Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Ogłoszenia duszpasterskie

17-09-2017

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIV Niedziela Zwykła – 17 września 2017 r.

 

 1. Przeżywamy 24. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.  Dziś pierwsze śluby zakonne naszych br. Nowicjuszy na Mszy św. o 11.00. Także dzisiaj przypada święto stygmatów św. Franciszka oraz smutna 78. rocznica najazdu Związku Sowieckiego na Polskę.  Dziś rozpoczyna się tydzień wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Po Mszy św. o 8.30 Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości NMP i o godz. 20.30 Apel Maryjny.
 2. W tym tygodniu: w poniedziałek – święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży; w czwartek – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty; w sobotę – świętego o. Pio z Pietrelciny, kapłana; w przyszłą niedzielę - coroczna Pielgrzymka do naszego sanktuarium FZŚ z Regionu Podkarpackiego wg następującego porządku:  o godz. 9.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy pomniku św. Jana Pawła II i Droga Krzyżowa na Kalwarii Leżajskiej; o 11.00 Msza św. z udziałem asystentów i wspólnot, i o godz. 13.00 konferencja we Franciszkańskim Ośrodku Kultury.
 3. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Dzisiaj we  Franciszkańskim Ośrodku Kultury projekcja filmu Bociany o 18.00, a przyszłą niedziele filmu Misja też o 18.00.
 5. Już dzisiaj zapraszamy do sanktuarium na dzień pokuty i przebłagania za grzechy na 7 października na 18.00.
 6. Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Jarosławiu  będzie miała miejsce 30 września.  Wyjazd o godz. 8.30  spod Domu Pielgrzyma. Zapisy w zakrystii. 
 7. Na wyjazd do Sierakosc k. Kalwarii Pacławskiej w sobotę 7 października, aby uczestniczyć ogólnopolskiej akcji modlitewnej Różaniec do Granic zapisy w zakrystii. Należność 20 zł wpłacamy przy zapisie.   
 8. Proszono o ogłoszenie, że szpital w Leżajsku zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne: cytologiczne, mammografię i kolonoskopię. Szczegóły programu na stronie internetowej szpitala.
 9. Siostry Karmelitanki z Mielca dziękują za zeszłoniedzielną akcję. Szczegóły w gablocie.
 10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Maria Zygmunt z ul. Opalińskiego. Pogrzeb jutro w bazylice o 14.00. Wieczny odpoczynek…

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

XXIII Niedziela Zwykła - 9 września 2017 r.

 

 1. Przeżywamy 23. Niedzielę Zwykłą. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszego Sanktuarium i życzymy owocnego pobytu na tym świętym miejscu.
 1. W tym tygodniu: w środę – świętego Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła, i nabożeństwo fatimskie z procesją i różańcem fatimskim o 18.00; w czwartek – święto Podwyższenia Krzyża św.; w piątek – NMP Bolesnej;  w sobotę - świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa; w przyszłą niedzielę –  pierwsze śluby zakonne naszych br. Nowicjuszy na Mszy św. o 11.00. Także za tydzień przypada święto stygmatów św. Franciszka oraz smutna 78. rocznica najazdu Związku Sowieckiego na Polskę.
 2. Przypominamy, że co tydzień w naszym Sanktuarium odbywają się następujące nabożeństwa: w niedziele (do końca września)  – Droga Krzyżowa po Mszy św. o 8.00 i Stacje Radości NMP po Mszy św. o 9.30 na Kalwarii Leżajskiej oraz różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30; w poniedziałki – Msza św. zbiorowa za zmarłych o 18.00; we wtorki – Msza św. zbiorowa o 12.00 z nabożeństwem do św. Antoniego; w środy – nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30 i Msza św. zbiorowa do Matki Bożej o 18.00; w czwartki (do końca września)– adoracja o 17.00.
 3. W naszym sanktuarium jest także od poniedziałku do soboty od 7.30 do 18.00 adoracja Najśw. Sakramentu w nawie św. Franciszka. Serdecznie zapraszamy.
 4. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną swoich patronów i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 5. Jutro po Mszy św. o 18.00 spotkanie Akcji Katolickiej w refektarzu, zaś w czwartek spotkanie FZŚ w Domu Pielgrzyma o 18.00.
 6. Dzisiaj we  Franciszkańskim Ośrodku Kultury projekcja filmu Droga Życia o 18.00, a w przyszłą niedzielę filmu Bociany również o 18.00  . Zapraszamy. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na zajęcia dla dzieci w Akademii Odkrywcy. Więcej informacji na plakatach, bądź we FOK.
 7. Już dzisiaj zapraszamy do sanktuarium na dzień pokuty i przebłagania za grzechy na 7 października na 18.00.
 8. Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Jarosławiu  będzie miała miejsce 30 września.  Wyjazd o godz. 8.30  spod Domu Pielgrzyma. Zapisy w zakrystii. 
 9. Przedstawiciele naszej parafii udadzą się do Sierakosc k. Kalwarii Pacławskiej w sobotę 7 października, aby uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji modlitewnej Różaniec do Granic. Zapisy w zakrystii.
 10. Akcja zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, z której dochód  będzie przeznaczony na inkubatory na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce będzie na pl. Św. Jana Pawła II 4 października o 15.00.
 11. W łączniku między bazyliką a zakrystią można zobaczyć do końca września wystawę nt. oporu społecznego w Polsce południowo-wsch. w czasie PRL-u.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

XX Niedziela Zwykła - 20 sierpień 2017 r.

 

 1.  Dzisiaj na „Kalwarii Leżajskiej” po Mszy św. o godz. 8.00 – Dróżki Pana Jezusa prowadzone przez Akcję Katolicką, a wieczorem różaniec z Apelem Jasnogórskim o 20.30.
 2. W tym tygodniu: w poniedziałek – świętego Piusa X, papieża; we wtorek - NMP Królowej i po Mszy świętej o 12.00 nabożeństwo do św. Antoniego z odczytaniem próśb i podziękowań; w środę - nowenna do Matki Bożej Pocieszenia o 17.30; w czwartek - święto św. Bartłomieja, Apostoła i o godz. 17.00 czwartkowa adoracja Najśw. Sakramentu; w piątek - świętego Ludwika IX, króla i patrona FZŚ i w sobotę – uroczystość NMP Częstochowskiej: Msze św. jak w dzień powszedni z tym, że o 12.00 i 18.00 będzie okolicznościowe kazanie. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek dla poszkodowanych w czasie wichury. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 3. Sierpień to miesiąc modlitw o trzeźwość polskiego narodu. Podobnie jak w minionych latach na ołtarzu św. Kazimierza jest wystawiona księga trzeźwościowa, gdzie można wpisywać swoje abstynenckie postanowienia na dowolny okres czasu.
 4. Apostolstwo Trzeźwości "Pokój i Dobro" serdecznie zaprasza na warsztaty edukacyjne poświęcone przeżywaniu uczuć, które odbędą się w piątek 25 sierpnia br. w godz. od 18.00 do 20.00 w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma w Leżajsku. Temat warsztatów: Nie bój się swojego strachu. Warsztaty są finansowane przez Urząd Miasta Leżajsk w ramach realizacji zadania publicznego: Przeciwdziałanie patologiom społecznym.

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

XIX Niedziela Zwykła - 13 sierpień 2017 r.

 

 1.   W dzisiejszą niedzielę o 16.00 uroczystym przejściem z bazyliki i Nieszporami przy kaplicy „Domku Matki Bożej” rozpoczyna się w naszym sanktuarium Wielki Odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Następnie będzie Procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy „Grobu Matki Bożej” i tam ok. 19.00 Msza św. z kazaniem pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Ignacego Deca. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą coś do siedzenia. Jutro w dniu świętego Maksymiliana Kolbego - drugi dzień odpustu. Msze św. jutro o godz. 6.00, 7.00 12.00 i 18.00. Na Mszy św. o 12.00 Sakrament Namaszczenia Chorych, po czym nastąpi adoracja Najśw. Sakramentu zakończona błogosławieństwem na sposób „lourdzki”. Zaś o 18.00 „Wieczór Chwały” z Mszą św. w bazylice i przeniesieniem procesyjnym ze świecami figury M. B. Wniebowziętej do kaplicy „Grobu M. Bożej”. Prosimy o zabranie ze sobą świec. We wtorek 15 sierpnia w sam dzień Wniebowzięcia NMP Msze św. jak w niedzielę ale bez Mszy św. o 9.30. Po Mszy św. w bazylice o 8.00, która będzie bez kazania udamy się do Grobku Matki Bożej skąd wyruszy uroczysta Procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. A następnie o g. 11.00 uroczysta suma pontyfikalna zakończona błogosławieństwem odpustowym. W tym roku naszej modlitwie będzie przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Kazania podczas odpustu głosi o. Juwenalis Jedrzejczak, dyrektor naszych bernardyńskich szkól w Łodzi. Następnie uroczystości w naszym sanktuarium, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy to: Odpust Narodzenia NMP (8 września), Odpust św. Franciszka (4 października), Wielki Dzień pokuty i przebłagania za grzechy na wzór tego, który odbył się na Jasnej Górze (7 października) oraz Odpust Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). W czwartek – świętego Jacka i kolejna Adoracja Najśw. Sakramentu o 17.00. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 2.  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na organizowaną w dniach 21 - 28 września br. przez nasz klasztor pielgrzymkę do sanktuariów na Bałkanach. Koszt 1600 zł. Szczegóły w zakrystii. 3. Franciszkański Ośrodek Kultury działający przy naszym klasztorze z wielką radością zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w kolejnej - trzeciej już Edycji Akademii Odkrywcy. Przygotowano ciekawe warsztaty, spotkania i seanse bajkowe, (będzie ich 15) z rozmaitych dziedzin! Choćby: warsztaty świętości, ekonomiczne i inne. Wszelkie informacje na plakatach, we Franciszkańskim Ośrodku Kultury lub u o. Bartymeusza! Zapisy od 1 sierpnia w FOK! 4. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności: śp. Maria Kałamarz z ul. Mickiewicza i śp. Bronisław Flis z Huciska. Wieczny odpoczynek… OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Święto Przemienienia P. – XVIII Niedz. Zw. – 6 sierpnia 2017 r. 1. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy święto Przemienienia Pańskiego. Dzisiaj na „Leżajskiej Kalwarii” po Mszy św. o 8.00 – Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 – Stacje Radości Matki Bożej, zaś wieczorem o 20.30 w różaniec z Apelem Maryjnym.
 3.  W tym tygodniu: we wtorek - święto św. Dominika. W tym dniu po Mszy Św. o 18.00 wspólne nawiedzenie cmentarza klasztornego i modlitwa przy grobie śp. o. Jacka Filipiaka o jego beatyfikację; w środę - święto św. Teresy Benedykty (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy i Nowenna do M. B. Pocieszenia Leżajskiej o 17.30; w czwartek - święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika i o 17.00 adoracja czwartkowa; w piątek - święto św. Klary z Asyżu. W przyszłą niedzielę o 16.00 uroczystym przejściem z bazyliki i Nieszporami przy kaplicy „Domku Matki Bożej” rozpoczyna się w naszym sanktuarium Wielki Odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Następnie będzie Procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy „Grobu Matki Bożej” i tam ok. 19.00 Msza św. z kazaniem pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Ignacego Deca. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą coś do siedzenia. W poniedziałek 14 sierpnia drugi dzień odpustu. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00, 7.00 12.00 i 18.00. Na Mszy św. o 12.00 Sakrament Namaszczenia Chorych, po czym nastąpi adoracja Najśw. Sakramentu zakończona błogosławieństwem na sposób „lourdzki”. Zaś o 18.00 „Wieczór Chwały” z Mszą św. w bazylice i przeniesieniem procesyjnym ze świecami figury M. B. Wniebowziętej do kaplicy „Grobu M. Bożej”. Prosimy więc o przyniesienie ze sobą świec. We wtorek 15 sierpnia w sam dzień Wniebowzięcia NMP Msze św. jak w niedzielę ale bez Mszy św. o 9.30. Po Mszy św. w bazylice o 8.00, która będzie bez kazania udamy się do Grobku Matki Bożej skąd wyruszy uroczysta Procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. A następnie o g. 11.00 uroczysta suma pontyfikalna zakończona błogosławieństwem odpustowym. W tym roku naszej modlitwie będzie przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w tych religijnych uroczystościach. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje Imieniny, Urodziny czy Jubileusze składamy nasze serdeczne franciszkańskie życzenia: wielu łask od Boga za przyczyną Matki Najśw. i swoich patronów, i życzliwości od ludzi na każdy dzień.
 4. Sierpień to miesiąc modlitw o trzeźwość polskiego narodu. Zwyczajem ubiegłych lat na ołtarzu św. Kazimierza jest wystawiona księga trzeźwościowa, gdzie można wpisywać swoje abstynenckie postanowienia na dowolny okres czasu.
 5.  Zapraszamy do naszego kiosku z dewocjonaliami, gdzie można nabyć różnego rodzaju pamiątki religijne z naszego sanktuarium, książki i inne dewocjonalia. Każdy kto nabywa dewocjonalia i książki przyczynia do renowacji i konserwacji naszego klasztoru i sanktuarium.
 6.  Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i pomogli w porządkowaniu „Leżajskiej Kalwarii” przed zbliżającym się odpustem Wniebowzięcia NMP. W intencji wszystkich pracujących przy porządkowaniu zostanie odprawiona Msza Św. 13 sierpnia przy „Grobku Matki Bożej” (I dzień odpustu) o godz. 19.00. Jeszcze raz z serca mówimy: Bóg zapłać. 6. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Irena Krupa z ul. Iwaszkiewicza i śp. Zbigniew Dzimira z ul. Sienkiewicza. Wieczny odpoczynek…

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

12 Niedziela Zwykła - 25 czerwiec 2017 r.  

 

 

1.           Po Mszy św. o godz. 800 odbędzie się Droga Krzyżowa. Natomiast po Mszy św. o godz. 930 Stacje Radości Matki Bożej. Wieczorem zapraszamy na różaniec połączony z Apelem Maryjnym o godz. 2030 w kaplicy Matki Bożej.

2.                W tym tygodniu w Liturgii Kościoła będziemy wspominać:

wt – o godz. 1200 Msza Św. wotywna o św. Antonim z ucałowaniem relikwii. Po Mszy Św. wieczornej spotkanie Straży Honorowej NSPJ.

śr – wsp. św. Ireneusza, biskupa i męczennika. O godz. 1730 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej połączona z nabożeństwem czerwcowym.

czw - Uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o godz. 600, 800, 930, 1100, 1300,1530 i 1800. Taca z tego dnia przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej - tzw. Świętopietrze.

sob - pierwsza sobota miesiąca lipca – adoracja Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 700. Wieczorem Mszą św. o godz. 1800 rozpoczynamy kolejne w tym roku czuwanie nocne, które zakończymy Mszą św. o godz. 2400.

 

3.      W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 1530 – zmiana tajemnic różańcowych.

4.     Zwyczajem lat poprzednich w lipcu odbędzie się 37 Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Zapisy w Farze. Spotkanie organizacyjne odbędzie się dzisiaj (25 czerwca) po Mszy św. o godz. 1600 w Leżajskiej Farze.

5.       W dniach 21-28 września Klasztor organizuje Pielgrzymkę do Medugorje i innych pięknych miejsc na terenie Chorwacji i Słowenii. Szczegółowe informacje co do planu i kosztu pielgrzymki można uzyskać w zakrystii. Koszt pielgrzymki to 1600 zł + 70 euro. Zapisy w zakrystii lub u o. Bartymeusza. Przy zapisie prosimy o wpłatę bezzwrotnej zaliczki w wysokości 600 zł. Liczba miejsc na Pielgrzymkę jest ograniczona.

6.     Koło Przyjaciół „Radio Maryja” w Leżajsku organizuje wyjazd na XXVI Ogólnopolską Pielgrzymkę słuchaczy „RM” na Jasną Górę, w dniu 9 lipca br. Wyjazd z przed Domu Pielgrzyma o godz. 030 powrót około 2200. Koszt pielgrzymki 50 zł. Dla   dzieci i młodzieży zniżka 50%. Zapisy w „kramie rozmaitości” obok ZOL.

7.       W najbliższą sobotę (tj. 1 lipca) o godz. 1530 zostanie odprawiona Msza św. polowa z okazji święta 20 Pułku Ułanów imienia króla Jana III Sobieskiego w szyku konnym z udziałem szwadronu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

8.        Policja w Leżajsku poszukuje osób poszkodowanych, którym skradziono rowery: „Dragon Bike Sport” i „Romet Wagant 4.0”. Osoby poszkodowane proszone są o kontakt z policją.

9.        W minionym tygodniu nasza wspólnota parafialna pożegnała śp.: Janinę Stańko z ul. Opalińskiego. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…