Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Ogłoszenia duszpasterskie

07-08-2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

XIX Niedz. Zw. (Pocz. Odpustu Wniebow. NMP) – 13 sierpnia 2017 r.

1. W dzisiejszą niedzielę o 16.00 uroczystym przejściem z bazyliki i Nieszporami przy kaplicy „Domku Matki Bożej” rozpoczyna się w naszym sanktuarium Wielki Odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Następnie będzie Procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy „Grobu Matki Bożej” i tam ok. 19.00 Msza św. z kazaniem pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Ignacego Deca. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą coś do siedzenia.

 

Jutro w dniu świętego Maksymiliana Kolbego - drugi dzień odpustu. Msze św. jutro o godz. 6.00, 7.00 12.00 i 18.00. Na Mszy św. o 12.00 Sakrament Namaszczenia Chorych, po czym nastąpi adoracja Najśw. Sakramentu zakończona błogosławieństwem na sposób „lourdzki”. Zaś o 18.00 „Wieczór Chwały” z Mszą św. w bazylice i przeniesieniem procesyjnym ze świecami figury M. B. Wniebowziętej do kaplicy „Grobu M. Bożej”. Prosimy o zabranie ze sobą świec.

 

We wtorek 15 sierpnia w sam dzień Wniebowzięcia NMP Msze św. jak w niedzielę ale bez Mszy św. o 9.30. Po Mszy św. w bazylice o 8.00, która będzie bez kazania udamy się do Grobku Matki Bożej skąd wyruszy uroczysta Procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. A następnie o g. 11.00 uroczysta suma pontyfikalna zakończona błogosławieństwem odpustowym. W tym roku naszej modlitwie będzie przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Kazania podczas odpustu głosi o. Juwenalis Jedrzejczak, dyrektor naszych bernardyńskich szkól w Łodzi.

 

Następnie uroczystości w naszym sanktuarium, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy to: Odpust Narodzenia NMP (8 września), Odpust św. Franciszka (4 października), Wielki Dzień pokuty i przebłagania za grzechy na wzór tego, który odbył się na Jasnej Górze (7 października) oraz Odpust Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia).

W czwartek – świętego Jacka i kolejna Adoracja Najśw. Sakramentu o 17.00.

 

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

2. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na organizowaną w dniach 21 - 28 września br. przez nasz klasztor pielgrzymkę do sanktuariów na Bałkanach. Koszt 1600 zł. Szczegóły w zakrystii.

 

3. Franciszkański Ośrodek Kultury działający przy naszym klasztorze z wielką radością zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w kolejnej - trzeciej już Edycji Akademii Odkrywcy. Przygotowano ciekawe warsztaty, spotkania i seanse bajkowe, (będzie ich 15) z rozmaitych dziedzin! Choćby: warsztaty świętości, ekonomiczne i inne. Wszelkie informacje na plakatach, we Franciszkańskim Ośrodku Kultury lub u o. Bartymeusza! Zapisy od 1 sierpnia w FOK!

 

4. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Maria Kałamarz z ul. Mickiewicza i śp. Bronisław Flis z Huciska. Wieczny odpoczynek…

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Święto Przemienienia P. – XVIII Niedz. Zw.  – 6 sierpnia 2017 r.

1. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy święto Przemienienia Pańskiego. Dzisiaj na „Leżajskiej Kalwarii” po Mszy św. o 8.00 – Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 – Stacje Radości Matki Bożej, zaś wieczorem o 20.30 w różaniec z Apelem Maryjnym.

 

2. W tym tygodniu: we wtorek - święto św. Dominika.  W tym dniu po Mszy Św. o 18.00 wspólne nawiedzenie cmentarza klasztornego i modlitwa przy grobie śp. o. Jacka Filipiaka o jego beatyfikację; w środę - święto św. Teresy Benedykty (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy i Nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30; w czwartek - święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika i o 17.00 adoracja czwartkowa; w piątek - święto św. Klary z Asyżu.

W przyszłą niedzielę o 16.00 uroczystym przejściem z bazyliki i Nieszporami przy kaplicy „Domku Matki Bożej” rozpoczyna się w naszym sanktuarium Wielki Odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny.  Następnie będzie Procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy „Grobu Matki Bożej” i tam ok. 19.00 Msza św.  z kazaniem pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Ignacego Deca. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą coś do siedzenia.

W poniedziałek 14 sierpnia drugi dzień odpustu. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.00 12.00 i 18.00. Na Mszy św. o 12.00 Sakrament Namaszczenia Chorych, po czym nastąpi adoracja Najśw. Sakramentu zakończona błogosławieństwem  na sposób „lourdzki”. Zaś o 18.00 „Wieczór Chwały”  z Mszą św. w bazylice i  przeniesieniem procesyjnym ze świecami figury M. B. Wniebowziętej do kaplicy „Grobu M. Bożej”. Prosimy więc o przyniesienie ze sobą świec.

We wtorek 15 sierpnia w sam dzień Wniebowzięcia NMP Msze  św.  jak   w niedzielę ale bez Mszy św. o 9.30. Po Mszy św. w bazylice o 8.00, która będzie bez kazania udamy się do Grobku Matki Bożej skąd wyruszy uroczysta Procesja  z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. A następnie o g. 11.00 uroczysta suma pontyfikalna zakończona błogosławieństwem odpustowym. W tym roku naszej modlitwie będzie  przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w tych religijnych uroczystościach.

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.

 

3. Sierpień to miesiąc modlitw o trzeźwość polskiego narodu. Zwyczajem ubiegłych lat na ołtarzu św. Kazimierza jest wystawiona księga trzeźwościowa, gdzie można wpisywać swoje abstynenckie postanowienia na dowolny okres czasu.

 

4. Zapraszamy do naszego kiosku z dewocjonaliami, gdzie można nabyć różnego rodzaju pamiątki religijne z naszego sanktuarium, książki i inne dewocjonalia. Każdy kto nabywa dewocjonalia i książki przyczynia do renowacji i konserwacji naszego klasztoru    i sanktuarium.

 

5. Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i pomogli w porządkowaniu „Leżajskiej Kalwarii” przed zbliżającym się odpustem Wniebowzięcia NMP. W intencji wszystkich pracujących przy porządkowaniu zostanie odprawiona Msza Św. 13 sierpnia przy „Grobku Matki Bożej” (I dzień odpustu) o godz. 19.00. Jeszcze raz z serca mówimy: Bóg zapłać.

 

6. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Irena Krupa z ul. Iwaszkiewicza i śp. Zbigniew Dzimira z ul. Sienkiewicza. Wieczny odpoczynek…