjny.
 2. W tym tygodniu: w poniedziałek – święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży; w czwartek – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty; w sobotę – świętego o. Pio z Pietrelciny, kapłana; w przyszłą niedzielę - coroczna Pielgrzymka do naszego sanktuarium FZŚ z Regionu Podkarpackiego wg następującego porządku:  o godz. 9.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy pomniku św. Jana Pawła II i Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej; o 11.00 Msza św. z udziałem asystentów i wspólnot, i o godz. 13.00 konferencja we Franciszkańskim Ośrodku Kultury.
 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Dzisiaj we  Franciszkańskim Ośrodku Kultury projekcja filmu Bociany o 18.00, a przyszłą niedziele filmu Misja też o 18.00.
 5. Już dzisiaj zapraszamy do sanktuarium na dzień pokuty i przebłagania za grzechy na 7 października na 18.00.
 6. Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Jarosławiu  będzie miała miejsce 30 września.  Wyjazd o godz. 8.30  spod Domu Pielgrzyma. Zapisy w zakrystii. 
 7. Na wyjazd do Sierakosc k. Kalwarii Pacławskiej w sobotę 7 października, aby uczestniczyć ogólnopolskiej akcji modlitewnej Różaniec do Granic zapisy w zakrystii. Należność 20 zł wpłacamy przy zapisie.   
 8. Proszono o ogłoszenie, że szpital w Leżajsku zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne: cytologiczne, mammografię i kolonoskopię. Szczegóły programu na stronie internetowej szpitala.
 9. Siostry Karmelitanki z Mielca dziękują za zeszłoniedzielną akcję. Szczegóły w gablocie.
 10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Maria Zygmunt z ul. Opalińskiego. Pogrzeb jutro w bazylice o 14.00. Wieczny odpoczynek…

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

XXIII Niedziela Zwykła - 9 września 2017 r.

 

 1. Przeżywamy 23. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.
 1. W tym tygodniu: w środę – świętego Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła, i nabożeństwo fatimskie z procesją i różańcem fatimskim o 18.00; w czwartek – święto Podwyższenia Krzyża św.; w piątek – NMP Bolesnej;  w sobotę - świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa; w przyszłą niedzielę –  pierwsze śluby zakonne naszych br. Nowicjuszy na Mszy św. o 11.00. Także za tydzień przypada święto stygmatów św. Franciszka oraz smutna 78. rocznica najazdu Związku Sowieckiego na Polskę.
 2. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele (do końca września)  – Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Stacje Radości NMP po Mszy św. o 9.30 na Kalwarii Leżajskiej oraz różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00; w czwartki (do końca września)– adoracja o 17.00.
 3. W naszym sanktuarium jest także od poniedziałku do soboty od 7.30 do 18.00 adoracja Najśw. Sakramentu w nawie św. Franciszka. Serdecznie zapraszamy.
 4. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 5. Jutro po Mszy św. o 18.00 spotkanie Akcji Katolickiej w refektarzu, zaś w czwartek spotkanie FZŚ w Domu Pielgrzyma o 18.00.
 6. Dzisiaj we  Franciszkańskim Ośrodku Kultury projekcja filmu Droga Życia o 18.00, a w przyszłą niedzielę filmu Bociany również o 18.00  . Zapraszamy. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na zajęcia dla dzieci w Akademii Odkrywcy. Więcej informacji na plakatach, bądź we FOK.
 7. Już dzisiaj zapraszamy do sanktuarium na dzień pokuty i przebłagania za grzechy na 7 października na 18.00.
 8. Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Jarosławiu  będzie miała miejsce 30 września.  Wyjazd o godz. 8.30  spod Domu Pielgrzyma. Zapisy w zakrystii. 
 9. Przedstawiciele naszej parafii udadzą się do Sierakosc k. Kalwarii Pacławskiej w sobotę 7 października, aby uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji modlitewnej Różaniec do Granic. Zapisy w zakrystii.
 10. Akcja zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, z której dochód  będzie przeznaczony na inkubatory na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce będzie na pl. Św. Jana Pawła II 4 października o 15.00.
 11. W łączniku między bazyliką a zakrystią można zobaczyć do końca września wystawę nt. oporu społecznego w Polsce południowo-wsch. w czasie PRL-u.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

XX Niedziela Zwykła - 20 sierpień 2017 r.

 

 1.  Dzisiaj na „Kalwarii Leżajskiej” po Mszy św. o godz. 8.00 – Dróżki Pana Jezusa prowadzone przez Akcję Katolicką, a wieczorem różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30.
 2. W tym tygodniu: w poniedziałek – świętego Piusa X, papieża; we wtorek - NMP Królowej i po Mszy świętej o 12.00 nabożeństwo do św. Antoniego z odczytaniem próśb i podziękowań; w środę - nowenna do Matki Bożej Pocieszenia o 17.30; w czwartek - święto św. Bartłomieja, Apostoła i o godz. 17.00 czwartkowa adoracja Najśw. Sakramentu; w piątek - świętego Ludwika IX, króla i patrona FZŚ i w sobotę – uroczystość NMP Częstochowskiej: Msze św. jak w dzień powszedni z tym, że o 12.00 i 18.00 będzie okolicznościowe kazanie. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek dla poszkodowanych w czasie wichury. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 3. Sierpień to miesiąc modlitw o trzeźwość polskiego narodu. Podobnie jak w minionych latach na ołtarzu św. Kazimierza jest wystawiona księga trzeźwościowa, gdzie można wpisywać swoje abstynenckie postanowienia na dowolny okres czasu.
 4. Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro" serdecznie zaprasza na warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć, które odbędą się w piątek 25 sierpnia br. w godz. od 18.00 do 20.00 w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma w Leżajsku. Temat warsztatów: Nie bój się swojego strachu. Warsztaty są finansowane przez Urząd Miasta Leżajsk w ramach realizacji zadania publicznego: Przeciwdziałanie patologiom społecznym.

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

XIX Niedziela Zwykła - 13 sierpień 2017 r.

 

 1.   W dzisiejszą niedzielę o 16.00 uroczystym przejściem z bazyliki i Nieszporami przy kaplicy „Domku Matki Bożej” rozpoczyna się w naszym sanktuarium Wielki Odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Następnie będzie Procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy „Grobu Matki Bożej” i tam ok. 19.00 Msza św. z kazaniem pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Ignacego Deca. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą coś do siedzenia. Jutro w dniu świętego Maksymiliana Kolbego - drugi dzień odpustu. Msze św. jutro o godz. 6.00, 7.00 12.00 i 18.00. Na Mszy św. o 12.00 Sakrament Namaszczenia Chorych, po czym nastąpi adoracja Najśw. Sakramentu zakończona błogosławieństwem na sposób „lourdzki”. Zaś o 18.00 „Wieczór Chwały” z Mszą św. w bazylice i przeniesieniem procesyjnym ze świecami figury M. B. Wniebowziętej do kaplicy „Grobu M. Bożej”. Prosimy o zabranie ze sobą świec. We wtorek 15 sierpnia w sam dzień Wniebowzięcia NMP Msze św. jak w niedzielę ale bez Mszy św. o 9.30. Po Mszy św. w bazylice o 8.00, która będzie bez kazania udamy się do Grobku Matki Bożej skąd wyruszy uroczysta Procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. A następnie o g. 11.00 uroczysta suma pontyfikalna zakończona błogosławieństwem odpustowym. W tym roku naszej modlitwie będzie przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Kazania podczas odpustu głosi o. Juwenalis Jedrzejczak, dyrektor naszych bernardyńskich szkól w Łodzi. Następnie uroczystości w naszym sanktuarium, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy to: Odpust Narodzenia NMP (8 września), Odpust św. Franciszka (4 października), Wielki Dzień pokuty i przebłagania za grzechy na wzór tego, który odbył się na Jasnej Górze (7 października) oraz Odpust Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). W czwartek – świętego Jacka i kolejna Adoracja Najśw. Sakramentu o 17.00. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 2.  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na organizowaną w dniach 21 - 28 września br. przez nasz klasztor pielgrzymkę do sanktuariów na Bałkanach. Koszt 1600 zł. Szczegóły w zakrystii. 3. Franciszkański Ośrodek Kultury działający przy naszym klasztorze z wielką radością zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w kolejnej - trzeciej już Edycji Akademii Odkrywcy. Przygotowano ciekawe warsztaty, spotkania i seanse bajkowe, (będzie ich 15) z rozmaitych dziedzin! Choćby: warsztaty świętości, ekonomiczne i inne. Wszelkie informacje na plakatach, we Franciszkańskim Ośrodku Kultury lub u o. Bartymeusza! Zapisy od 1 sierpnia w FOK! 4. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Maria Kałamarz z ul. Mickiewicza i śp. Bronisław Flis z Huciska. Wieczny odpoczynek… OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Święto Przemienienia P. – XVIII Niedz. Zw. – 6 sierpnia 2017 r. 1. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy święto Przemienienia Pańskiego. Dzisiaj na „Leżajskiej Kalwarii” po Mszy św. o 8.00 – Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 – Stacje Radości Matki Bożej, zaś wieczorem o 20.30 w różaniec z Apelem Maryjnym.
 3.  W tym tygodniu: we wtorek - święto św. Dominika. W tym dniu po Mszy Św. o 18.00 wspólne nawiedzenie cmentarza klasztornego i modlitwa przy grobie śp. o. Jacka Filipiaka o jego beatyfikację; w środę - święto św. Teresy Benedykty (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy i Nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30; w czwartek - święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika i o 17.00 adoracja czwartkowa; w piątek - święto św. Klary z Asyżu. W przyszłą niedzielę o 16.00 uroczystym przejściem z bazyliki i Nieszporami przy kaplicy „Domku Matki Bożej” rozpoczyna się w naszym sanktuarium Wielki Odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Następnie będzie Procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy „Grobu Matki Bożej” i tam ok. 19.00 Msza św. z kazaniem pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Ignacego Deca. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą coś do siedzenia. W poniedziałek 14 sierpnia drugi dzień odpustu. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.00 12.00 i 18.00. Na Mszy św. o 12.00 Sakrament Namaszczenia Chorych, po czym nastąpi adoracja Najśw. Sakramentu zakończona błogosławieństwem na sposób „lourdzki”. Zaś o 18.00 „Wieczór Chwały” z Mszą św. w bazylice i przeniesieniem procesyjnym ze świecami figury M. B. Wniebowziętej do kaplicy „Grobu M. Bożej”. Prosimy więc o przyniesienie ze sobą świec. We wtorek 15 sierpnia w sam dzień Wniebowzięcia NMP Msze św. jak w niedzielę ale bez Mszy św. o 9.30. Po Mszy św. w bazylice o 8.00, która będzie bez kazania udamy się do Grobku Matki Bożej skąd wyruszy uroczysta Procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. A następnie o g. 11.00 uroczysta suma pontyfikalna zakończona błogosławieństwem odpustowym. W tym roku naszej modlitwie będzie przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w tych religijnych uroczystościach. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Sierpień to miesiąc modlitw o trzeźwość polskiego narodu. Zwyczajem ubiegłych lat na ołtarzu św. Kazimierza jest wystawiona księga trzeźwościowa, gdzie można wpisywać swoje abstynenckie postanowienia na dowolny okres czasu.
 5.  Zapraszamy do naszego kiosku z dewocjonaliami, gdzie można nabyć różnego rodzaju pamiątki religijne z naszego sanktuarium, książki i inne dewocjonalia. Każdy kto nabywa dewocjonalia i książki przyczynia do renowacji i konserwacji naszego klasztoru i sanktuarium.
 6.  Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i pomogli w porządkowaniu „Leżajskiej Kalwarii” przed zbliżającym się odpustem Wniebowzięcia NMP. W intencji wszystkich pracujących przy porządkowaniu zostanie odprawiona Msza Św. 13 sierpnia przy „Grobku Matki Bożej” (I dzień odpustu) o godz. 19.00. Jeszcze raz z serca mówimy: Bóg zapłać. 6. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Irena Krupa z ul. Iwaszkiewicza i śp. Zbigniew Dzimira z ul. Sienkiewicza. Wieczny odpoczynek…

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

12 Niedziela Zwykła - 25 czerwiec 2017 r.  

 

 

1.           Po Mszy św. o godz. 800 odbędzie się Droga Krzyżowa. Natomiast po Mszy św. o godz. 930 Stacje Radości Matki Bożej. Wieczorem zapraszamy na różaniec połączony z Apelem Maryjnym o godz. 2030 w kaplicy Matki Bożej.

2.                W tym tygodniu w Liturgii Kościoła będziemy wspominać:

wt – o godz. 1200 Msza Św. wotywna o św. Antonim z ucałowaniem relikwii. Po Mszy Św. wieczornej spotkanie Straży Honorowej NSPJ.

śr – wsp. św. Ireneusza, biskupa i męczennika. O godz. 1730 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej połączona z nabożeństwem czerwcowym.

czw - Uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o godz. 600, 800, 930, 1100, 1300,1530 i 1800. Taca z tego dnia przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej - tzw. Świętopietrze.

sob - pierwsza sobota miesiąca lipca – adoracja Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 700. Wieczorem Mszą św. o godz. 1800 rozpoczynamy kolejne w tym roku czuwanie nocne, które zakończymy Mszą św. o godz. 2400.

 

3.      W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 1530 – zmiana tajemnic różańcowych.

4.     Zwyczajem lat poprzednich w lipcu odbędzie się 37 Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Zapisy w Farze. Spotkanie organizacyjne odbędzie się dzisiaj (25 czerwca) po Mszy św. o godz. 1600 w Leżajskiej Farze.

5.       W dniach 21-28 września Klasztor organizuje Pielgrzymkę do Medugorje i innych pięknych miejsc na terenie Chorwacji i Słowenii. Szczegółowe informacje co do planu i kosztu pielgrzymki można uzyskać w zakrystii. Koszt pielgrzymki to 1600 zł + 70 euro. Zapisy w zakrystii lub u o. Bartymeusza. Przy zapisie prosimy o wpłatę bezzwrotnej zaliczki w wysokości 600 zł. Liczba miejsc na Pielgrzymkę jest ograniczona.

6.     Koło Przyjaciół „Radio Maryja” w Leżajsku organizuje wyjazd na XXVI Ogólnopolską Pielgrzymkę słuchaczy „RM” na Jasną Górę, w dniu 9 lipca br. Wyjazd z przed Domu Pielgrzyma o godz. 030 powrót około 2200. Koszt pielgrzymki 50 zł. Dla   dzieci i młodzieży zniżka 50%. Zapisy w „kramie rozmaitości” obok ZOL.

7.       W najbliższą sobotę (tj. 1 lipca) o godz. 1530 zostanie odprawiona Msza św. polowa z okazji święta 20 Pułku Ułanów imienia króla Jana III Sobieskiego w szyku konnym z udziałem szwadronu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

8.        Policja w Leżajsku poszukuje osób poszkodowanych, którym skradziono rowery: „Dragon Bike Sport” i „Romet Wagant 4.0”. Osoby poszkodowane proszone są o kontakt z policją.

9.        W minionym tygodniu nasza wspólnota parafialna pożegnała śp.: Janinę Stańko z ul. Opalińskiego. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…